03.04.2018
Dzisiejszy artykuł poświęcony będzie obowiązkom sprawozdawczym w polskich związkach sportowych. Z naszej praktyki jednoznacznie wynika, że w dalszym ciągu organizacje te mają problemy z praktycznym stosowaniem przepisów ustawy o rachunkowości.
Zgodnie z art. 9 ust. 7 ustawy o sporcie:
Tematyka wyboru rewidenta została poruszona na łamach portalu w artykule Marcina Kryszki. Ja natomiast chciałbym skupić się na zagadnieniu sporządzania sprawozdania finansowego.
Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości:
Kierownik jednostki zapewnia sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawia je właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy.
Należy w tym momencie podkreślić, że kierownikiem jednostki w rozumieniu par. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy są wszyscy członkowie zarządu w przypadku organu wieloosobowego. Okoliczność ta jest szczególnie istotna biorąc pod uwagę składy zarządów w polskich związkach sportowych.
Konsekwentnie, zgodnie z art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości: sprawozdanie finansowe podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz wszyscy członkowie Zarządu jako organu wieloosobowego kierującego jednostką w rozumieniu ustawy. Istnieje możliwość odmowy podpisu sprawozdania, jednakże wymaga to pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego. Jedynie dokonanie takiej czynności stanowi spełnienie wymogu, o którym mowa w art. 52 ust. 2 ustawy oraz skuteczne sporządzenie sprawozdania finansowego.
W razie braku podpisania sprawozdania przez członka zarządu przy jednoczesnym braku dołączenia pisemnej odmowy podpisu, skutek jest taki, że sprawozdanie to nie zostało prawidłowo sporządzone przez zarząd. Okoliczność ta będzie miała również wpływ na wynik jego zbadania przez biegłego rewidenta, co dalej rzutować będzie na kwestię jego zatwierdzenia przez Walne Zgromadzenie Delegatów.
Prawidłowe sporządzenie sprawozdania finansowego jest również bezwzględną wytyczną obowiązującą w Kodeksie Dobrego Zarządzania dla Polskich Związków Sportowych (4B4).
Odnosząc się do kwestii odpowiedzialności, należy wskazać, iż zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości ponoszą ją wszyscy członkowie zarządu. W pierwszej kolejności może mieć ona charakter cywilnoprawny, gdyby brak sporządzenia sprawozdania finansowego spowodował powstanie po stronie polskiego związku sportowego szkody finansowej. Po drugie, zgodnie z art. 77 pkt 2 ustawy: członkowie zarządu jako osoby wchodzące w skład kierownika jednostki mogą ponieść odpowiedzialność karną za sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z przepisami ustawy:
Kto wbrew przepisom ustawy dopuszcza do:
1) nieprowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzenia ich wbrew przepisom ustawy lub podawania w tych księgach nierzetelnych danych,
2) niesporządzenia sprawozdania finansowego, skonsolidowanego sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności, sprawozdania z działalności grupy kapitałowej, sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej, skonsolidowanego sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej, sporządzenia ich niezgodnie z przepisami ustawy lub zawarcia w tych sprawozdaniach nierzetelnych danych
- podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.
Oczywiście w toku potencjalnego postępowania karnego będą brane pod uwagę okoliczności oraz sposób zawinienia w danym stanie faktycznym.
Należy zatem podkreślić, że w celu prawidłowego sporządzenia sprawozdania finansowego konieczne jest współdziałania wszystkich członków zarządu, którzy powinni podpisać wyżej wskazany dokument albo pisemnie uzasadnić brak podpisania sprawozdania. W innym przypadku dojdzie do naruszenia przywołanych wcześniej przepisów ustawy o rachunkowości.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.