27.02.2019
W kilku poprzednich blogach (szczególnie tutaj) starałem się przybliżyć konstrukcję salary cap. Dziś chciałbym jednak wskazać konkretne elementy, które trzeba brać pod uwagę podczas sumowania wynagrodzeń w danej drużynie NBA.
Na początku jednak niezbędne jest wyjaśnienie kilku podstawowych pojęć, których nazwy funkcjonują w języku angielskim również wśród polskich kibiców i ekspertów zajmujących się NBA i takimi też będę się posługiwał, chcąc uniknąć sytuacji, w której doszłoby do niejasności spowodowanej błędnym bądź nieoddającym istoty sprawy tłumaczeniem.
Pierwszym z takich istotnych haseł jest „cap room” – oznacza ono różnicę pomiędzy salary cap a wynagrodzeniami, jakie obecnie płaci zawodnikom dany klub i odnosi się do zdolności do zawierania umów z wolnymi zawodnikami. Jeśli drużyna znajduje się powyżej limitu, nowe umowy może zawierać tylko w drodze wyjątków od salary cap (np. prawa Birda). Jeżeli jednak zespół nie przekracza limitu wynagrodzeń, to może swobodnie zawierać nowe kontrakty, do wysokości limitu. „Cap room” to zatem finansowa dyspozycyjność klubu do swobodnego pozyskiwania nowych zawodników.
Drugie istotne pojęcie to „cap holds”. Zwrot ten pochodzi od angielskiego czasownika „to hold”, czyli trzymać i w ten sposób można go instynktownie zrozumieć – „cap holds” to przyszłe zobowiązania danego klubu wobec zawodników, których drużyna pozyska. Może to mieć miejsce np. w sytuacji, gdy pewne jest, że klub będzie chciał zakontraktować zawodnika z pierwszej rundy draftu. Istotą „cap hold” jest to, że wlicza się ono do salary cap mimo faktu, że obecnie środki te nie są faktycznie wypłacane. Czyli jeśli suma wynagrodzeń płaconych obecnie przez zespół jest niższa o 10 milionów dolarów od salary cap, a „cap hold” zespołu wynosi 4 miliony dolarów, to jego „cap room” będzie wynosił 6 milionów dolarów”.
Do salary cap wliczają się następujące elementy:
Aby rozwiać wątpliwości, warto wskazać też kilka elementów, które nie wliczają się do salary cap. Poniżej wymienione przykładowe elementy i sytuacje:
07.08.2023
20.06.2023
02.06.2023
30.05.2023
02.05.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.