11.04.2018
Obserwując doniesienia medialne niejednokrotnie usłyszeć możemy wypowiedzi dotyczące poziomu współpracy w strukturach organizacji sportowych. W dzisiejszym tekście chciałbym przedstawić prawne aspekty współdziałania w polskich związkach sportowych z uwzględnieniem Kodeksu Dobrego Zarządzania dla PZS,
Zgodnie z Kodeksem: współpraca w polskich związkach sportowych dotyczy zarówno podmiotów zaangażowanych w bieżącą działalność związku, określanych jako interesariuszy wewnętrznych. Należą do nich w szczególności: kluby, zawodnicy, sędziowie oraz trenerzy. Interesariuszami zewnętrznymi są z kolei m.in. inne polskie związki sportowe, międzynarodowe federacje sportowe, media, sponsorzy oraz kibice. Dla celów niniejszego tekstu chciałbym skupić się na zagadnieniach związanych z interesariuszami wewnętrznymi, w sposób szczególny związanymi ze sportem organizowanym w ramach struktur danego polskiego związku sportowego.
Oczywiście podstawowym przepisem pozostaje art. 10 ust. 1 pkt 4 Prawa o stowarzyszeniach, zgodnie z którym statut organizacji powinien określać sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków; Treści tego przepisu odpowiadają wytyczne 9B1 oraz 9B2 Kodeksu Dobrego Zarządzania, przy czym w Kodeksie wskazano, że przesłanki nabycia członkostwa powinny mieć możliwie obiektywny charakter, zaś sam tryb nabycia członkostwa powinien przewidywać maksymalny termin, w którym polski związek sportowy podejmuje decyzję w sprawie członkostwa. Kolejnym wymogiem wskazanym w Kodeksie jest konieczność zachowania formy pisemnej decyzji o odmowie nadania statusu członka w polskim związku sportowym, przy czym zainteresowanemu powinna przysługiwać procedura odwoławcza. W zdecydowanej większości przypadków statuty wskazują walne zgromadzenie członków jako władzę odwoławczą od wyżej wskazanych decyzji, jednakże nie ma prawnych przeszkód dla przyznania tej kompetencji np. komisji rewizyjnej. Okoliczność tę należy mieć na uwadze w trakcie redagowania statutu danej organizacji.
Polskie związki sportowe mają również zapewnić udział interesariuszy wewnętrznych w działalności najważniejszych władz. Zgodnie bowiem z wytyczną 9W1:
Co istotne, wytyczna ta ma zastosowanie wobec polskich związków sportowych, których zarządy liczą co najmniej 9 osób.
Warte odnotowania są również zalecenia stanowiące przykłady dobrych praktyk, które nie wpływają jednakże na dofinansowanie zadań zleconych przez Ministra Sportu i Turystyki.
Jako pierwsze z nich warto wskazać zalecenie 1Z3, zgodnie z którym kobiety powinny stanowić:
W przypadku polskich związków sportowych, które prowadzą i organizują współzawodnictwo sportowe osób niepełnosprawnych zaleca się, by przynajmniej jeden członek zarządu reprezentował środowisko osób niepełnosprawnych w danym sporcie (zalecenie 1Z4). Warto również wskazać na zalecenie 1Z6, zgodnie z którym co najmniej jeden członek zarządu powinien pochodzić spoza środowiska sportowego. Zapewnić ma to udział niezależnych ekspertów w działalności PZS.
Władze polskich związków sportowych powinny być również otwarte na inicjatywy związane z tworzeniem grup roboczych oraz komisji z udziałem poszczególnych grup interesariuszy. Jako przykład należy wskazać komisję sportu osób niepełnosprawnych w danym polskim związku sportowym. Co istotne, wytyczna ta ma charakter względnie obowiązujący i uzależniona jest od inicjatywy osób zainteresowanych utworzenia poszczególnych struktur w organizacji sportowej.
Omawiana problematyka jest dużo bardziej złożona i nie obejmuje jedynie treści statutów oraz sposobu określania polityki personalnej w polskich związkach sportowych. Niezależnie od konieczności stworzenia odpowiednich ram prawnych dla powstałych struktur należy pamiętać, że dla zapewnienia odpowiedniego poziomu współpracy w naszych organizacjach sportowych konieczna jest nie tylko dobra wola władz organizacji, lecz również inicjatywa samego środowiska w danym sporcie.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.