07.12.2018
29 listopada 2017 roku w życie weszło Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki w sprawie odznak, wyróżnień oraz nagród pieniężnych za osiągnięcia w działalności w zakresie sportu[1] (dalej: rozporządzenie). Zastąpiło ono poprzednie rozporządzenie, które zostało uchylone w związku z uchwaleniem ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów[2].
W nowym akcie prawnym nie tylko uwzględniono zmiany wyraźnie wskazane w ustawie zmieniającej, ale także zmodyfikowano zakres podmiotowy, dzięki czemu możliwością otrzymania nagrody została objęta większa liczba trenerów.
Jak słusznie zauważył ustawodawca w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, zgodnie z poprzednią regulacją nagroda pieniężna mogła zostać przyznana trenerowi prowadzącemu lub uczestniczącemu w szkoleniu oraz innym osobom wyróżniającym się szczególną aktywnością i uzyskującym wybitne osiągnięcia w działalności w zakresie sportu. Jednakże bez możliwości gratyfikacji pozostawała spora grupa szkoleniowców. Trenerzy ci z jednej strony, nie mieli wpływu na proces szkoleniowy zawodnika bezpośrednio przed osiągnięciem istotnych z pkt widzenia nagrody wyników, jednakże nie można było im odmówić niezaprzeczalnego i decydującego wpływu na rozwój jego dalszej kariery sportowej. Za trenerów niesłusznie pominiętych uznano: pierwszych szkoleniowców medalistów igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich, igrzysk głuchych, mistrzostw świata lub Europy seniorów w konkurencjach objętych programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych[3].
Uzupełnienie spektrum podmiotów uprawnionych do nagrody o wyżej wymienionych trenerów, jest tym bardziej uzasadnione z uwagi na fakt, że to właśnie Ci „pierwsi” szkoleniowcy najczęściej potrafią właściwie oszacować potencjał sportowy młodego zawodnika i wskazać mu dalszy kierunek rozwoju. Ponadto to zazwyczaj dzięki nim sportowiec otrzymuje solidne fundamenty, psychiczne, motoryczne i techniczne, niezbędne do kontynuowania swojej przygody ze sportem.
W efekcie § 11 rozporządzenia przyjął następujące brzmienie:
Przechodząc do procesu składania wniosku należy wskazać, że niezbędne elementy wniosku zostały zawarte w § 13. Są to m.in. oznaczenie trenera, któremu nagroda miałaby być przyznana, oznaczenie klubu, w którym pracuje, dane podmiotu składającego wniosek (powinien to być Polski Związek Sportowy) oraz uzasadnienie wraz z dowodami na osiągnięcie przez zawodnika wymaganych wyników. Zgodnie z § 14 nagroda może zostać przyznana jedynie raz w roku, nawet jeżeli zawodnik wielokrotnie osiągnie rezultaty stanowiące podstawę do ubiegania się przez trenera o wyróżnienie.
W § 15 natomiast ustawodawca sprecyzował nieprzekraczalne terminy, w których wnioski muszą być złożone, aby podlegały rozpatrzeniu przez właściwy departament ministerstwa sportu i turystyki. Kształtują się one następująco:
Jeżeli zatem sportowiec osiągnął odpowiednie wyniki przed 31.10.2018 r., termin składania wniosków o przyznanie nagrody niestety minął. Z kolei w stosunku do sukcesów osiągniętych w listopadzie i grudniu 2018 r. odpowiedni wniosek można przesłać ministerstwu do 31 stycznia 2019 r.
Szczegółowe informacje oraz wzory niezbędnych dokumentów znajdują się na oficjalnej stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki[4].
[1] Dz.U. z 2017 r. poz. 2171
[2] Dz.U. z 2017 r. poz. 1600
[3] Projekt rozporządzenia MSiT w sprawie odznak, wyróżnień oraz nagród pieniężnych za osiągnięcia w działalności w zakresie sportu z dnia 12.10.2017 r. wraz z uzasadnieniem i opisem skutków regulacji.
[4] https://www.msit.gov.pl/pl/sport/sport-wyczynowy/nagrody
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
Artykuł dostępny również jako PODCAST:
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.