11.04.2025
Postępowania dyscyplinarne w polskiej piłce nożnej prowadzone są przez organy dyscyplinarne i jurysdykcyjne Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz wojewódzkich związków piłki nożnej. Właściwość tych organów regulują art. 121 i 122 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN (dalej: RD PZPN).
W art. 121 §1 zostały wskazane organy dyscyplinarne właściwe do orzekania w sprawach dyscyplinarnych w I instancji
Są nimi:
- zarząd klubu lub inny organ dyscyplinarny klubu – w stosunku do własnych zawodników i działaczy piłkarskich w zakresie określonym dopuszczalnymi regulacjami regulaminu kar i nagród klubu oraz w stosunku do kibiców za przewinienia dyscyplinarne, popełnione w związku z meczem;
- właściwa miejscowo komisja dyscyplinarna wojewódzkiego związku piłki nożnej – w stosunku do klubów, zawodników, sędziów, trenerów, członków sztabu medycznego, obserwatorów, delegatów oraz działaczy piłkarskich w zakresie przewinień dyscyplinarnych, popełnionych na szczeblu rozgrywek wojewódzkiego związku piłki nożnej;
- właściwy organ dyscyplinarny Spółki Ekstraklasa S.A. (Komisja Ligi Ekstraklasy S.A. – przyp. PS) - w stosunku do klubów, zawodników, sędziów, trenerów, członków sztabu medycznego oraz działaczy piłkarskich w zakresie przewinień dyscyplinarnych, popełnionych na szczeblu rozgrywek, prowadzonych przez spółkę Ekstraklasa S.A. z zastrzeżeniem treści art. 124. To oznacza, że wskazane tam kompetencje realizuje nie Komisja Ligi, Komisja Dyscyplinarna PZPN;
- Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej – jest ona właściwa we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych na rzecz wskazanych wyżej trzech rodzajów organów, a ponadto jest wyłącznie właściwa w szczególności w sprawach:
- przewinień dyscyplinarnych, określonych w art. 104 Regulaminu (niewykonywanie orzeczeń), art. 79 Regulaminu (korupcja czynna i bierna), art. 80 Regulaminu (zaniechanie zawiadomienia o korupcji lub match-fixingu w piłce nożnej), art. 107 Regulaminu (match-fixing i niedozwolone zakłady bukmacherskie),
- przewinień dyscyplinarnych kibiców, o których mowa w art 148 §1 pkt 2 Regulaminu w związku z rozgrywkami, organizowanymi przez Polski Związek Piłki Nożnej.
Zgodnie z art. 121 §2 RD PZPN, na zasadach określonych przez Zarząd Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej – WZPN może przekazać część swoich uprawnień dyscyplinarnych podległym mu jednostkom organizacyjnym (w szczególności: oddziałom, delegaturom, podokręgom). Przekazanie uprawnień, o którym mowa w zdaniu pierwszym nie może dotyczyć przewinień uregulowanych w art. 104, czyli tych związanych z niewykonywaniem orzeczeń. Z kolei, w świetle art. 121 §3, na zasadach określonych w Statucie zarząd klubu może przekazać część swoich uprawnień dyscyplinarnych powołanemu lub wskazanemu przez klub wewnętrznemu organowi dyscyplinarnemu. Orzeczenia takiego organu muszą być zatwierdzone przez klub.
W art. 122 uregulowano kompetencje organów II instancji. Organami dyscyplinarnymi właściwymi do orzekania w II instancji w sprawach odwołań od orzeczeń organów I instancji są:
- komisja dyscyplinarna wojewódzkiego związku piłki nożnej – od orzeczeń klubów, uczestniczących w rozgrywkach na szczeblu wojewódzkiego związku piłki nożnej;
- Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej – od orzeczeń klubów, uczestniczących w rozgrywkach na szczeblu I i II ligi;
- Organ dyscyplinarny Spółki Ekstraklasa S.A. – od orzeczeń klubów uczestniczących w rozgrywkach prowadzonych przez tę spółkę,
- komisja odwoławcza wojewódzkiego związku piłki nożnej – od orzeczeń komisji dyscyplinarnej wojewódzkiego związku piłki nożnej, o których mowa w art. 121 § 1 pkt 2 Regulaminu oraz od orzeczeń organów dyscyplinarnych podległych jednostek organizacyjnych WZPN (w szczególności: oddziałów, delegatur, podokręgów),
- Najwyższa Komisja Odwoławcza – od orzeczeń Komisji Dyscyplinarnej Polskiego Związku Piłki Nożnej, organu dyscyplinarnego spółki Ekstraklasa, Komisji ds. Licencji Klubowych, Komisji ds. Futsalu i Piłki Plażowej PZPN w zakresie określonym odrębnymi przepisami.
Z uwzględnieniem przepisów odrębnych, Najwyższa Komisja Odwoławcza rozpatruje ponadto odwołania od decyzji organów PZPN, uprawnionych do orzekania w I instancji na podstawie odrębnych przepisów oraz skargi kasacyjne od orzeczeń organów dyscyplinarnych wojewódzkich związków piłki nożnej wydanych w II instancji, jeżeli nie przysługuje od nich inny środek zaskarżenia. Od orzeczeń organów wojewódzkich związków piłki nożnej wydanych w II instancji w sprawach rozgrywkowych i regulaminowych nie przysługuje skarga kasacyjna do NKO.
Organ dyscyplinarny uprawniony jest do wymierzenia kary dyscyplinarnej do górnej wysokości zagrożenia, przewidzianej za dany typ przewinienia dyscyplinarnego, ale z zastrzeżeniem poniższych wyjątków w zakresie ustanowienia tej górnej granicy. I tak, zgodnie z art. 123 §2 RD PZPN, górna granica kary pieniężnej nie może przekraczać:
- kwoty, określonej w regulaminie nagród i kar klubu – jeżeli karę wymierza klub,
- kwoty 50.000 zł – jeżeli karę wymierza komisja dyscyplinarna wojewódzkiego związku piłki nożnej lub komisja odwoławcza wojewódzkiego związku piłki nożnej,
Z kolei, w myśl §3, górna granica kary dyskwalifikacji czasowej nie może przekraczać:
- 6 miesięcy – jeżeli karę wymierza zarząd klubu,
- 5 lat – jeżeli karę wymierza komisja dyscyplinarna wojewódzkiego związku piłki nożnej oraz komisja odwoławcza wojewódzkiego związku piłki nożnej.
Górna granica kary zakazu udziału w zawodach określonego szczebla, jeżeli dotyczy zawodów piłkarskich, organizowanych i podlegających wojewódzkim związkom piłki nożnej nie może przekraczać 1 roku – jeżeli karę wymierza zarząd klubu lub 4 lata – jeżeli karę wymierza komisja dyscyplinarna wojewódzkiego związku piłki nożnej lub komisja odwoławcza wojewódzkiego związku piłki nożnej (art. 123 §4 RD PZPN).
Zgodnie z art. 124, do wymierzania kar określonych w niniejszym artykule uprawnione są jedynie następujące organy dyscyplinarne:
- zakaz udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną, skreślenie z listy sędziów, zawieszenie lub pozbawienie licencji, przeniesienie zespołu do niższej klasy rozgrywkowej – Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej, Najwyższa Komisja Odwoławcza Polskiego Związku Piłki Nożnej, komisja dyscyplinarna wojewódzkiego związku piłki nożnej, komisja odwoławcza wojewódzkiego związku piłki nożnej,
- skreślenie z kadry narodowej, wykluczenie z PZPN, pozbawienie tytułu Mistrza Polski, Wicemistrza Polski lub Zdobywcy Pucharu Polski, Pucharu Ligi lub Superpucharu - Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej, Najwyższa Komisja Odwoławcza Polskiego Związki Piłki Nożnej.
Z kolei, w myśl art. 125 §1, zarząd lub inny organ klubu jest uprawniony do wymierzenia kary upomnienia, nagany, kary pieniężnej, kary dyskwalifikacji oraz zakazu udziału w zawodach określonego szczebla w granicach określonych w regulaminie nagród i kar klubu, a zgodnie z §2, po wniesieniu odwołania od decyzji Zarząd klubu po nałożeniu sankcji dyscyplinarnych wobec swoich działaczy lub zawodników niezwłocznie przesyła odpis decyzji właściwemu organowi dyscyplinarnemu II instancji.
Artykuł 126 RD PZPN zawiera przepisy dające organom przewidującym orzeczenie wyższych kar, niż te które mogą orzec, możliwość przekazania sprawy. Zgodnie z §1, jeżeli organ dyscyplinarny I instancji przewiduje orzeczenie kary wyższej niż przyznane mu uprawnienia, przekazuje całość sprawy organowi uprawnionemu do wymierzenia kary wyższej, natomiast zgodnie z §2, organ wyższej instancji, któremu sprawa została przekazana, może przyjąć sprawę do rozpoznania bądź zwrócić ją w celu dalszego prowadzenia.
03.04.2025
26.03.2025
18.03.2025
18.02.2025
11.02.2025
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
ul. Powstańców Śląskich 9
53-332 Wrocław
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawosportowe.pl
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.