20.06.2023
Nieco ponad miesiąc temu, a dokładnie 9 maja 2023 roku, podczas kolejnego zebrania Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej, które odbyło się w Warszawie, władze naszego rodzimego związku siatkarskiego decydowały o kluczowych sprawach mających znaczenie organizacyjne przed kolejnym sezonem ligowym. Wśród szeregu uchwał zapadła między innymi decyzja dotycząca uchwalenia nowego Regulaminu Ekwiwalentu za Wyszkolenie PZPS, który zaczął obowiązywać od 1 czerwca tego roku.
Jak zawsze tematyka związana z zagadnieniem ekwiwalentu za wyszkolenie wywołuje szczególną ciekawość oraz emocje wśród bezpośrednio zainteresowanych, czyli zawodniczek i zawodników, a także w głównej mierze wśród działaczy reprezentujących poszczególne kluby siatkarskie. Aktualnie obowiązującym dokumentem normującym niniejszą kwestię jest dwustronicowy Regulamin Ekwiwalentu za Wyszkolenie PZPS.
Omawiając przytoczony regulamin w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na definicję trzech pojęć jakie w jego treści występują, czyli klub macierzysty, klub źródłowy, klub partycypujący.
Za klub macierzysty rozumie się klub będący członek Polskiego Związku Piłki Siatkowej lub wojewódzkiego związku piłki siatkowej, którego barwy zawodnik reprezentował w dniu 31 maja 1999 r. (na podstawie licencji zawodniczej), a dla zawodników zarejestrowanych po w/w dacie – Klub, który wystawił pierwszą licencję zawodniczą. Klubem źródłowym jest klub, z którego zawodnik zmienia barwy klubowe, a jednocześnie nie jest to klub macierzysty, zaś klubem partycypującym jest klub, do którego został zawodnik wypożyczony.
Ponadto przed przejściem do poszczególnych zapisów przytoczonego regulaminu możemy dowiedzieć się, że niniejsze uregulowanie znajduje odniesienie do wszystkich zawodników i zawodniczek z wyłączeniem:
Przechodząc do kluczowych aspektów omawianego regulaminu – w pierwszej kolejności warto wspomnieć, że zgodnie z ust. 1 i ust. 2. – klub macierzysty ma prawo pobierania ekwiwalentu za zawodniczkę/zawodnika do ukończenie 28. roku życia zawodniczki/zawodnika, a kluby źródłowe mają prawo pobierania ekwiwalentu za zawodniczkę/zawodnika do ukończenia 25. roku życia zawodniczki/zawodnika.
W następnej kolejności PZPS określił w sposób stawkowy (brutto), maksymalne wartości jakie przysługują, powyżej wskazanym klubom, za wypożyczenie oraz transfer zawodniczki/zawodnika zgłaszanej/zgłaszanego w ramach poszczególnych poziomów rozgrywek. W ust. 5 regulaminu wprost zastrzeżono, że wspomniane stawki mogą, w drodze porozumienia wszystkich zainteresowanych podmiotów, ulec obniżeniu.
Szczególną uwagę warto poświęcić również kwestii określonej w ust. 8 niniejszego regulaminu, w którym wskazano, że ostatniemu klubowi partycypującemu przysługuje prawo do ekwiwalentu za wyszkolenie w wysokości 50% należnej kwoty od następnego wypożyczenia zawodniczki/zawodnika lub 20% należnej kwoty od transferu definitywnego, z zastrzeżeniem, że za kolejne wypożyczenie lub transfer definitywny klubowi partycypującemu ekwiwalent nie przysługuje.
Na zakończenie zasadnym jest również wspomnieć, że klub nie ma prawa odmówić zwolnienia zawodniczki/zawodnika przy transferze definitywnym w przypadku uregulowania maksymalnej lub wspólnie pisemnie uzgodnionej stawki według regulaminu, chyba że dotyczy to zawodniczki/zawodnika, którą/którego wiąże z klubem ważna umowa (kontrakt) lub nie został uregulowany należny ekwiwalent określony w przepisach PZPS. Wypożyczenie zawodniczki/zawodnika wymaga zgody klubu macierzystego/źródłowego. Ponadto w ust. 10 zastrzeżono również, że jedynym podmiotem uprawnionym do dokonywania wykładni omawianego Regulaminu Ekwiwalentu za Wyszkolenie jest Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.