29.09.2017
Odpowiedzialność dyscyplinarna w ramach polskiego związku sportowego, a także w ramach okręgowych związków sportowych realizowana jest na podstawie regulaminu dyscyplinarnego, który dany związek sam uchwala, tzn. ma swobodę wyboru organu, czynów zagrożonych odpowiedzialnością dyscyplinarną czy procedurę pociągnięcia danej osoby do odpowiedzialności.
Minimalne wymagania związane z treścią regulaminu dyscyplinarnego zostały określone jednak w art. 45b ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie. Pierwszym obowiązkiem jest fakt, że odpowiedzialność dyscyplinarna w ramach polskiego związku sportowego może być realizowana tylko i wyłącznie na podstawie regulaminu dyscyplinarnego. A contrario, nie można pociągnąć do odpowiedzialności dyscyplinarnej w ramach związku działacza, zawodnika, członka zarządu itd. na podstawie innego aktu niż wewnątrzzwiązkowy Regulamin dyscyplinarny.
Wskazany artykuł wprowadza ponadto dwie zasady, na podstawie których musi toczyć się postępowanie przed organami dyscyplinarnymi tj. zasadę prawa do obrony oraz zasadę dwuinstancyjności postępowania.
Ponadto niezbędne minimum treści, jakie musi posiadać każdy regulamin dyscyplinarny to określenie:
-podmiotów podlegających odpowiedzialności dyscyplinarnej, np. zawodnicy, trenerzy, sędziowie, członkowie związku, kluby itd.,
-czyny zagrożone odpowiedzialnością dyscyplinarną,
-rodzaje kar dyscyplinarnych,
-organy dyscyplinarne i ich kompetencje,
-tryb postępowania, z uwzględnieniem zasady dwuinstancyjności oraz prawa do obrony obwinionego.
Istotne jest również iż prowadzenie postępowania dyscyplinarnego w sprawie o wykroczenie dyscyplinarne stypizowane w regulaminie dyscyplinarnym nie wyklucza prowadzenia postępowania karnego, administracyjnego lub cywilnego przeciwko obwinionemu o ten sam czyn. A więc jeśli dany czyn stanowi przestępstwo czy istnieje na jego podstawie możliwość dochodzenia roszczenia o odszkodowanie to również można jednocześnie toczyć się postępowanie w tej sprawie.
Ustawa ponadto wskazuje na przykładowy katalog kar, które mogą być orzeczone w razie stwierdzenia winy obwinionego, a mianowicie: upomnienie, nagana, zawieszenie, dyskwalifikacja czasowa lub dożywotnia, kara pieniężna, przeniesienie zespołu do niższej klasy rozgrywkowej, skreślenie ze związku i wykluczenie ze związku. Zwrot „w szczególności” oznacza, iż związek może ustanowić kary nie wymienione w niniejszym zestawieniu.
Najistotniejsze konsekwencje tak zaprezentowanego stanu prawnego są następujące: po pierwsze, nie istnieje możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności dyscyplinarnej w ramach związku podmiotu, który nie jest wymieniony w regulaminie dyscyplinarnym wśród podmiotów mogących podlegać takiej odpowiedzialności; po drugie, nie istnieje możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności dyscyplinarnej danego podmiotu za czyn, który nie został stypizowany w danym regulaminie ani orzeczenie kar nie wymienionych w tym dokumencie. Precyzyjne określenie zarówno znamion czynów zabronionych, jak i rodzajów kar, a także podmiotów mogących być pociągniętym do odpowiedzialności jest więc kwestią zasadniczą w zakresie możliwości wszczęcia takiego postępowania.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.