Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Spór z Frenkiem de Jongiem, a trzecia „dźwignia finansowa” FC Barcelony

02.08.2022

O problemach finansowych FC Barcelona napisano już niemalże wszystko. Osobiście moją uwagę przykuła niemożność porozumienia się klubu z piłkarzem Frenkiem de Jongiem, co stwarzało realne zagrożenie dla możliwości zarejestrowania piłkarzy pozyskanych w ramach letniego okienka transferowego.

Istotne znaczenie rozwiązania impasu z holenderskim zawodnikiem ujawnia się dopiero w momencie, w którym pochylimy się nad zasadami obowiązującymi w LaLiga zawartymi w dokumencie „Standards for the preparation of the budgets of clubs and SADs” (dalej: Standardy)[1]. Dokument ten odnosi się do zasad budżetowych obowiązujących kluby uczestniczących w rozgrywkach organizowanych przez hiszpańską federację piłkarską w tym zasad związanych z rejestracją składu/zawodników na sezon rozgrywkowy.

Istotne znaczenie ma tutaj art. 93 Standardów:

ARTICLE 93. GENERAL PRINCIPLE CONCERNING THE LIMIT ON REGISTRABLE SQUAD COSTS AND THE REGISTRATION OF PLAYERS

 1. The Initial Registrable Squad Cost and the Updated Registrable Squad Cost, calculated in accordance with the provisions of Article 39 of the Standards, may not at any time exceed each Club/SAD's Limit on the Registrable Squad Cost allocated by the Validation Body
 2. LaLiga will not register any Player or Trainer of a Club/SAD if, when calculating the individual Cost of such Player or Trainer, the Available Balance of the Limit on the Registrable Squad Cost authorised by the Validation Body is exceeded.
 3. The Available Balance of the Limit on the Registrable Squad Cost is the difference - provided it is positive - between the amount of the Limit in force at any time, and the real Cost at the same time.
 4. The provisions of Article 39.12 of these Regulations will be applied in any case.

Z ustępu 1 wynika generalna zasada, zgodnie z którą początkowe lub zaktualizowane koszty rejestracji składu (ustalone w oparciu o art. 39) nie mogą w żadnym przypadku przekroczyć Limitu Rejestracji Składu ustalonego w stosunku do danego klubu przez właściwy organ weryfikujący LaLiga.

W ramach doprecyzowania wskazano, że LaLiga nie zarejestruje zawodnika, jeżeli jego indywidualny koszt rejestracji przekroczy Limit Rejestracji Składu.

Artykuł 93 należy interpretować włącznie z art. 39 Standardów:

ARTICLE 39. DETERMINATION OF THE REGISTRABLE SQUAD COST.

 1. For the purposes of these Standards, the Squad Cost or individual Cost of a Player or Trainer is calculated and computed considering the complete Season and, where appropriate, the part of the season in which the Player or Trainer is contracted.
 2. The Registrable Squad Cost will consist of the sum of the different concepts described in paragraph 3 of this Article, calculated, where appropriate, with the criteria and rules set out in these Standards, the result of which will be reduced by the price or remuneration received by the Club/SAD for the temporary cession of the Federative Rights of its Players.

Ustęp 2 wskazuje, że na Koszt Rejestracji Składu składa się suma wartości poszczególnych świadczeń przysługujących zawodnikowi ze strony klubu. Są to m.in.:

 • Wynagrodzenia pieniężne lub rzeczowe (mieszkania, samochody, podróże itp.), regularne lub nieregularne, stałe lub zmienne, w zależności od wszelkiego rodzaju kryteriów, w tym o charakterze sportowym, każdego zarejestrowanego zawodnika i trenera;
 • Wynagrodzenia z tytułu cesji indywidualnych lub zbiorowych praw do wizerunku Zawodników i Trenerów otrzymane przez te same lub przez firmy lub osoby będące cesjonariuszami i posiadaczami wspomnianych praw do wizerunku;
 • Kwota rocznej amortyzacji Kosztu Nabycia Praw Gracza;
 • Składki na Ubezpieczenia Społeczne lub Plany Emerytalne lub inne formy pomocy społecznej wspierane przez Klub/SAD, których beneficjentami są Zawodnicy i Trenerzy;
 • Odszkodowania lub odszkodowania wypłacone przez Klub z tytułu rozwiązania umów o pracę lub cesji praw do wizerunku Zawodnika i Trenera, lub w wyniku takiego rozwiązania, z jakiegokolwiek powodu, w tym wzajemnego porozumienia i zwolnienia;
 • Koszty ponoszone przez Klub z tytułu wynagrodzenia Gracza, którego Prawa Federacyjne zostały tymczasowo przeniesione do innego Klubu.

Co istotne, powyżej wymieniono wyłącznie niektóre świadczenia przysługujące zawodnikom od klubu, które brane są pod uwagę przy ustalaniu Limitu Rejestracji Składu.

I tutaj dochodzimy do różnicy zdań pomiędzy FC Barceloną, a Frenkiem de Jongiem. Jak można ustalić bazując na różnych doniesieniach prasowych – obecność piłkarza w klubie jest dość kosztowna i winduje Limit Rejestracji Składu tak dalece, że rejestracja nowych zawodników naruszałaby Standardy LaLiga. Zawodnik z jednej strony nie zamierzał się zrzec przysługujących mu świadczeń, tak jak zrobili to inni gracze katalońskiego klubu, a z drugiej nie chce zmieniać otoczenia wierząc w pomyślność projektu budowanego przez trenera Xaviego.

Można pokusić się o twierdzenie, że stanowcza postawa zawodnika była jednym z powodów, dla których FC Barcelona 1 sierpnia 2022 r. sięgnęła po trzecią tzw. „dźwignię finansową”.

Jak można wyczytać z oficjalnego oświadczenia klubu, FC Barcelona sprzedała 25% przysługujących jej udziałów w kompleksie studiów filmowo-reklamowych o nazwie Barca Studios. Nabywcą okazała się spółka koncentrująca się na technologiach cyfrowych o nazwie Socios.com. Koszt transakcji opiewał na kwotę 100 mln euro, co w ocenie Prezydenta klubu ma umożliwić rejestrację ostatnio zakupionych zawodników. Tym samym finał rozmów z holenderskim pomocnikiem może mieć wpływ na polepszenie sytuacji finansowej FC Barcelony, jednakże brak porozumienia nie wywoła paraliżu w klubie.

Tytułem końca warto zasygnalizować, że mechanizm dźwigni finansowych zastosowanych przez FC Barcelonę zdaje się być ryzykowny. Klub w ramach doraźnego ratowania budżetu zrezygnował ze znaczącej części przyszłych dochodów, generowanych przez sprzedane udziały. Wydaje się, że jest to niejako „ucieczka w przód”. Włodarze katalońskiego zespołu liczą zapewne, że sprowadzenie topowych piłkarzy takich jak Lewandowski, Raphinia, czy Koundé zwróci się z nawiązką, tak że wyzbycie się udziałów w Barca Studios, 25% zysków z transmisji telewizyjnych La Liga na okres do 25 lat oraz udziałów swojej sieci handlowej Barca Licensing & Merchandising (BLM), nie będzie dla „Dumy Katalonii” dotkliwe. Czy tak będzie w rzeczywistości? Zobaczymy…

 

 

[1] Dostępny na stronie: https://www.laliga.com/en-GB/transparency/normative

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.