11.06.2019
Problem związany z brakiem możliwości „przenoszenia” klubu sportowego do KRS (np. w razie podjęcia działalności gospodarczej) znany jest od wielu lat. Na okoliczność tę wskazywałem m.in. pod koniec 2017 roku przedstawiając projekt zmian do ustawy (szerzej na łamach portalu była o tym mowa w artykule pt. Przeniesienie" klubu z rejestru starosty do KRS-u). Wygląda na to, że w końcu zostaną dokonane zmiany w tym zakresie.
Temat postulowanych zmian nieco ucichł, będąc w cieniu planowanych zmian ustawy o sporcie dotyczących sportów nieolimpijskich, o których również pisaliśmy na łamach portalu. Chciałbym jednak uspokoić środowisko sportowe, że trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o sporcie, obejmującą również kwestie uczniowskich klubów sportowych oraz klubów sportowych, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego umieszczony jest projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych. Zwracam uwagę na art. 58 pkt 4 ustawy nowelizującej:
Art. 58. W ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2018 r. poz. 1263 i 1669) wprowadza się następujące zmiany w art. 4:
(…)
4) po ust. 8 dodaje się ust. 9-12 w brzmieniu:
„9. Uczniowskie kluby sportowe oraz kluby sportowe, o których mowa w ust. 7, po odpowiedniej zmianie statutu oraz po uzyskaniu mogą dokonać wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego mogą podjąć działalność gospodarczą. Po wpisaniu podmiotu oraz wpisaniu zmiany statutu w Krajowym Rejestrze Sądowym właściwy starosta z urzędu wykreśla z urzędu uczniowski klub sportowy lub klub sportowy, o którym mowa w ust. 7, z ewidencji, o której mowa w ust. 4, zaznaczając, że przyczyną wykreślenia jest wpis podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Projekt ustawy znajduje się w tym momencie na etapie opiniowania. Wprowadzenie możliwości wpisania istniejących klubów do KRS oczywiście należy uznać za prawidłową reakcję ustawodawcy na potrzeby środowiska sportowego. O dalszych ustaleniach niezwłocznie poinformujemy na łamach portalu.
(zdjęcie ma charkater ilustracyjny, fot. Kancelaria Sejmu)
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.