19.07.2019
NBA stworzyło własny, autonomiczny system prawny dotyczący ligi, zawodników, a także ich kontraktów. Jako że liga od długiego już czasu mocno wspiera klubowe legendy i identyfikowanie się poszczególnych koszykarzy z daną drużyną, nie mogła pozostać nieuregulowana kwestia renegocjacji kontraktów, czyli zmiany kontraktu obowiązującego. Istotne jest to, że mowa tu o zmianach dotyczących wynagrodzenia, a nie czasu trwania kontraktu – przedłużenie umowy to osobne zagadnienie podlegające innym regułom.
Możliwa jest renegocjacja tylko takich kontraktów, których czas trwania wynosi minimum 4 sezony. Renegocjację można zacząć po upłynięciu 3 lat od daty podpisania, przedłużenia lub poprzedniej renegocjacji (w tym ostatnim przypadku – jeśli zwiększyła ona zarobki zawodnika o więcej niż 5%). Od zasady dotyczącej długości trwania kontraktu nie ma wyjątków: kontrakty trwające mniej niż 4 lata nie mogą być renegocjowane. Do renegocjacji nie może też dojść między 1 marca a 30 czerwca.
Kolejną istotną regułą jest to, że kontrakty mogą być renegocjowane tylko przez kluby nieprzekraczające salary cap, a dodatkowo do przekroczenia salary cap nie może dojść w wyniku zmiany obecnie obowiązującego kontraktu, a także nowe zarobki zawodnika nie mogą przekraczać jego maksymalnego możliwego wynagrodzenia. Renegocjacje działają tylko w jedną stronę, tzn. mogą służyć tylko do podwyższenia zarobków zawodnika, niedopuszczalne jest obniżanie zarobków (nawet gdyby zawodnik się na to zgodził).
Zawodnik może natomiast skutecznie zrzec się części bonusu transferowego w celu umożliwienia wymiany – w takim wypadku renegocjacja kontraktu jest niedopuszczalna przez 6 miesięcy od wymiany.
Każda kategoria wynagrodzenia (podstawowe wynagrodzenie oraz premie), która jest podwyższana w wyniku renegocjacji, podlega wzrostowi rocznemu. Oznacza to, że przy procentowym wzroście wynagrodzenia, podstawę obliczania tego wzrostu stanowi nowe, podwyższone wynagrodzenie zawodnika, zagwarantowane po renegocjacji. Ma to znaczenie przy sprawdzaniu, czy podwyższenie zarobków na określonym poziomie jest możliwe: istnieje próg maksymalnego wynagrodzenia a także salary cap, których w wyniku renegocjacji nie można przekroczyć i to nie tylko w pierwszym sezonie, ale także kolejnych, objętych wzrostem rocznym (sam poziom wzrostu rocznego pozostaje taki sam jak do tej pory, gdyż jest to uzależnione od innych czynników i wynosi 5 lub 8%).
Renegocjowany kontrakt może być jednocześnie przedłużony. W razie przedłużenia kontraktu, w „dodatkowych” latach jego obowiązywania, wynagrodzenie może być niższe niż w roku, który byłby ostatnim rokiem kontraktu gdyby nie doszło do jego przedłużenia (czyli jeśli kontrakt obowiązywał np. do 2020 roku, ale został przedłużony do 2021, to w 2021 wynagrodzenie może być niższe niż w 2020). Jest to zatem wyjątkowa sytuacja, kiedy możliwe jest obniżenie wynagrodzenia przy renegocjacji, jednak obniżenie to nie może przekroczyć 40% w stosunku do poprzedniego wynagrodzenia. Co oznacza, że jeśli np. kontrakt został renegocjowany i jest wart 10 milionów dolarów, a jednocześnie przedłużony, to wynagrodzenie w tym dodatkowym okresie nie może być niższe niż 6 milionów dolarów.
07.08.2023
20.06.2023
02.06.2023
30.05.2023
02.05.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.