Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Legislacja

Kontratyp ryzyka sportowego

05.04.2024

W polskim prawie karnym wyróżnionych jest kilka kontratypów czyli okoliczności, które wyłączają bezprawność czynu. Niektóre z nich są kontratypami ustawowymi, a niektóre wypracowała doktryna prawa. Do tej drugiej grupy (wypracowanych przez doktrynę należy kontratyp ryzyka sportowego).

W Ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 17 ze zm.) znajdziemy następujące kontratypy: obronę konieczną, stan wyższej konieczności i dozwolone ryzyko (art. 25, 26, i 27 kk). Kontratyp ryzyka sportowego nie został wprost uregulowany w ustawie karnej. Ma na celu ochronę uczestników wydarzenia sportowego przed ewentualną odpowiedzialnością karną, gdyż w trakcie rywalizacji może dojść do sytuacji, które w rzeczywistości wypełniają znamiona przestępstw uregulowanych w ustawie karnej.

Kontratyp ryzyka sportowego odnosi się głównie do sportów kontaktowych, pozwala m.in. na naruszenie nietykalności cielesnej. Nadto w sportach kontaktowych zdarza się, iż dochodzi do nieszczęśliwych wypadków, w tym wypadków śmiertelnych.

Jednym z przykładów kontratypu ryzyka sportowego jest walka bokserska. Możemy do tego zaliczyć też walki w innych sportach, czy uczestnictwo w wyścigach i rajdach motocyklowych i samochodowych. Innym klasyczny przykład kontratypu ryzyka sportowego to zderzenie zawodników głowami i poważny rozstrój zdrowia, nieszczęśliwe zetknięcie głów i np. złamanie podstawy czaszki. Coś takiego – nie podczas zawodów – a w życiu jest czynem karalnym. O tym, czy mamy do czynienia z kontratypem rozstrzyga sąd lub wcześniej prokurator w postępowaniu przygotowawczym.

Wracając do boksu, w wyniku wyprowadzonego na rywala ciosu może dojść do śmierci i niejednokrotnie na ringach bokserskich, zwłaszcza zawodowych dochodziło do śmierci zawodników. Cios na głowę, powodujący stłuczenia pnia mózgu, czy taki skrajny przykład: - niewinne rozbicie łuku brwiowego, które np. kończy się wykrwawieniem w przypadku braku natychmiastowej pomocy medycznej.

Bardzo ważne od strony organizatora zawodów zapewnienie pomocy medycznej. I tu w prawie powszechnie obowiązującym trudno szukać regulacji dotyczących problematyki zabezpieczenia medycznego zawodów. W Ustawie o sporcie są przepisy, ale dotyczące badań sportowców. Do kwestii bezpieczeństwa zawodów sportowych odnoszą się przepisy: ustawy z dnia 20 marca 2009 r o bezpieczeństwie imprez masowych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 616, ze zm.), ustawy z dnia 8 września 2006 r o Państwowym Ratownictwie Medycznym (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1720, ze zm..) oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej.

Tutaj jednak w sukurs idą regulacje związków sportowych. W piłce nożnej w regulaminach rozgrywek określone są minimalne wymogi zabezpieczenia medycznego. W regulaminach Polskiego Związku Motorowego mamy wymogi dotyczące lekarzy, ratowników, karetek S i T podczas zawodów, a nawet treningów. Podczas meczu żużlowego transmitowanego przez telewizję w Polsce na zawodach są trzy karetki. W chwili rozgrywania biegu muszą być dwie, trzecia jest niejako rezerwowa. Mamy wypadek w jednym biegów i zawodnik jedzie karetką do szpitala i by kontynuować zawody dalej muszą być na stadionie dwa ambulanse i stąd właśnie w zabezpieczeniu takich zawodów – 3 karetki.

Zawody motorowe – samochodowe, motocyklowe, rajdy, wyścigi – to współzawodnictwo, które generuje upadki, wypadki, urazy. Oczywiście upadek zawodnika – taki sam z siebie – nawet ze skutkiem śmiertelnym nie będzie wypełniać znamion czynu karalnego. Brak jest tutaj elementu, który mógłby wypełniać znamiona popełnienia przestępstwa. Ale już zajechanie toru jazdy przez drugiego zawodnika będące bezpośrednią przyczyną upadku, zderzenia, uszkodzeń ciała, a nawet śmierci już te znamiona wypełnia.

By wykluczyć te wątpliwości i rozgrywać zawody wg ich prawideł, oczywiście z naciskiem na bezpieczeństwo stosuje się kontratyp ryzyka sportowego.

Aby mówić o kontratypie ryzyka sportowego muszą być spełnione łącznie cztery przesłanki:

- po pierwsze, uprawiana dyscyplina sportu musi być legalna (piłka nożna, piłka ręczna, żużel, boks i wiele, wiele innych. Tu też trwa dyskusja czy wszystkie zawody zaliczają się do legalnych dyscyplin sportu – np. slapfighting czyli bicie po twarzy już nie),

- po drugie, musi zaistnieć cel sportowy (to prokurator i sąd potem ustalają) – tu oczywiście mowa o przepisach gry, walki, regulaminach współzawodnictwa,

- po trzecie uczestnicy muszą wyrazić zgodę na udział w danej dyscyplinie przy założeniu, iż są oni świadomi swojej decyzji wynikającej z podjętego ryzyka. Taka zgoda - zgodnie z doktryną - oznacza dobrowolną chęć wzięcia udziału w wydarzeniu sportowym, a nie zgodę na naruszenie nietykalności cielesnej czy uszkodzenie własnego ciała przez przeciwnika.

i wreszcie, po czwarte, zawody sportowe muszą odbywać się zgodnie z zasadami charakterystycznymi dla danej dyscypliny, a co za tym idzie, należy przyjąć, iż wszelkie zachowania zawodników po użyciu gwizdka przez sędziego nie zaliczają się już do kontratypu ryzyka sportowego. Dlatego surowo w piłce nożnej traktowane są przewinienia w przerwie w grze, uderzenia w twarz, kopnięcia rywala, inne wysoce niesportowe czyny.

Poza penalizacją czynów lub ochroną przez kontratyp należy wyraźnie odróżnić odpowiedzialność dyscyplinarną w danym sporcie od odpowiedzialności karnej. To, że na podstawie przepisów prawa karnego, czyli prawa powszechnie obowiązującego nie ponosimy odpowiedzialności za faul, nie oznacza, że poza czerwoną kartką – wykluczeniem z zawodów – organ dyscyplinarny nie nałoży na nas kary dyskwalifikacji w liczbie meczów lub nawet dyskwalifikacji czasowej.

Podsumowując by zastosować kontratyp ryzyka sportowego: zawody muszą być legalne, muszą mieć sportowy cel, zawodnik musi się na to wyraźnie zgodzić, a czyn powinien zdarzyć w czasie gry, walki, a nie przerwie.  

Kontratypem ryzyka sportowego nie będą natomiast "kibicowskie" sporty walki, gdyż ich celem nie jest rywalizacja sportowa, tylko chęć bicia się z takich czy innych pobudek. Takie zachowanie wyczerpuje znamiona pobicia lub bójki. Bójką jest starcie co najmniej trzech osób, z których każda występuje równocześnie w roli atakującego i broniącego się. Pobicie oznacza czynną napaść dwóch lub więcej napastników na jedną lub więcej osób, przybierającą przynajmniej postać naruszenia nietykalności cielesnej. Takie określenie minimalnych warunków konstytutywnych jest powszechnie aprobowane w orzecznictwie. Przykładem jest teza zawarta w post. SN z 7.9.2022 r. (I KK 143/22, Legalis): "Pobicie wyraża się we wspólnym zamachu, przynajmniej dwóch osób na innego człowieka, które ma dodatkowo narażać go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 KK lub w art. 157 § 1 KK. Tak więc, aby doszło do wypełnienia znamion pobicia musi nastąpić atak co najmniej naruszający nietykalność cielesną drugiej osoby. Dopiero takie zachowanie połączone z udziałem innych osób (chociażby same nie zadawały uderzeń) tworzyć może owo kwantum niebezpieczeństwa, o jakim mowa w art. 158 KK" (źródło: Art. 158 KK red. Grześkowiak/Wiak 2024, wyd. 8/Wiak, Kodeks karny. Komentarz 2024, wyd. 8, Art. 158 [Bójka i pobicie]; Legalis – dostęp 05.04.2024 r.).

 

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.