Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Fitness

Ustalenie stawki VAT dla usług związanych z rekreacją

12.07.2018

Zarządzający obiektami sportowymi świadczącymi usługi dla konsumentów polegające na sprzedaży karnetów wstępu oraz uczestnictwa w zajęciach rekreacyjno-sportowych często stosują do nich preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 8%, niezależnie od charakteru konkretnej usługi. Czy takie działanie jest jednak uzasadnione w każdym przypadku?

W pozycji 186 Załącznika nr 3 do ustawy o VAT wyraźnie wskazano, że stawką 8% opodatkowane są usługi związane z rekreacją, jednak „wyłącznie w zakresie wstępu”. Opierając się właśnie na przedmiotowym zapisie - siłownie, fitnessy i baseny stosują preferencyjną stawkę VAT do usług sprzedaży karnetów wejścia oraz uczestniczenia w prowadzonych zajęciach (w ramach tzw. karnetu OPEN). Stosując literalną wykładnię powyższego sformułowania można mieć wątpliwości, czy zasadne jest stosowanie stawki preferencyjnej w sytuacji, gdy „wstęp” obejmuje również korzystanie z urządzeń danego obiektu oraz uczestnictwo w zajęciach organizowanych przez siłownie, kluby fitness itp..

Powyższą kwestię korzystnie dla obiektów sportowych rozstrzygnął Minister Finansów wydając interpretację ogólną z dnia 2 grudnia 2014 r. (nr PT1/033/32/354/LJU/14). Po pierwsze, zgodnie z zajętym przez Ministra stanowiskiem nie ma uzasadnienia dla zawężania stosowania stawki obniżonej związanej ze wstępem do biernego uczestnictwa w danym przedsięwzięciu, a więc wyłącznie do wejścia do danego obiektu bez możliwości korzystania z urządzeń tam się znajdujących, jeżeli korzystanie z tych urządzeń wiąże się z typowym użytkowaniem danego obiektu w ramach wstępu do tego obiektu. Po drugie, w interpretacji wprost wskazano, że m.in wstęp na siłownię, a także na grupowe zajęcia fitness są opodatkowane stawką w wysokości 8%. Po trzecie, poza usługami „w zakresie” wstępu pozostają usługi świadczone przez obiekty sportowe, które nie są związane z normalnym typowym ich użytkowaniem, takie jak usługi restauracyjne na terenie klubu, zakup napojów, suplementów, a także usługi instruktora. Warto podkreślić, że stanowisko Ministra zostało potwierdzone w interpretacjach wydawanych przez dyrektorów izb skarbowych.

Z powyższego stanowiska należy wyciągnąć wniosek, że w przypadku zajęć indywidualnych (nie będących zajęciami grupowymi) prowadzonymi przez trenerów i instruktorów preferencyjna stawka VAT nie znajdzie zastosowania. Tego typu usługa winna być opodatkowana stawką zwykłą w wysokości 23% i takie stanowiska zajmują organy skarbowe. Warto mieć powyższe na uwadze ustalając stawki podatku VAT za poszczególne usługi świadczone przez obiekty sportowe.

(Zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności