16.06.2020
Na portalu wielokrotnie poruszaliśmy tematykę wpływu ustaw w ramach tzw. tarczy antykryzysowej na działalność sportową. Jednym z rozwiązań jest przedłużenie kadencji władz niektórych organizacji sportowych na podstawie art. 15 zzzc ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych:
„1. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w terminie 6 miesięcy po ogłoszeniu jego odwołania w przypadku wygaśnięcia w czasie kadencji mandatu członka zarządu lub członka organu kontroli wewnętrznej, powodującej zmniejszenie liczby członków zarządu lub członków organu kontroli wewnętrznej poniżej minimum przewidzianego w statucie polskiego związku sportowego, odpowiednio zarządowi lub organowi kontroli wewnętrznej polskiego związku sportowego przysługuje prawo uzupełnienia składu do stanu minimum określonym w statucie związku.
W ostatnim okresie otrzymaliśmy kilka pytań dotyczących praktycznego stosowania ww. normy. Czy kadencja ulega przedłużeniu automatycznie, czy też konieczne jest podjęcie stosownej uchwały przez władze organizacji?
W mojej ocenie brzmienie tego przepisu jednoznacznie wskazuje, że intencją ustawodawcy było automatyczne przedłużenie kadencji władz związków sportowych i polskich związków sportowych. Do podobnych wniosków dochodzę analizując cel wprowadzenia tej normy prawnej – ograniczenie zgromadzeń w okresie pandemii.
W tym momencie chciałbym również przywołać treść pisma obiegowego Departamentu Kontroli i Nadzoru Ministerstwa Sportu z 24 kwietnia 2020 r. skierowanego do polskich związków sportowych, w którym wskazano, że:
„Należy zaznaczyć, że przede wszystkim z mocy samego prawa wydłużona została kadencja dotychczasowych władz polskich związków sportowych. W art. 15 zzzc ust. 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach mowa jest o organach, zatem wydłużona została kadencja wszystkich władz, również delegatów wybranych na walne zgromadzenie delegatów polskiego związku sportowego. Przy czym wskazany termin ma charakter maksymalny. W zależności od woli władz polskiego związku sportowego wybory mogą się odbyć przed zakończeniem terminu wydłużonej kadencji.”
Analogicznie należy rozpatrywać sytuację prawną w związkach sportowych, które nie posiadają statusu polskiego związku sportowego.
Zwracam uwagę na dwa ostatnie zdania w przywołanym fragmencie. Zgodnie z wolą władz organizacji wybory mogą odbyć się przed zakończeniem terminu wydłużonej kadencji. Ministerstwo nie stwierdziło jednoznacznie, której władzy przysługują kompetencje do podjęcia decyzji o przeprowadzeniu wyborów przed zakończeniem terminu wydłużonej kadencji – uprawnienia te powinny wynikać ze statutu danej organizacji. Z jednej strony, co do zasady to Zarząd zwołuje Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zgromadzenia Delegatów i określa termin oraz miejsce obrad. Z drugiej strony, niektóre statuty przyznają kompetencję innym organom do podjęcia uchwały o skróceniu kadencji i w takim przypadku będzie im przysługiwać uprawnienie do skrócenia kadencji, co w konsekwencji doprowadzi do wcześniejszego przeprowadzenia wyborów. O ile zatem jednoznacznie należy stwierdzić, że kadencja władz została wydłużona z mocy prawa, tak w razie woli wcześniejszego przeprowadzenia Walnego Zgromadzenia Delegatów należy dokonać analizy swojego statutu.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.