12.07.2022
Pomimo bardzo dobrego występu Gdańskiej Lechii w pierwszym meczu Ligi Konferencji UEFA, więcej niż o korzystnym wyniku mówi się o zachowaniu pseudokibiców, które doprowadziło do przerwania spotkania. Incydentem postanowiły zająć się organy dyscyplinarne UEFA.
Organ Kontroli, Etyki i Dyscypliny – organ I instancji w postępowaniu dyscyplinarnym uregulowanym w UEFA Disciplinary Regulations (dalej: Regulamin Dyscyplinarny) w swoim oświadczeniu poinformował, że w odniesieniu do wydarzeń z dnia 7 lipca 2022 r., które miały miejsce na Polsat Plus Arena Gdańsk, wszczęto postępowanie dyscyplinarne.
Zarzut wobec Lechii Gdańsk
Do wszelkiego typu naruszeń porządku w trakcie meczów rozgrywanych w ramach UEFA odnosi się art. 16 Regulaminu Dyscyplinarnego. Zgodnie z nim:
Ust. 1 wprowadza generalny obowiązek spoczywający na organizatorze (gospodarzu spotkania) do zapewnienia bezpieczeństwa zarówno na, jak i w obrębie stadionu. Z kolei w ust. 2 wymienione zostały „niewłaściwe zachowania swoich kibiców”, których wystąpienie – nawet niezawinione przez gospodarza – skutkuje jego odpowiedzialnością.
Ust. 2 lit. h został pogrubiony nieprzypadkowo. To właśnie tego naruszenia dopatrzyły się organy dyscyplinarne UEFA w ubiegłotygodniowym spotkaniu.
Zamieszki wywołane przez chuliganów skutkujące przerwaniem meczu na ok. 40 min potraktowano jako „brak porządku i dyscypliny”.
Potencjalne sankcje
Aneks A do Regulaminu Dyscyplinarnego zawiera w swojej treści listę „środków dyscyplinujących”, jednakże ma ona charakter przykładowy. W związku z tym istotne znaczenie ma art. 23 Regulaminu Dyscyplinarnego, z którego wynika, że wymienione środki dyscyplinujące nie wyłączają kompetencji odpowiedniego organu dyscyplinarnego UEFA do wydania decyzji i nałożenia sankcji wg swojego własnego uznania, doświadczenia i w oparciu o okoliczności konkretnej sprawy.
Ponieważ Aneks A nie odnosi się bezpośrednio do „braku porządku i dyscypliny wśród kibiców”, nie da się w tym momencie jednoznacznie przesądzić o karze, jaka zostanie nałożona na klub z Gdańska.
Wskazówką może być jedna z ostatnich decyzji wydana przez organy dyscyplinarne UEFA, dotycząca meczu ćwierćfinałowego Ligi Konferencji z ubiegłego sezonu pomiędzy Olympique Marsylia i PAOK Saloniki (7.04.2022 r.). Obu klubom również zarzucono naruszenie art. 16 ust. 2 lit. h Regulaminu Dyscyplinarnego, a dodatkowo art. 16 ust. 2 lit. b, c, f.
W efekcie na Olympique Marsylia nałożono karę częściowego zamknięcia trybun na kolejny mecz w ramach UEFA oraz grzywnę w wysokości 80.000 euro.
PAOK Saloniki otrzymał zakaz sprzedaży biletów dla swoich kibiców na 1 mecz wyjazdowy w zawieszeniu na 2 lata oraz grzywnę w wysokości 50.000 euro.
Można przypuszczać, że kara dla Lechii Gdańsk będzie niższa z uwagi na rangę spotkania oraz możliwości finansowe klubu. Z kolei, za okoliczność zaostrzającą odpowiedzialność może być potraktowana długość wymuszonej przerwy w spotkaniu - ok. 40 min. W mojej ocenie realną karą może być grzywna oraz zakaz uczestnictwa kibiców w meczu wyjazdowym albo zamknięcie trybun.
O decyzji wydanej przez UEFA na pewno poinformujemy. Co istotne, bez względu na jej treść klubowi będzie przysługiwało odwołanie do organu II instancji.
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
04.10.2024
20.09.2024
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.