26.02.2025
Program rozwoju infrastruktury sportowej w województwach to kolejny program Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jest on realizowany we współpracy z samorządami województw i ma na celu wspieranie rozwoju i modernizacji obiektów sportowych w całej Polsce. Rozpoczęcie składania wniosków zaplanowano na 1 kwietnia 2025 roku.
Program rozwoju infrastruktury sportowej w województwach jest dedykowany jednostkom samorządu terytorialnego. Celem programu jest nie tylko poprawa warunków do uprawiania sportu, ale również zwiększenie dostępności nowoczesnych obiektów sportowych dla lokalnych społeczności. Dofinansowaniem mogą zostać objęte obiekty ogólnodostępne, umożliwiające masowe uprawianie sportu.
W ramach programu Ministerstwo Sportu i Turystyki współpracuje z samorządami województw, które angażują się w finansowanie projektów w tej samej wysokości co ministerstwo. Dzięki takiemu modelowi współpracy możliwe jest zwiększenie środków przeznaczonych na rozwój infrastruktury sportowej, co w efekcie pozwala na realizację większej liczby projektów.
Program został ogłoszony na podstawie art. 86 ust. 4 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz § 5 i 8 rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 12 sierpnia 2019 r. w sprawie przekazywania środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, a w jego ramach można ubiegać się o dofinansowanie projektów związanych z:
- budową nowych obiektów sportowych, takich jak sale, hale, pływalnie, boiska itp.,
- modernizacją lub rozbudową istniejących obiektów,
- dostosowaniem infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych,
- poprawą standardów technicznych, energetycznych i bezpieczeństwa obiektów.
Dofinansowaniem w ramach Programu, mogą być objęte zadania inwestycyjne dotyczące budowy, przebudowy lub modernizacji niemalże wszystkich rodzajów obiektów sportowych, z tym zastrzeżeniem, że powstałe obiekty sportowe muszą mieć charakter ogólnodostępny, np. jeżeli zbudowana zostanie sala gimnastyczna lub hala sportowa przy szkole, to nie może być ona dostępna jedynie dla uczniów, a muszą w niej odbywać się również np. treningi klubów sportowych.
Dodatkowo w przypadku obiektów zewnętrznych, wnioskodawcy powinni dołożyć wszelkich starań, aby dostęp do nich, w szczególności dla dzieci i młodzieży, był nieodpłatny. Ogólnodostępność nie wyklucza jednak pobierania opłat za użytkowanie w umiarkowanej wysokości.
Zgodnie z założeniami Programu, obiektami ogólnodostępnymi nie są takie, czyli niespełniającymi założeń i nie objętymi dofinansowaniem, są obiekty, które są stale zarezerwowane dla niewielkiej, zamkniętej grupy użytkowników. Kryterium tego nie spełniają na przykład zadania polegające na wymianie murawy na głównych płytach piłkarskich, w szczególności w wyższych klasach rozgrywkowych.
Jednocześnie przyjęto, że reguły tej nie łamią te obiekty klubowe, które mimo braku pełnej dostępności, prowadzą szeroki proces szkolenia sportowego dla dzieci i młodzieży. Przedstawienie zasad określających ogólnodostępność obiektu, stanowić będzie jedno z kryteriów oceny wniosków. Należy wziąć pod uwagę, że infrastruktura dofinansowana w ramach programu, powinna być dostępna dla jak najszerszej grupy osób, przez możliwie największy wymiar czasu.
Ministerstwo zachowuje prawo do kontrolowania tej kwestii i identyfikowania tego typu sytuacji jako naruszających zasadę trwałości projektu. To z kolei może skutkować roszczeniem o zwrot części dofinansowania.
W związku z ogólnym charakterem niniejszego Programu, jak również różnorodnością potencjalnych zadań inwestycyjnych, dofinansowaniem w ramach Programu mogą być objęte zadania dotyczące budowy, przebudowy lub modernizacji obiektów sportowych, w szczególności takich jak:
- pełnowymiarowych sal gimnastycznych lub hal sportowych,
- boisk,
- krytych pływalni,
- kortów tenisowych o funkcji rekreacyjno sportowej oraz kortów do badmintona, squasha, padla i padballa,
- skateparków,
- kompleksów lub urządzeń lekkoatletycznych,
- pozostałych sal sportowych - sal gimnastycznych, fitness, siłowni, sal do sportów walki,
- krytych lodowisk stałych oraz torów lodowych,
- przystani kajakowych, wioślarskich, żeglarskich,
- torów kolarskich (w tym pumptracków oraz bmx), wrotkarskich,
- sportowych tras narciarskich, nartorolkowych, wrotkarskich i kolarskich (MTB – single track),
- strzelnic sportowych, torów łuczniczych,
- obiektów dla sportów jeździeckich;
- rozbudowa obiektów sportowych o zaplecza szatniowo-sanitarne - w przypadku braku przy istniejących obiektach sportowych istotnego elementu funkcjonalnego, jakim jest zaplecze sanitarno-szatniowe lub gdy istniejące zaplecze nie spełnia określonych wymagań bądź gdy nadaje się jedynie do rozbiórki, możliwa jest również budowa zaplecza.
Z kolei nie przewiduje się dofinansowania budowy, przebudowy i remontów obiektów sportowych, w wyniku których powstają nawierzchnie z materiałów urazogennych, np.: asfaltowych, asfaltobetonowych, z żużla. Powyższy wymóg nie dotyczy obiektów, których specyfika sportowa uzasadnia zastosowanie takich nawierzchni (skateparki, trasy rowerowe i nartorolkowe). Nie przewiduje się również dofinansowania budowy, przebudowy i remontów przekryć pneumatycznych (bez stałej konstrukcji) dla boisk mniejszych niż 60 m x 30 m oraz wniosków dotyczących jedynie elementów funkcjonalnych obiektów sportowych, takich jak: ogrodzenie, piłkochwyty, oświetlenie, wyposażenie sportowe itp..
Ponadto nie jest przewidywane dofinansowanie budowy, przebudowy i remontów odkrytych pływalni oraz zewnętrznej infrastruktury wodnej o charakterze rekreacyjnym, a także stajni i ich zaplecza w ośrodkach niezwiązanych z jeździectwem sportowym.
Dofinansowanie zadania inwestycyjnego może wynieść do 30% wydatków kwalifikowanych zadania. Dofinansowanie ministerialne nie może przekroczyć wysokości dofinansowania uzyskanego z budżetu województwa. Aby wniosek podlegał ocenie, wartość wydatków kwalifikowanych w nim ujętych musi wynieść co najmniej 300 tys. zł. Przy planowanej realizacji większej liczby zadań inwestycyjnych, preferowaną przez Ministerstwo sytuacją jest składanie przez jednego wnioskodawcę tylko jednego wniosku inwestycyjnego, który zawierałby w sobie wszystkie planowane zadania inwestycyjne. W takim przypadku dotacja wyliczana jest dla każdego z zadań oddzielnie a łączne dofinansowanie sumuje się. Wnioski inwestycyjne należy składać od 1 kwietnia do 31 maja 2025 roku, a zgłoszeń dokonuje się wyłącznie za pomocą systemu elektronicznego AMODIT, dostępnego na stronie internetowej pod adresem: https://wnioski.msit.gov.pl/
źródło: https://www.gov.pl/web/sport/program-rozwoju-infrastruktury-sportowej-w-wojewodztwach
06.03.2025
05.02.2025
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
ul. Powstańców Śląskich 9
53-332 Wrocław
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawosportowe.pl
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.