01.12.2017
Według obecnego stanu prawnego, nie ma możliwości bezpośredniej "migracji" uczniowskiego klubu sportowego i klubu sportowego figurującego w ewidencji starosty do KRS-u w związku z zamiarem rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli klub wpisany do ewidencji zamierza prowadzić działalność gospodarczą, musi z tej ewidencji zostać wykreślony (klub traci zatem swój byt prawny), a następnie należy rozpocząć całą procedurę rejestracyjną do KRS (formalnie powstaje nowy podmiot).
Naturalnie rodzi to komplikacje prawne wynikające z braku zachowania ciągłości organizacyjnej, dla przykładu - możliwość ubiegania się o środki publiczne (gdzie często jednym z wymogów jest np. 2 letni okres działalności).
Problem ten został już dostrzeżony w 2016 r. Z inicjatywą legislacyjną wystąpiła grupa posłów, przedstawiając projekt zmian ustawy o sporcie (druk nr 305). Projekt ten został jednak odrzucony przez sejm. Następna próba wprowadzenia zmian w powyższym zakresie była podjęta przy okazji ostatniej nowelizacji ustawy o sporcie. Niestety na etapie prac rządowych i tym razem zrezygnowano z dalszego procedowania przepisów obejmujących omawiane zagadnienie.
Ponieważ problem dotyczy ogromnej ilości organizacji sportowych uważam, że należy ten stan rzeczy racjonalnie, prawnie uregulować. Jako lobbysta proponuję zatem, aby powrócić do propozycji przedstawionej w projekcie ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (projekt z dnia 15 lutego 2017r.), w brzmieniu, które zostało wypracowane po zgłoszonych uwagach Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Rządowego Centrum Legislacyjnego. Poniżej przedstawiam projekt zmian przepisów ustawy o sporcie opierający się na w/w projekcie:
,,W art. 4 u.s.:
a) ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„4. Uczniowski klub sportowy podlega wpisowi do ewidencji prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu. W przypadku zmiany siedziby uczniowskiego klubu sportowego, która wiąże się ze zmianą właściwości starosty, właściwy miejscowo starosta dokonuje wpisu do ewidencji oraz zawiadamia właściwego starostę o dokonanym wpisie i konieczności wykreślenia uczniowskiego klubu sportowego z ewidencji. Wpisu i wykreślenia wpisu z ewidencji dokonuje się na podstawie wniosku lub zawiadomienia. Wpis, odmowa wpisu do ewidencji i wykreślenie wpisu z ewidencji następuje w drodze decyzji.”,
b) po ust. 4 dodaje się ust. 4a i 4b w brzmieniu:
„4a. Ewidencja, o której mowa w ust. 4 zawiera:
1) datę pierwszego wpisu i datę przerejestrowania z uwagi na zmianę siedziby
klubu;
2) numer ewidencyjny;
3) imiona i nazwiska oraz daty urodzenia członków komitetu założycielskiego;
4) nazwę, siedzibę oraz adres klubu sportowego;
5) imiona, nazwiska i funkcje osób wchodzących w skład zarządu i organu
kontroli wewnętrznej;
6) informacje o statucie: datę jego uchwalenia, datę zmiany statutu;
7) sposób reprezentowania klubu sportowego, w szczególności sposób zaciągania
zobowiązań majątkowych; 8) warunki ważności uchwał władz;
9) cel działania;
10) teren działania;
11) datę wykreślenia klubu sportowego z ewidencji;
12) inne uwagi.
4b. Ewidencja jest jawna.”,
c) ust. 8 otrzymuje brzmienie:
„8. Minister właściwy do spraw kultury fizycznej określi, w drodze rozporządzenia, sposób prowadzenia ewidencji uczniowskich klubów sportowych i klubów sportowych, o których mowa w ust. 7, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia jednolitego sposobu prowadzenia ewidencji.”,
d) po ust 8 dodaje się ust. 9–12 w brzmieniu:
„9. Uczniowskie kluby sportowe oraz kluby sportowe, o których mowa w ust. 7, zamierzające prowadzić działalność gospodarczą i po odpowiedniej zmianie statutu, mogą dokonać wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Jednocześnie właściwy starosta z urzędu wykreśla uczniowski klub sportowy lub klub sportowy, o którym mowa w ust. 7 , z ewidencji o której mowa w ust.4 po otrzymaniu od sądu rejestrowego odpis postanowienia o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego.
10. Zmiana statutu o której mowa w ust. 9 nie wymaga zatwierdzenia przez starostę.
11. Sąd rejestrowy przesyła niezwłocznie właściwemu staroście odpis postanowienia o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego uczniowskiego klubu sportowego lub klubu sportowego, o którym mowa w ust. 7.
12. Z chwilą dokonania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego uczniowskie kluby sportowe oraz kluby sportowe, o których mowa w ust. 7, zachowują wszystkie prawa i obowiązki.”
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.