26.03.2025
Kara dyscyplinarna właściwe za dane przewinienie związane z grą w piłkę nożną, to kara dyscyplinarna z automatu. Organ dyscyplinarny może odstąpić od wymierzenia takiej kary i o tym będzie w dzisiejszym artykule. Poruszymy też kwestię nałożenia kary za przewinienie związane z grą przez organ dyscyplinarny na podstawie zapisu video.
Odstąpienie od wymierzenia kary dyscyplinarnej z automatu zostało uregulowane w art. 48 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej (dalej: RD PZPN) i należy je odróżnić od odstąpienia od wymierzenia kary dyscyplinarnej, które zostało zawarte w art. 47 RD PZPN.
Odstąpienie od wymierzenia kary dyscyplinarnej (to z art. 47) polega na tym, że organ dyscyplinarny może odstąpić od wymierzenia kary dyscyplinarnej, jeżeli wymierzenie nawet najłagodniejszej kary byłoby niecelowe, a w szczególności niewspółmierne do wagi popełnionego przewinienia dyscyplinarnego. Po pierwsze, musi więc zostać spełniona przesłanka popełnienia przewinienia dyscyplinarnego. Po drugie, wymierzenie nawet najłagodniejszej kary za to przewinienie musi wypełniać znamiona niecelowości takiego wymierzenia, a po trzecie, taka nawet najłagodniejsza kara musi być niewspółmierna do wagi tego przewinienia. I wówczas jeśli kumulatywnie (łącznie) są spełnione takie przesłanki, organ dyscyplinarny może odstąpić od wymierzenia kary. Zatem, reasumując, przewinienie zostało popełnione, odpowiedzialność na zasadzie winy lub ryzyka została przypisana podmiotowi, ale organ odstępuje od ukarania tego podmiotu.
Z kolei, odstąpienie od wymierzenia kary dyscyplinarnej z automatu to instytucja zawarta w art. 48 RD PZPN. Organ dyscyplinarny może odstąpić od wymierzenia kary dyscyplinarnej właściwej za dane przewinienie związane z grą (automat), jeżeli w wyniku przeprowadzonego postępowania zebrano dowody pozwalające jednoznacznie na przyjęcie, że przy udzieleniu kary napomnienia (żółta kartka) lub wykluczenia (czerwona kartka) w sposób rażący naruszono Przepisy Gry. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy sędzia udzielił napomnienia (żółta kartka) lub wykluczenia (czerwona kartka) niewłaściwemu zawodnikowi (art. 48 §1 RD PZPN).
W razie odstąpienia od wymierzenia właściwej kary dyscyplinarnej (z automatu) na zasadach określonych w § 1, organ dyscyplinarny wymierza karę zawodnikowi, który dopuścił się przewinienia dyscyplinarnego, adekwatną do stopnia naruszenia (art. 48 §2 RD PZPN).
Postępowanie w przedmiocie odstąpienia od wymierzenia kary dyscyplinarnej właściwej za dane przewinienie związane z grą (automat) prowadzone jest wyłącznie na wniosek. Wniosek o odstąpienie od wymierzenia kary dyscyplinarnej z automatu wnosi się w terminie 48 godzin od zakończenia meczu na adres poczty elektronicznej właściwego organu dyscyplinarnego. Jeżeli termin do złożenia wniosku upływa w dniu ustawowo wolnym od pracy (niedziela, święta) dopuszcza się możliwość złożenia wniosku do godziny 12.00 pierwszego dnia roboczego po dniu ustawowo wolnym od pracy (art. 48 §3 RD PZPN).
Od rozstrzygnięcia, którego przedmiotem jest odstąpienie lub odmowa odstąpienia od kary dyscyplinarnej właściwej za dane przewinienie związane z grą (automat) nie przysługuje odwołanie (art. 48 §4 RD PZPN).
O ile przepis szczególny nie stanowi inaczej, wniosek o odstąpienie od wymierzenia kary dyscyplinarnej z automatu podlega opłacie stałej w kwocie 500 zł, którą uiszcza się wraz ze złożeniem wniosku (dołączając potwierdzenie jej uiszczenia). Wniosek, który nie został opłacony lub został nienależycie opłacony podlega odrzuceniu, bez wzywania do uzupełnienia braków w tym zakresie. Na decyzję w przedmiocie odrzucenia wniosku odwołanie nie przysługuje. W przypadku uwzględnienia wniosku, opłata podlega zwrotowi (art. 48 §5 RD PZPN).
Zatem mamy do czynienia z wnioskowym rozpatrywaniem sprawy oraz brakiem możliwości zaskarżenia decyzji w razie nieuwzględnienia (oddalenia wniosku). Sprawa dotyczy możliwości odstąpienia od wymierzenia kary, natomiast organy dyscyplinarne mają też możliwość ukarania za przewinienie związane z grą, mimo, że sędzia nie zapisał takiego przewinienia w sprawozdaniu. I jest to instytucja „wymierzenia kary za przewinienie związane z grą, niedostrzeżone przez sędziego”. Została ona uregulowana w art. 49 RD PZPN. Zgodnie z art. 49 §1, organ dyscyplinarny może orzec karę za przewinienie związane z grą w przypadku, jeżeli zawodnik dopuścił się szczególnie ciężkiego czynu podlegającego karze wykluczenia (czerwona kartka), który nie został dostrzeżony przez sędziego. Z kolei podstawą rozstrzygnięcia organu dyscyplinarnego w sprawach, o których mowa w § 1 może być pisemne sprawozdanie obserwatora lub delegata, zapis wideo z przebiegu meczu lub załącznik do sprawozdania sędziego podpisany przez upoważnione osoby (kierowników i kapitanów obu drużyn) [art. 49 §2 RD PZPN].
18.03.2025
18.02.2025
11.02.2025
24.01.2025
21.01.2025
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
ul. Powstańców Śląskich 9
53-332 Wrocław
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawosportowe.pl
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.