15.11.2017
Problemem, z którym można się często spotkać świadcząc usługi prawne na rzecz spółek prawa handlowego, polskich związków sportowych oraz innych jednostek organizacyjnych działających w sporcie, jest prawidłowy wybór biegłego rewidenta do zbadania sprawozdania finansowego.
W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie - sprawozdania finansowe których jednostek organizacyjnych podlegają obowiązkowemu badaniu? Zgodnie z art. 9 ust. 6 ustawy o sporcie badaniu przez biegłego rewidenta podlega sprawozdanie finansowe polskiego związku sportowego. Jeżeli chodzi o inne jednostki organizacyjne to obowiązek badania uregulowany jest w art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Krąg jednostek objętych obowiązkiem został zakreślony dosyć szeroko, ale na potrzeby niniejszych rozważań starczy powiedzieć, że badanie jest obligatoryjne dla spółek akcyjnych (z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji) oraz innych jednostek (m.in. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdanie finansowe, spełniły co najmniej dwa z dosyć wygórowanych warunków dotyczących średniorocznego zatrudnienia, sumy aktywów, przychodów netto lub wyboru bilansowej metody ustalania różnic kursowych.
Po ustaleniu, że sprawozdanie finansowe danego podmiotu podlega obligatoryjnemu badaniu należy dokonać wyboru rewidenta i podpisać z nim umowę o badanie. To właśnie prawidłowy wybór rewidenta i dochowanie w tym zakresie odpowiedniej procedury okazuje się w praktyce największym problemem. Niejednokrotnie można spotkać się z sytuacją, w której zarząd samodzielnie dokonuje wyboru rewidenta i zawiera z nim umowę. Należy wskazać, że praktyka taka jest całkowicie sprzeczna z obowiązującymi przepisami. Zgodnie z ustawą o rachunkowości to podmiot zatwierdzający sprawozdanie finansowe (walne zgromadzenie członków albo delegatów polskiego związku sportowego, walne zgromadzenie akcjonariuszy itp.) dokonuje wyboru biegłego rewidenta. Możliwe jest przekazanie tego uprawnienia na rzecz organu nadzorczego, jednak w takim wypadku konieczna jest odpowiednia regulacja na poziomie statutu lub umowy. Tym niemniej, w żadnym wypadku do wyboru biegłego nie jest upoważniony zarząd. Wynika to z faktu, że to właśnie zarząd jako organ menadżerski jednostki jest zobowiązany do sporządzenia sprawozdania finansowego oraz przez pryzmat tego sprawozdania będzie oceniany. Wybór biegłego rewidenta przez zarząd będzie nieważny z mocy ustawy. Z drugiej strony, to właśnie zarząd jest upoważniony i zobligowany do zawarcia umowy z wybranym przez uprawniony do tego organ audytorem.
W celu uniknięcia negatywnych konsekwencji należy bezwzględnie pamiętać o właściwej procedurze i podziale kompetencji w zakresie wyboru biegłego rewidenta i podpisania z nim umowy o badanie sprawozdania finansowego.
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.