Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty drużynowe

Kontrakt 10-dniowy w NBA

23.01.2019

Dzięki rozpoczynającej się przygodzie Łukasza Bejgera w Manchesterze United i niedawnym podpisaniu przez niego profesjonalnego kontraktu, polscy kibice mogli dowiedzieć się więcej na temat kontraktów piłkarskich dla zawodników poniżej 17. roku życia (tzw. scholarships). Regulacja ta stanowi dobry temat na osobny wpis, w tym miejscu należy poczynić jednak uwagę, że rodzaje kontraktów w poszczególnych krajach i dyscyplinach są niezwykle różne, zaś NBA jest w tej dziedzinie jednym z liderów. 

Tematem dzisiejszego bloga będzie z perspektywy europejskiego sportu absolutnie unikalne rozwiązanie, jakim jest 10-dniowy kontrakt dla zawodników NBA. Unikalny z kilku powodów: po pierwsze, kontrakt dziesięciodniowy nie jest zarezerwowany dla danej grupy wiekowej - mogą podpisać go koszykarze zarówno dopiero wchodzący do ligi, jak i będący już blisko końca swojej kariery. 

Kontrakt 10-dniowy jest opisany w CBA i zasadniczo nie jest to materia szczególnie skomplikowana (zwłaszcza jak na standardy NBA). Taki kontrakt to po prostu umowa podpisywania z wolnym zawodnikiem na 10 dni lub 3 najbliższe mecze (w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi później). 

Zawarcie takiego kontraktu jest możliwe najwcześniej 5 stycznia, najpóźniej zaś na 10 dni lub 3 gry przed końcem sezonu zasadniczego (nie można grać na tego typu kontrakcie w playoffach). Drużyna może zawrzeć maksymalnie dwa takie kontrakty z tym zawodnikiem w jednym sezonie - później muszą albo zawrzeć z nim kontrakt co najmniej do końca bieżącego sezonu, albo zakończyć z nim współpracę. 

Liczba takich kontraktów zawieranych przez daną drużynę zależy od liczby zawodników w klubie:

1. Przy 12 graczach w drużynie - dopuszczalne jest 0 kontraktów 10-dniowych

2. Przy 13 graczach - 1 kontrakt 10-dniowy

3. Przy 14 graczach - 2 kontrakty 10-dniowe

4. Przy 15 graczach - 3 kontrakty 10 dniowe. 

Pensja w takim kontrakcie jest kwestią negocjacji, jednak w praktyce jest to minimalne wynagrodzenie stanowiące iloraz liczby dni stanowiących długość kontraktu i liczbę dni składających się na sezon zasadniczy. Czyli jeśli pensja minimalna to np. 300.000 dolarów, a sezon zasadniczy wynosi 170 dni, to pensja takiego zawodnika na kontrakcie 10-dniowym wyniesie 10/170x300. 000$, czyli 17.700 dolarów. 

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Artykuł dostępny również jako PODCAST.

 

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności