03.07.2018
Brak prawidłowego rozliczenia dotacji otrzymanej w związku z realizacją zadania publicznego może skutkować nieuznaniem wydatkowanej kwoty i przypisaniem jej do zwrotu. Aby uniknąć błędów, warto zapoznać się ze wskazówkami Ministra Sportu i Turystyki dotyczącymi kluczowych kwestii w zakresie ewidencji i rozliczania środków publicznych.
Beneficjent powinien pamiętać, że wydatki należy przypisywać do właściwej umowy zgodnie z dokumentacją źródłową i powinny być bezpośrednio związane z realizacją zdania określonego w umowie.
Z opisu dokumentu powinno wynikać wprost powiązanie z zadaniem określonym w umowie.
Każdy poniesiony wydatek musi być zgodny z zakresem rzeczowym umowy. Każda zmiana zakresu rzeczowego np. miejsce, czas, ilość osób, rodzaj zakupionego sprzętu, wyposażenia, medykamentów, odżywek powinna być zgłoszona do Ministerstwa Sportu i Turystyki w formie pisemnej.
Wszelkie zmiany umowy następują zgodnie z warunkami określonymi w umowie. Przy każdej zmianie powinna nastąpić akceptacja Ministra Sportu i Turystyki. Ewentualne ustalenia prowadzone w formie telefonicznej lub za pośrednictwem korespondencji mailowej powinny zostać potwierdzone na piśmie.
Brak powiązania dowodu przedłożonego do rozliczenia z treścią zadania umowy może skutkować uznaniem przekroczenia upoważnienia do dokonywania wydatków publicznych oraz nie uznaniem wydatkowanej kwoty i przypisaniem jej do zwrotu.
Środki przeznaczone na realizację zadania mogą być wydatkowane poprzez zapłatę za zrealizowane zadania, na które dotacja została udzielona, w terminie wskazanym w umowie.
Dla wydatków realizowanych ze środków publicznych mają zastosowanie przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych w przypadku podmiotów spełniające przesłanki wymienione w art. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych. Każdy podmiot spełniający powyższe kryteria dokonujący zakupów ze środków publicznych celem zapewnienia celowości i oszczędności ich wydatkowania powinien mieć opracowane wewnętrzne procedury postępowania w tym zakresie.
Zasady rozliczenia i zwrotu dotacji uregulowane zostały w ustawie o finansach publicznych oraz w przepisach szczególnych, na podstawie których udzielono dofinansowania w ramach zawartej umowy (por. w tym zakresie m.in. § 8 rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 grudnia 2015 r. w sprawie przekazywania środków z Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów).
Art. 168 /Rozliczenie dotacji/
1 . Dotacje udzielone z budżetu państwa w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego lub w terminie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 181 ust. 3 podlegają zwrotowi do budżetu państwa odpowiednio do dnia 31 stycznia następnego roku albo w terminie 21 dni od dnia określonego w tych przepisach, z zastrzeżeniem art. 151 ust. 2 pkt 6 oraz terminów wynikających z przepisów wydanych na podstawie art. 189 ust. 4 i 4a.
2 . Dotacje udzielone z budżetu państwa na realizację zadań za granicą w części niewykorzystanej do końca roku budżetowego podlegają zwrotowi do budżetu państwa do dnia 28 lutego następnego roku.
3 . Od kwot dotacji zwróconych po terminie określonym w ust. 1 lub 2 nalicza się odsetki w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, począwszy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin zwrotu dotacji.
4 . Wykorzystanie dotacji następuje przez zapłatę za zrealizowane zadania, na które dotacja była udzielona. Przekazanie środków na rachunek beneficjenta nie oznacza wykorzystania dotacji.
5 . W przypadku gdy odrębne przepisy stanowią o sposobie udzielenia i rozliczenia dotacji, wykorzystanie następuje przez realizację celów wskazanych w tych przepisach.
6 . Dotacje celowe przyznane jednostkom samorządu terytorialnego na realizację zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych ustawami, w części niewykorzystanej w danym roku, podlegają zwrotowi do budżetu państwa w części, w jakiej zadanie nie zostało wykonane, w terminie określonym w ust. 1.
Artykuł 168 określa zasady gospodarowania dotacjami oraz reguły, terminy i tryb ich zwrotu w przypadku stwierdzenia określonych przepisami nieprawidłowości. Uchybienie terminu zwrotu dotacji skutkuje odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Przez wykorzystanie dotacji należy rozumieć zapłatę za zadanie, na które dotacja została udzielona zgodnie z umową. Regułą jest wykorzystanie dotacji udzielonych w danym roku do końca roku budżetowego, w którym zostały one udzielone, co nie oznacza, że beneficjent może każdorazowo dysponować środkami publicznymi aż do końca roku budżetowego. Beneficjent dysponuje środkami publicznymi na realizacje zadania na podstawie umowy o zlecenie realizacji zadania wyłącznie w terminie wskazanym w umowie. Po wygaśnięciu terminu obowiązywania umowy wygasa prawo beneficjenta do dysponowania środkami.
Zachęcamy do zapoznania się z całością dokumentu znajdującego się pod wskazanym linkiem.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.