04.08.2023
Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej uchwalił ostatnio nowelizację Uchwały nr VII/93 z dnia 13 czerwca 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej – Konwencja Sędziowska PZPN. Najważniejsze zmiany dotyczą nowych stawek ryczałtów sędziowskich. Przyjęto się nowe Załączniki nr 6 i nr 7 do Konwencji Sędziowskiej PZPN czyli Załącznik nr 6 „Tabela ryczałtów dla sędziów, obserwatorów i delegatów meczowych Szczebla Centralnego oraz Załącznik nr 7 dotyczący zwrotu kosztów podróży sędziów, obserwatorów i delegatów meczowych w niektórych określonych Uchwałą nr VII/93, a w zasadzie Załącznikiem nr 6 przypadkach. O tym poniżej.
Nowelizacji dokonano Uchwałą nr VI/95 z dnia 16 czerwca 2023 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr VII/93 z dnia 13 czerwca 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej – Konwencja Sędziowska PZPN. Uchwała nowelizująca weszła w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od początku sezonu 2023/2024, a zatem już obowiązuje.
A teraz po kolei wg kolejności przepisów w Uchwale nr VII/93.
Nowe, następujące brzmienie otrzymał § 15 ust. 3 Uchwały, zgodnie z którym, teraz PZPN przekazuje uprawnienia zawarte w ust. 2 Wojewódzkim Związkom Piłki Nożnej w stosunku do sędziów uprawnionych do prowadzenia zawodów w ligach i klasach rozgrywkowych, których organem prowadzącym jest WZPN. Uprawnienia WZPN w zakresie licencji sędziowskich są realizowane na zasadach określonych przez Zarządy WZPN. A jakie to uprawnienia zawarto w ust. 2?
Dziś pytanie, dziś odpowiedź: „2. PZPN przyznaje, odmawia przyznania, zawiesza lub pozbawia licencji sędziego w rozgrywkach piłki nożnej prowadzonych w Polsce”.
W § 18 ust. 6-7 otrzymały brzmienie:
6.Od decyzji KS WZPN w sprawie odmowy przyznania licencji wnioskodawcy przysługuje odwołanie do Zarządu właściwego WZPN lub Zarządu PZPN (tylko w przypadku sędziów zawodowych).
7.Sędzia ubiegający się o przyznanie licencji składa Wniosek do KS macierzystego ZPN. Wzór pisemnego wniosku stanowi Załącznik nr 2 do niniejszej uchwały i zawiera w szczególności:
a) imię i nazwisko, datę urodzenia, nr pesel oraz adres zamieszkania wnioskodawcy;
b) określenie klasy rozgrywkowej, o jaką wnioskuje;
c) oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystaniu z pełni praw publicznych;
d) stosowne zgody, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit a) RODO;
e) akceptację obowiązku informacyjnego zgodnego z Art. 13 RODO.
Wprowadzono też nowe brzmienie do § 61 ust. 9 lit e:
e) mieć odpowiednie doświadczenie w prowadzeniu zawodów na szczeblu centralnym w roli sędziego lub sędziego asystenta lub mieć odpowiednie doświadczenie w prowadzeniu zawodów futsalu. Dodam, że jest to znowelizowany wymóg jaki musi spełnić osoba aspirująca do funkcji obserwatora.
Przyjęto też się nowe Załączniki nr 6 i nr 7 do Konwencji Sędziowskiej PZPN o następującej treści:
Załącznik nr 6:
Co do Załącznika nr 7, to niezależnie od opłat, o których mowa w pkt 22-23, 25, 27 i 36-41 Załącznika nr 6 sędziom oraz obserwatorowi przysługuje zwrot kosztów podróży w wysokości:
do 20 km - 25 zł
do 50 km - 60 zł
do 100 km - 110 zł
do 160 km - 150 zł
do 200 km - 180 zł
do 260 km - 210 zł
do 320 km - 240 zł
powyżej 320 km - 270 zł.
Dodajmy, że Załącznik nr 6 zawiera jeszcze kilka ważnych postanowień:
- Dla sędziów i obserwatorów prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT kwotę ryczałtu zwiększa się o podatek VAT, według aktualnie obowiązujących stawek ryczałtów dla sędziów i obserwatorów delegowanych na mecze szczebla centralnego.
- Przyjmuje się stawkę 1500 zł dla oficera łącznikowego sędziów i obserwatorów meczów międzynarodowych, z uwzględnieniem postanowień Pkt. II.
- Waloryzacji kwoty bazowej co 2 lata dokonuje Zarząd PZPN.
Zródło: PZPN
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.