27.12.2016
Zgodnie z komunikatem prasowym WADA z dnia 20 listopada przewiduje się, że od stycznia 2017 roku ma zostać uruchomiony program informowania o nieprawidłowościach (Whistleblower Program). W dzisiejszym blogu przedstawię garść informacji dotyczących założeń budzącego kontrowersje programu.
W ubiegłym miesiącu w Glasgow zarząd WADA podjął kluczowe decyzje, które przesądzają o przyszłych działaniach organizacji. Poza reelekcją Pana Craiga Reedie na pełnienie funkcji Prezydenta, Zarząd WADA zatwierdził pakiet rekomendacji, które mają na celu usprawnienie działań Agencji. Rekomendacje dotyczą zagadnień takich jak zwiększenie poziomu przestrzegania wydawanych przez Agencję przepisów, a także aspektów związanych z zarządzaniem oraz prowadzeniem dochodzeń. Ponadto, na zgromadzeniu zapadła decyzja o zatwierdzeniu programu informowania o nieprawidłowościach. Z komunikatu WADA można dowiedzieć się, że:
„Program, który wchodzi w życie na początku 2017 roku, będzie po raz pierwszy formalizował proces ochrony i oferował gwarancję poufności dla informatorów. Program będzie zachęcał sportowców, administratorów i inne osoby działające we wszystkich sportach i we wszystkich krajach, które będą informować w dobrej wierze i na racjonalnych podstawach o podejrzeniu o doping. Program ma na celu zapewnienie większej pewności i stworzenie zachęty dla osób, które będą przedkładać cenne informacje. W ramach tego programu WADA będzie słuchać informatorów; służyć im radą; informować o prowadzonych przez Agencję śledztwach; oraz wspierać, chronić i nagradzać wspomniane jednostki.”
Dyrektor ds. wywiadu i dochodzeń WADA, Pan Guenter Younger, mówiąc o programie podkreślał konieczność zakreślenia ram współpracy między organizacjami antydopingowymi a organami ścigania. Jak wynika natomiast z doniesień prasowych, program informowania o nieprawidłowościach będzie oferował informatorom korzyści finansowe oraz pomoc w ramach Światowego Kodeksu Antydopingowego.
Niestety w obecnej chwili nie ma jeszcze możliwości zapoznania się z konkretną regulacją prawną programu. W opublikowanym podsumowaniu posiedzeń, które miały miejsce w Glasgow, WADA wskazuje, że program będzie uregulowany w formie dokumentu jasno określającego procedurę oraz prawa i obowiązki informatorów i informowanych. Dokument zostanie opublikowany w styczniu 2017 roku. Ponadto przygotowany zostanie także drugi dokument skierowany do ogółu społeczeństwa i sportowców, który będzie krótszy i bardziej przyjazny dla użytkownika. W związku z powyższym teraz pozostaje nam tylko czekać na skonkretyzowaną formę programu, a po publikacji nie omieszkamy go skomentować.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.