09.03.2022
Niedawno, Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej Uchwałą nr III/29 z dnia 9 lutego 2022 roku w sprawie Organizacji Kursów Kształcenia Trenerów Piłki Nożnej Zgodnie z Wymogami Konwencji Trenerskiej UEFA 2020 oraz Karty Grassroots UEFA uregulował zasady przeprowadzania takich kursów.
Uchwała nr III/29 (dalej: Uchwała) reguluje w Polskim Związku Piłki Nożnej przebieg i organizację kursów kształcenia trenerów piłki nożnej zgodną z wymogami Konwencji UEFA o Wzajemnym Uznawaniu Kwalifikacji Trenerskich oraz Karty Grassroots UEFA.
Zgodnie z § 1 pkt. 2 Uchwały, prowadzenie kursów kształcenia trenerów w ramach Programu Kształcenia Trenerów UEFA (zwanym dalej: PKT UEFA) oraz wydawanie dyplomów i licencji kategorii: UEFA PRO, UEFA Elite Youth A, UEFA A, UEFA B+A dla byłych wybitnych zawodników, UEFA GOALKEEPER A, UEFA B, UEFA FUTSAL B, UEFA Elite Youth B, UEFA GOALKEEPER B, GRASSROOTS/UEFA C, FUTSAL C, GRASSROOTS D - przysługuje wyłącznie Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej.
Niektóre z kursów mogą być organizowane przez wojewódzkie związki piłki nożnej. Zgodnie z § 1 pkt. 2 Uchwały, Polski Związek Piłki Nożnej może udzielić jednorazowej zgody na organizację kursu kształcenia trenerów: UEFA A, UEFA Elite Youth B, UEFA B, UEFA FUTSAL B, GRASSROOTS/UEFA C, FUTSAL C, GRASSROOTS D - Wojewódzkiemu Związkowi Piłki Nożnej pod warunkiem, że pełny nadzór nad organizacją i realizacją programu w/w kursów przysługuje zgodnie z wymogami Konwencji UEFA o Wzajemnym Uznawaniu Kwalifikacji Trenerskich oraz niniejszej Uchwały - Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej. Zgoda taka jest jednak jednorazowa, a tym samym prowadzenie takiego kursu nie jest już stałą kompetencją WZPN.
WZPN mają obowiązek przygotowania i zarejestrowania w Extranet24 rocznego planu kursów.. Obowiązki ma również uczestnik kursu. Wymaga się od niego na mocy Uchwały, by był on obecny na 100% zajęć kursu trenerskiego organizowanego na zasadach określonych w niniejszej uchwale. Na pisemną i uzasadnioną prośbę organizator kursu może zezwolić uczestnikowi na odrobienie opuszczonych części kursu pod warunkiem, że łączna nieobecność nie przekracza 10% wszystkich zajęć wynikających z harmonogramu kursu. Wszystkie opuszczone zajęcia muszą zostać odrobione na kolejnym/następnym kursie na tym samym poziomie przeprowadzonym przez tego samego organizatora lub na innym kursie tego samego poziomu w innym WZPN. Uczestnik kursu, który opuścił więcej niż 10% zajęć programowych może być usunięty z kursu.
Osoba aplikująca na kurs trenerski może w tym samym czasie złożyć aplikację na jedno wydarzenie szkoleniowe organizowane na tym samym poziomie licencji trenerskiej.
Organem Polskiego Związku Piłki Nożnej przygotowującym wytyczne dotyczące aspektów organizacyjno-merytorycznych kursów i udzielającym zgody na organizację kursów kształcenia trenerów jest Zespół Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN działający w ramach Komisji Technicznej PZPN. Nadzór nad zgodną z wymogami Konwencji Trenerskiej UEFA realizacją kursów trenerskich, organizowanych przez Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej, sprawują osoby wyznaczane przez Przewodniczącego Zespołu Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN w ramach przeprowadzanych hospitacji.
W § 3 Uchwały określone zostały kwalifikacje kadry wykładowców na kursach kształcenia trenerów. Zgodnie z art. 13 Konwencji Trenerskiej UEFA, na każdym kursie organizowanym w ramach Programu Kursów Trenerskich UEFA mogą wykładać wyłącznie osoby stanowiące wykwalifikowaną kadrę Trenerów Edukatorów. Dla uzyskania statusu kwalifikowanego Trenera Edukatora niezbędne jest spełnienie następujących warunków:
- legitymowanie się znacznym doświadczeniem i dorobkiem w pracy trenerskiej,
- wykazanie się aktywnością w sferze kształcenia i dokształcania kadr trenerskich,
- posiadanie ważnej licencji trenera UEFA PRO lub UEFA A,
- ukończenie kursu dla Trenerów Edukatorów,
- posiadanie ważnej licencji Trenera Edukatora.
W § 4 Uchwąły określone zostały natomiast ogólne zasady aplikacji przez trenerów na kursy. Zachęcam do lektury Uchwały. Dodam tylko, że do wniosku trzeba dołączyć szereg dokumentów takich jak:
- skan świadectwa ukończenia minimum szkoły średniej,
- skan dyplomu ukończenia kursu trenerskiego – uprawniającego do zapisania się na dany kurs trenerski - w przypadku, gdy jest to wymagane stosownymi zapisami niniejszej uchwały,
- skan zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego - ważne do 6 miesięcy od daty wystawienia,
- skan oświadczenia o braku lub wszczęciu/trwaniu postępowania dyscyplinarnego za przewinienie korupcji w sporcie oraz o orzeczonych karach dyscyplinarnych, w tym w szczególności za przewinienia dyscyplinarne określone w art. 79 Regulaminu Dyscyplinarnego,
- skan oświadczenia o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych,
- skan zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań medycznych do podjęcia zajęć praktycznych na kursie trenerskim, (ważny do 1 roku od daty wystawienia dokumentu, lub do daty ważności widniejącej na dokumencie),
- skan zaświadczenia o ukończeniu kursu pierwszej pomocy,
- uzupełnienie aktualnego doświadczenia trenerskiego na PZPN24,
- skan zaświadczenia ukończenia kursu online safegaurding children (dotyczy kursów Futsal C, GRASSROOTS C/UEFA C, UEFA B, UEFA Elite Youth B).
Uchwała określa też kryteria przyjęć i kryteria organizacyjne kursów na wszystkie licencje, w tym te najważniejsze licencje takie jak UEFA PRO, UEFA Elite Youth A oraz UEFA A. Jest też kategoria licencji UEFA B+A dla byłych profesjonalnych zawodników. Są oczywiście określone wymogi dla pozostałych licencji, w tym tych najniższych czyli Futsal C i GRASSROOTS D.
Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia. Straciła też moc Uchwała Zarządu PZPN nr V/75 z dnia 25 maja 2017 roku dot. organizacji kursów kształcenia trenerów piłki nożnej zgodnie z wymogami Konwencji Trenerskiej UEFA oraz Karty Grassroots UEFA).
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
09.10.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.