09.07.2014
W ostatnim czasie postuluje się wprowadzenie zmian mających na celu uproszczenie procedury rejestracyjnej, m.in. poprzez skrócenie procedury otrzymywania numerów NIP i REGON. Dzisiaj jednak chciałbym napisać o możliwych zmianach w ustawie – Prawo o stowarzyszeniach.
W tym roku minęło 25 lat od wejścia w życie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Od dłuższego już czasu postulowano zmianę wyżej wskazanego aktu w celu dostosowania go do obecnych realiów społeczno - gospodarczych w Polsce. 2 dni temu do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji ustawy przedstawiony przez Kancelarię Prezydenta RP.
Warto pamiętać, że stowarzyszenie jest jedną z głównych form organizacyjnych dla uprawiania sportu w naszym kraju. W formie tej funkcjonują w szczególności kluby sportowe (art. 3 ust. 2 ustawy o sporcie) a także związki sportowe oraz polskie związki sportowe art. 6 ust. 2 ustawy o sporcie). Proponowane zmiany mogą zatem w sposób istotny zmienić sposób funkcjonowaniapodmiotów organizujących i biorących udział we współzawodnictwie sportowym.
Jedną z nich jest zmniejszenie ilości osób wymaganych podczas procedury rejestracyjnej stowarzyszenia. Obecnie w celu założenia stowarzyszenia posiadającego osobowość prawną należy zebrać grupę 15 osób, natomiast projekt zmiany ustawy pozwoli na zakładanie stowarzyszeń już 9 osobom. W uzasadnieniu projektu wskazywano, że liczba 15 osób konieczna do założenia stowarzyszenia jest nieproporcjonalna w stosunku do rozwiązań w innych krajach europejskich. Przykładowo we Francji i Belgii istnieje możliwość założenia stowarzyszenia przez 2 osoby, zaś w Niemczech - 7 osób. W praktyce prowadzi to powstania sytuacji, w której jedyną aktywnością większości członków jest podpisanie listy założycielskiej stowarzyszenia. Pojawiają się jednak głosy, że liczba 15 osób koniecznych do założenia rzeczywiście nie jest na tyle poważną zaporą, by konieczne było wprowadzenie zmian w ustawie.
Zainteresowane strony mogą wypowiedzieć się na ten temat w ramach konsultacji społecznych projektu ustawy, w trakcie których mogą pojawić się kolejne propozycje usprawnienia funkcjonowania krajowych stowarzyszeń. Konsultacje te mają potrwać do 10 sierpnia. O innych proponowanych zmianach i efektach konsultacji będziemy naturalnie na bieżąco informować.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.