18.02.2025
Dziś, temat piłkarski, wszak piłkarze Ekstraklasy mają już za sobą trzy kolejki spotkań, pierwszoligowcy – jedną, a pozostałe drużyny rozpoczną rywalizację w marcu. Wrócą zatem i drużyny II i III ligi oraz wystartują „pełną parą” rozgrywki prowadzone przez Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. Warto więc przypomnieć sobie o karach związanych z przewinieniami zawodników w związku z grą oraz o karach dla osób funkcyjnych za przewinienia podczas meczów. Kwestie te zostały uregulowane w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN (dalej: RD).
Dyskwalifikacja określona liczbą meczów, czasowa lub na stałe są w myśl art. 13 §1 RD karami zasadniczymi, wspólnymi, tzn. mogą być wymierzane osobom fizycznym i prawnym.
Zgodnie z art. 19 §1 RD, kara dyskwalifikacji wymierzona zawodnikowi polega na zakazie uczestnictwa w rozgrywkach, których dotyczy orzeczona kara oraz przebywania w strefie technicznej i najbliższym otoczeniu pola gry w jakimkolwiek charakterze.
Postanowienia §2 odnoszą się do dyskwalifikacji czasowej: „w przypadku dyskwalifikacji czasowej zawodnika, nie może on uczestniczyć w żadnych zawodach piłkarskich oraz pełnić jakiejkolwiek funkcji związanej z działalnością w piłce nożnej”. §3 zawiera postanowienia dotyczące tzw. „osób funkcyjnych”: „Kara dyskwalifikacji wymierzona innemu obwinionemu niż zawodnikowi polega na zakazie reprezentowania drużyny i klubu wobec innych osób, przebywania w strefie technicznej, najbliższym otoczeniu pola gry i w szatni oraz zakazie udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną”.
Drugi rodzaj dyskwalifikacji, inny, można rzec łagodniejszy został uregulowany w §4. W przypadku, jeżeli karę dyskwalifikacji orzeczono jako zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów, górna granica tej kary wynosi 10 meczów. Tu z liczeniem nie powinno być problemów, a jak prawidłowo policzyć okres dyskwalifikacji czasowej? O tym stanowi art. 19 §5. W jego myśl: „W przypadku orzeczenia czasowej kary dyskwalifikacji, wymierza się ją w tygodniach, miesiącach lub latach, przy czym jeżeli orzeczono ją wobec zawodnika w wymiarze nie wyższym niż 6 miesięcy, do okresu jej wykonywania nie wlicza się okresu przerwy pomiędzy rundami sezonu rozgrywkowego, w którym rozpoczęto jej wykonywanie”.
Górna granica kary dyskwalifikacji, orzeczona w latach nie może przekraczać 10 lat. Orzeczenie kary dyskwalifikacji na stałe oznacza dyskwalifikację dożywotnią (art. 19 §6 i 7 RD).
Jakie są zasady wykonywania kary dyskwalifikacji, stanowiącej zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów w rozgrywkach mistrzowskich?
Co do zasady reguluje to art. 20 §1, stanowiąc przy tym odesłanie do szczególnych przypadków, traktowanych odrębnie: „Karę dyskwalifikacji, stanowiącą zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów za przewinienie popełnione w rozgrywkach mistrzowskich, wykonuje się w klasie rozgrywek mistrzowskich, w której zawodnik grał w chwili popełnienia czynu lub w klasie rozgrywek mistrzowskich, do której zespół awansował, spadł lub został zdegradowany z zastrzeżeniem § 2, § 3 i § 4”.
Art. 20 §1 zdanie 2, stanowi, że organ dyscyplinarny może rozszerzyć karę dyskwalifikacji na inne klasy rozgrywkowe, w których klub aktualnie występuje. Ponadto, jeżeli kary dyskwalifikacji, stanowiącej zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów w rozgrywkach mistrzowskich, nie wykonano w całości lub części w pierwszej rundzie sezonu rozgrywkowego, kara podlega wykonaniu w drugiej rundzie sezonu rozgrywkowego, przy czym wykonanie kary może również nastąpić: 1) w innym zespole klubu niż zespół, w którym zawodnik grał w chwili popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, jeżeli ten inny zespół klubu rozpoczyna rozgrywki wcześniej niż zespół, w którym zawodnikowi wymierzono tę karę lub 2) w innym klubie, niż klub, w którym zawodnik grał w chwili popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, jeżeli zawodnik pomiędzy pierwszą a drugą rundą danego sezonu rozgrywkowego zmienił przynależność klubową.
Karę dyskwalifikacji, stanowiącą zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów w rozgrywkach mistrzowskich, nie wykonaną w sezonie rozgrywkowym, w którym popełniono przewinienie dyscyplinarne, wykonuje się w kolejnych edycjach rozgrywek, ale warto przy tym zajrzeć do art. Art. 20 §2 i §4. Np. §4, stanowi, że jeżeli wykonanie kary dyskwalifikacji orzeczonej w związku z udzielonymi napomnieniami (żółtymi kartkami) nie nastąpiło w sezonie rozgrywkowym, w którym popełniono przewinienie dyscyplinarne, kary tej nie wykonuje się w kolejnym sezonie rozgrywkowym; w takim wypadku zawodnik zobowiązany jest do wniesienia opłaty, w wysokości kolejnej opłaty za żółte kartki.
Art. 21 RD reguluje zasady wykonywania kary dyskwalifikacji, stanowiącej zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów w rozgrywkach pucharowych. Są one nieco inne, ze względu na specyfikę rozgrywek. Wyobraźmy sobie sytuację, że zawodnik zostaje ukarany dyskwalifikacją 10 meczów Pucharze Polski i w sytuacji, gdyby zespoły, w których gra odpadały w I rundzie, to pauzowałby… 10 lat. Nie, tak nie będzie. §1 stanowi, że karę dyskwalifikacji, stanowiącą zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów, za przewinienie popełnione w danych rozgrywkach pucharowych, wykonuje się w danych rozgrywkach pucharowych. Organ dyscyplinarny może rozszerzyć karę dyskwalifikacji na inne klasy rozgrywkowe, w których klub aktualnie występuje. To rozszerzenie powoduje, że 10 meczów można odpauzować także w lidze.
Karę dyskwalifikacji, stanowiącą zakaz uczestnictwa w określonej liczbie meczów za przewinienie popełnione w rozgrywkach pucharowych, nie wykonaną w edycji rozgrywek pucharowych, w której popełniono przewinienie dyscyplinarne, wykonuje się w kolejnych edycjach rozgrywek. Treść art. 20 § 2 stosuje się odpowiednio, ale trzeba też mieć na myśli art. 21 §3 RD, który stanowi, że jeżeli wykonanie kary dyskwalifikacji orzeczonej w związku z udzielonymi napomnieniami (żółtymi kartkami) nie nastąpiło w edycji pucharów, w której popełniono przewinienie dyscyplinarne, kary tej nie wykonuje się w kolejnej edycji pucharów; w takim wypadku zawodnik zobowiązany jest do wniesienia opłaty, w wysokości kolejnej opłaty za żółte kartki.
Ważna uwaga dla kierowników, jeśli ta kara dyskwalifikacji nie będzie już wykonywana w Pucharze Polski w nowym sezonie, to tak jak w reżimie art. 20 §4 RD, odnoszącym się rozgrywek ligowych koniecznie TRZEBA WNIEŚĆ OPŁATĘ ZA KARTKI. Nie wniesienie może skutkować uznaniem zawodnika za nieuprawnionego do gry i weryfikacją zawodów jako walkower 0:3 (0:5 w futsalu) na niekorzyść drużyny, w której taki zawodnik wystąpił, a o tym stanowią regulaminy znakomitej większości rozgrywek. Trzeba o tym pamiętać!
Organ dyscyplinarny czy to I instancji, czy też odwoławczy (II instancja) może w myśl art. 46 §1 lit a) RD zawiesić wykonanie kary zasadniczej dyskwalifikacji określonej liczbą meczów lub dyskwalifikacji czasowej. Karę taką można zawiesić w całości lub części na okres próby, nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż 3 lata, jeżeli przemawiają za tym istotne okoliczności łagodzące. Organ dyscyplinarny, który wydał prawomocną decyzję zarządza wykonanie zawieszonej kary, jeżeli w okresie próby ukarany popełnił przewinienie dyscyplinarne podobne, za które został prawomocnie ukarany lub nie wykonał nałożonych na niego obowiązków, o których mowa w art. 56 RD. Od rozstrzygnięcia organu w tym przedmiocie odwołanie nie przysługuje.
O dyskwalifikacjach będziemy jeszcze pisać, zachęcam do lektury.
11.02.2025
24.01.2025
21.01.2025
14.01.2025
08.01.2025
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
ul. Powstańców Śląskich 9
53-332 Wrocław
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawosportowe.pl
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.