02.10.2024
W ostatnim blogu pisaliśmy o rozpoczętych kilka dni temu rozgrywkach Tauron Ligi siatkarek, a dziś pora na omówienie systemu rozgrywek PlusLigi, w której wczoraj rozegrany został w ramach 4 kolejki bardzo ciekawy mecz niepokonanych dotychczas Jastrzębskiego Węgla i Projektu Warszawa (wygrali siatkarze z Jastrzębia – przyp. PS). Rozgrywki obejmują dwie fazy: fazę zasadniczą i fazę play-off.
W fazie zasadniczej rozgrywane są dwie rundy, systemem „każdy z każdym - mecz i rewanż” z udziałem 16 drużyn. Drużyna wygrywająca mecz w stosunku 3:0 lub 3:1 otrzymuje za zwycięstwo 3 punkty meczowe, a przegrywający 0 punktów meczowych, przy czym dotyczy to także przegranej walkowerem. Za zwycięstwo w stosunku 3:2 drużyna wygrywająca otrzymuje 2 punkty meczowe a przegrywająca 1 punkt meczowy.
W fazie play-off, liczba rund dostosowana do systemu rozgrywek obowiązującego w danym sezonie. I runda play-off zakłada walkę o medale. Gra toczy się między drużynami, które po sezonie zasadniczym zajmą miejsca 1—8. O tytuł Mistrza Polski grają drużyny, które po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek zajęły w tabeli miejsca od 1 do 8. Drużyny z miejsc 1—8; 2—7; 3—6; 4—5 utworzą pary meczowe, które zagrają do dwóch wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli.
2 runda - o miejsca 1—4 toczy wg takich zasad, że zwycięzcy rywalizacji z rundy 1 zagrają w ½ finału o miejsca 1--4. W pierwszym półfinale zagrają zwycięzca rywalizacji 1—8 ze zwycięzcą rywalizacji 4—5. W drugim półfinale zagrają zwycięzca rywalizacji 2—7 ze zwycięzcą rywalizacji 3—6. Drużyny grają do dwóch wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli.
Runda 3 - o miejsca 5--6: Dwie przegrane drużyny z pierwszej rundy fazy play off /wyżej sklasyfikowane po zakończeniu fazy zasadniczej/ rywalizować będą o miejsca 5—6.
Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. Gospodarzami meczów rewanżowych będą zespoły, które po fazie zasadniczej zajęły wyższe miejsce tabeli. Drużyna wygrywająca mecz w stosunku 3:0 lub 3:1 otrzymuje za zwycięstwo 3 punkty meczowe, a przegrywający 0 punktów meczowych, przy czym dotyczy to także przegranej walkowerem. Za zwycięstwo w stosunku 3:2 drużyna wygrywająca otrzymuje 2 punkty meczowe a przegrywająca 1 punkt meczowy. W przypadku równej liczby punktów meczowych po rozegraniu dwóch spotkań, o wygraniu rywalizacji zdecyduje zwycięstwo w „złotym secie” rozgrywanym po zakończeniu drugiego meczu i zgłoszeniu gotowości do rozpoczęcia gry przez protokolanta, sędziów i komisarza zawodów. "Złotego seta" gra się do 15 punktów wg zasad obowiązujących dla piątej, decydującej partii w meczach piłki siatkowej.
Runda 3 - o miejsca 3--4: Przegrany 1 półfinału gra z przegranym 2 półfinału, do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie zespół, który po fazie zasadniczej rozgrywek zajął wyższe miejsce w tabeli.
Runda 3 - o miejsca 1--2 i tytuł Mistrza Polski: Zwycięzca 1 półfinału gra ze zwycięzcą 2 półfinału do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie zespół, który po fazie zasadniczej rozgrywek zajął wyższe miejsce w tabeli.
Drużyny, które po zakończeniu fazy zasadniczej zajmą miejsca 9--16 kończą rozgrywki na miejscach 9--16. Dwie przegrane drużyny z pierwszej rundy fazy play off /niżej sklasyfikowane po zakończeniu fazy zasadniczej/ kończą rozgrywki na miejscach 7--8. Drużyny, które po zakończeniu fazy zasadniczej zajmą trzy ostatnie miejsca tracą uprawnienia do udziału w rozgrywkach PlusLigi od sezonu 2025/2026. Z 1 Ligi awansuje jeden zespół, zatem w sezonie 2025/2026 na najwyższym szczeblu obejrzymy 14 drużyn, a nie 16 – jak w ostatnich kilku sezonach rozgrywkowych.
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
02.06.2023
30.05.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.