03.04.2025
Kontynuujemy tematykę wykonywania, bądź niewykonywania kar dyscyplinarnych w piłce nożnej i nie mam tu na myśli wcale „niewykonywania” kary przez ukarany podmiot, co jest przewinieniem, zgodnie z Regulaminem Dyscyplinarnym Polskiego Związku Piłki Nożnej (dalej: Regulamin lub RD PZPN), a myślę niewykonywaniu kary wskutek jej zawieszenia lub darowania, o czym będzie mowa poniżej lub w skutek odstąpienia, o czym była mowa w poprzednim wpisie.
W artykule, którego treść znajdziecie tutaj, możecie poczytać o odstąpieniu od wymierzenia kary, także tej z „automatu”, czyli za przewinienia związane z grą, a teraz już o zawieszeniu wykonania kary, zawartym w art. 46 RD PZPN. Będzie także o zawieszeniu wykonania kary, ale w szczególnym, nadzwyczajnym trybie z art. 165 RD PZPN.
Zgodnie z art. 46 § 1 RD PZPN, wykonanie kary zasadniczej:
- dyskwalifikacji określonej liczbą meczów lub dyskwalifikacji czasowej,
- kary pieniężnej,
- zakazu rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów z udziałem publiczności, na części lub całym obiekcie sportowym w miejscowości będącej siedzibą klubu,
- zakazu rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów na obiektach sportowych w miejscowości będącej siedzibą klubu,
- zakazu wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na mecze piłkarskie,
- zakazu rozgrywania meczu na określonym stadionie,
- zakazu potwierdzania nowych zawodników do klubu i uprawniania ich do gry;
- czasowego zakazu udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną,
- zawieszenia licencji, orzeczonej na czas oznaczony,
- pozbawienia licencji,
można zawiesić w całości lub części na okres próby, nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż 3 lata, jeżeli przemawiają za tym istotne okoliczności łagodzące. „Istotne okoliczności łagodzące” są tą główną przesłanką jaka musi się ziścić w ocenie organu dyscyplinarnego, by kara została zawieszona. Organ dyscyplinarny, który wydał prawomocną decyzję zarządza wykonanie zawieszonej kary, jeżeli w okresie próby ukarany popełnił przewinienie dyscyplinarne podobne, za które został prawomocnie ukarany lub nie wykonał nałożonych na niego obowiązków, o których mowa w art. 56. Od rozstrzygnięcia organu w tym przedmiocie odwołanie nie przysługuje (art. 46 § 1 RD PZPN).
Warto jeszcze nawiązać do wspomnianego powyżej art. 56 RD PZPN. Zgodnie, z tym przepisem, niezależnie od możliwości stosowania kar dyscyplinarnych przewidzianych w Regulaminie Dyscyplinarnym Polskiego Związku Piłki Nożnej, organ dyscyplinarny może nałożyć na obwinionego obowiązki, w szczególności obowiązek naprawienia szkody w całości lub części, określając termin i sposób wykonania takiego obowiązku. Takim obowiązkiem będzie też np. obowiązek przeprosin przez obwinionego osoby wobec, której kierował np. wypowiedzi poniżające i została mu przypisana odpowiedzialność na podstawie art. 77 RD PZPN, odnoszącego się do wypowiedzi poniżających.
Kolejną instytucją prawną mająca wpływ na wykonanie orzeczonej kary, jest nadzwyczajne złagodzenie kary, uregulowane w art. 46 [1] RD PZPN. Zgodnie z art. 46 [1] § 1, organ dyscyplinarny może nadzwyczajnie złagodzić karę, jeżeli wymierzenie nawet najłagodniejszej kary przewidzianej dla danego przewinienia dyscyplinarnego jest niewspółmierne do wagi popełnionego przewinienia dyscyplinarnego. Tutaj, wymierzenie nawet najłagodniejszej kary przewidzianej dla danego przewinienia dyscyplinarnego ma okazać niewspółmierne do wagi popełnionego przewinienia dyscyplinarnego. Jeśli taka przesłanka się ziści, wówczas organ dyscyplinarny może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. W przypadku nadzwyczajnego złagodzenia kary organ wymierza karę łagodniejszego rodzaju z katalogu kar zasadniczych lub karę poniżej minimalnego wymiaru jej zagrożenia (art. 46 [1] § 2 RD PZPN).
O odstąpienie od wymierzenia kary dyscyplinarnej była już mowa, ale przypomnimy, że zgodnie z art. 47 RD PZPN, organ dyscyplinarny może odstąpić od wymierzenia kary dyscyplinarnej, jeżeli wymierzenie nawet najłagodniejszej kary byłoby niecelowe, a w szczególności niewspółmierne do wagi popełnionego przewinienia dyscyplinarnego.
Zawieszenie wykonania kary, nadzwyczajne złagodzenie kary, odstąpienie od wymierzenia kary są instytucjami zawartymi w Regulaminie Dyscyplinarnym na poziomie regulacji ogólnych. Natomiast chcielibyśmy teraz poruszyć tematykę zawieszenia i darowanie prawomocnej kary dyscyplinarnej, zawartych w art. 165 RD PZPN. Wniosek o zawieszenie lub darowanie prawomocnej kary dyscyplinarnej nie jest równoznaczny odwołaniu. Stanowi szczególny, nadzwyczajny rodzaj pisma, podobnie jak nadzwyczajny charakter ma instytucja uregulowana w art. 165. Zgodnie z § 1 zd. pierwsze, na wniosek - ukaranego podmiotu,
- Rzecznika Ochrony Prawa Związkowego,
- Rzecznika Dyscyplinarnego lub
- Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej,
w szczególnie uzasadnionych przypadkach organ dyscyplinarny, który wydał prawomocną decyzję, może zawiesić wykonanie lub darować prawomocnie orzeczoną karę dyscyplinarną. Ten szczególnie uzasadniony przypadek powinien powstać już po prawomocnym ukaraniu, a przy rozpatrywaniu wniosku organ dyscyplinarny nie powinien kierować się już tym co było w zakończonym prawomocnie postępowaniu, a w szczególności nie powinien już badać adekwatności kary wymierzonej w postępowaniu dyscyplinarnym. Powinien zająć się tym, co było lub jest „po” prawomocnej decyzji, zbadać np. jakie to pozytywne postawy obwinionego pojawiły się w czasie między prawomocną decyzją, a datą złożenia wniosku.
Od rozstrzygnięcia organu w przedmiocie darowania lub zawieszenia kary odwołanie nie przysługuje (art. 165 § 1 zd. drugie RD PZPN).
Warto pamiętać o postanowieniach § 2, że zawieszenie lub darowanie kary dyscyplinarnej, w przypadku wniosku złożonego przez ukarany podmiot, nie może nastąpić wcześniej, niż po wykonaniu połowy kary. § 3 stanowi natomiast o długości okresu próby zawieszenia. Podczas, gdy zgodnie z art. 46 § 1 RD PZPN wykonanie kary - znajdującej się w katalogu kar tego przepisu - można zawiesić w całości lub części na okres próby, nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż 3 lata, jeżeli przemawiają za tym istotne okoliczności łagodzące, to zawieszenie wykonania prawomocnej kary dyscyplinarnej może nastąpić na okres próby nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż 5 lat i może być połączone z nałożeniem na ukaranego obowiązków. W art. 46 § 1 mamy „istotne okoliczności łagodzące” jako przesłankę zawieszenia, a w art. 165 § 1 przesłanką zawieszenia lub darowania kary są „szczególnie uzasadnione przypadki”, zatem zupełnie inna, bardziej „restrykcyjna” kategoria.
Zgodnie z art. 165 § 4, w przypadku nie wykonania obowiązków lub popełnienia w okresie próby podobnego przewinienia dyscyplinarnego, zawieszona kara podlega wykonaniu. Natomiast, jeżeli wniosek został złożony przez ukarany podmiot, a rozstrzygniecie organu dyscyplinarnego było zgodne z tym wnioskiem, to organ nie sporządza uzasadnienia (art. 165 § 5 RD PZPN). Dla przypomnienia jeszcze warto „wyjąć” z § 1 kto może zawiesić lub darować karę w tym trybie. Jest to organ dyscyplinarny, który wydał prawomocną decyzję, a zatem jeśli obwiniony nie składał odwołania, to właściwy będzie organ I instancji, a jeśli odwołanie było złożone i zapadła ostateczna i prawomocna decyzja organu II instancji (odwoławczego), to wniosek rozpatruje organ odwoławczy. Skierowanie wniosku do innego organu, skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpoznania.
26.03.2025
18.03.2025
18.02.2025
11.02.2025
24.01.2025
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
ul. Powstańców Śląskich 9
53-332 Wrocław
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawosportowe.pl
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.