24.06.2020
Na blogu kilkukrotnie poruszałem już tematy związane z kadencją władz organizacji sportowych podczas obowiązującego stanu epidemii. Na tapet były brane przede wszystkim polskie związki sportowe i związki sportowe. Dziś szerzej omówię stowarzyszenia i fundacje, czyli najczęściej stosowane formy prawne funkcjonowania klubów sportowych –ostatnio wprowadzono zmiany dotyczące tych podmiotów. A na sam koniec krótka wiadomość „od serducha”.
Dzisiaj wchodzi w życie znaczna część norm tzw. tarczy antykryzysowej 4.0., tj. ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19.
Interesują nas dwa, niżej wskazane, przepisy tej ustawy:
Art. 27. W ustawie z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 2018 r. poz. 1491 oraz z 2020 r. poz. 695) w art. 5 po ust. 1b dodaje się ust. 1c w brzmieniu:
„1c. Jeżeli kadencja zarządu fundacji lub jej innych organów, o których mowa w ust. 1, upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, lub do 30 dni po odwołaniu danego stanu, podlega ona przedłużeniu do czasu wyboru zarządu fundacji lub jej innych organów na nową kadencję, jednak nie dłużej niż do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.”.
Art. 28. W ustawie z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 713 oraz z 2020 r. poz. 695) w art. 10 po ust. 1e dodaje się ust. 1f w brzmieniu:
„1f. Jeżeli kadencja władz stowarzyszenia, o których mowa w ust. 1 pkt 5, upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, lub do 30 dni po odwołaniu danego stanu, podlega ona przedłużeniu do czasu wyboru władz stowarzyszenia na nową kadencję, jednak nie dłużej niż do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.”.
Co one oznaczają w praktyce? Jeżeli kadencja władz stowarzyszeń lub fundacji upłynie:
- wprowadzonego z uwagi na COVID-19, wówczas kadencja ulega automatycznemu przedłużeniu do czasu wyboru nowych władz. Kadencja zostaje jednak przedłużona nie dłużej niż do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego/stanu epidemii. Czy istnieje możliwość wcześniejszego przeprowadzenia wyborów, niezależnie od powyższych przepisów? W mojej ocenie tak – analogicznie do sytuacji prawnej związków sportowych i polskich związków sportowych, którą omawiałem we wcześniejszym wpisie. Samo rozwiązanie oceniam oczywiście pozytywnie. Cel jest bowiem jasny – zapewnienie stabilizacji działalności organizacji przy minimalizacji ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa.
A teraz czas na krótki komunikat niezwiązany bezpośrednio z kwestiami prawnymi. Dzisiejszy tekst jest moim ostatnim wpisem na blogu PrawoSportowe.pl. Przez blisko 8 lat publikowane były moje analizy prawne dotyczące szeroko rozumianej działalności sportowej. Jak to w życiu bywa, jedne były lepsze, inne napisałbym dzisiaj inaczej. Bardzo dziękuję Wam, Czytelnikom za poświęcony czas i wierzę, że przynajmniej niektóre teksty przydały się w Waszej działalności sportowej, zawodowej itd. W szczególności dziękuję twórcom i redakcji PrawoSportowe.pl za zaufanie i współpracę przez te lata – niezależnie od działalności typowo prawniczej, współtworzenie bloga stanowiło istotny element mojego rozwoju.
Jeszcze raz dziękuję. Do zobaczenia.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.