Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty drużynowe

Zerwanie kontraktu z rosyjskim klubem

07.03.2022

Sportowe rozgrywki ligowe w Rosji trwają w najlepsze. W weekend swoje mecze rozegrali m.in. piłkarze i siatkarze. Wielu obcokrajowców, w tym Polaków, nie zamierza jednak kontynuować tam kariery. Można sobie łatwo wyobrazić, że kluby te nie będą skłonne iść na ustępstwa i wyrażanie zgody na rozwiązywanie kontraktów w drodze porozumienia stron. Zawodnicy są jednak zdeterminowani do ich jednostronnego rozwiązywania. Zastanówmy się jakie mogą być skutki takich decyzji?

Na wstępie należy stwierdzić, że próby udzielenia odpowiedzi na to pytanie generują mnóstwo kolejnych pytań i to na wielu płaszczyznach, na które w tej chwili tak naprawdę nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Pozostają w tym momencie jedynie dywagacje, świat sportu znalazł się bowiem w bezprecedensowych okolicznościach.

Sytuacja wielu zawodników rozwiązujących jednostronnie kontrakty z klubami może być  patowa. Z jednej strony, z etycznego i moralnego punktu widzenia decyzja o chęci zaprzestania gry w rozgrywkach ligowych w Rosji jest w pełni uzasadniona. Nie powinno to podlegać choćby najmniejszej dyskusji. Z drugiej jednak strony mamy przecież wiążący zawodnika z klubem kontrakt. Z klubem, który sam w sobie nie dał zawodnikowi powodu do jednostronnego zerwania kontraktu, ani w żaden sposób nie zawinił w relacjach z zawodnikiem. Według zasad etyki decyzja zawodnika jest zatem oczywiście usprawiedliwiona, w świetle jednak litery prawa czy postanowień kontraktu naraża zawodnika na negatywne konsekwencje w następstwie dokonania sprzecznego z prawem rozwiązania umowy.

W tym względzie możemy rozważać takie zerwanie kontraktu przez zawodnika pod kątem uniwersalnej instytucji prawa cywilnego - klauzuli rebus sic stantibus,  a więc możliwości  zmiany pierwotnego stosunku zobowiązaniowego wskutek nadzwyczajnych, nieprzewidzianych okoliczności. Nie budzi wątpliwości, że takie nadzwyczajne okoliczności mają miejsce. Rosyjskie drużyny są przecież wykluczane lub zawieszane w rozgrywkach na poziomie międzynarodowym.

Kluczowy zatem problem jaki wyłania się z zerwania kontraktu przez zawodnika z klubem polega na zabezpieczeniu zawodnika przed ewentualnymi roszczeniami klubu z tytułu nieuzasadnionego i bezprawnego rozwiązania umowy. Tytułem przykładu, naczelny akt wydany przez FIFA - Regulations on the Status and Transfer of Players stanowi jasno:Umowa nie może być rozwiązana jednostronnie w trakcie sezonu.” Naruszenie tej reguły naraża zawodnika na zapłatę odszkodowania wobec klubu

Należy też pamiętać, że z reguły takie kontrakty są obwarowane karami umownymi, chroniącymi również kluby przed nagłym jego zakończeniem, również ze strony zawodnika. Priorytetowo powinno więc zostać potraktowane zapewnienie ochrony zawodnikom przez krajowe i międzynarodowe  organizacje związkowe działające w danej dyscyplinie sportu, jak również na poziomie prawa powszechnie obowiązującego. Ochrony przed ewentualnymi, mogącymi powstać w przyszłości roszczeniami i chęcią wyciągania konsekwencji wobec zawodników przez rosyjskie kluby. Uzasadnieniem dla zapewnienia pełnej ochrony powinna być właśnie nadzwyczajna zmiana okoliczności. Nawet jednak w ewentualnych procesach sądowych wytaczanych przez rosyjskie kluby przed sportowe trybunały arbitrażowe lub sądy powszechne, zawodnicy powinni się obronić i uniknąć odpowiedzialności, zwłaszcza tej finansowej. Słusznościowy aspekt, poparty jednak również silnym, prawnym uzasadnieniem merytorycznym powinien okazać się decydujący.

W tym miejscu pojawia się jednak kolejne, fundamentalne pytanie. Nawet jeśli zawodnicy nie będą ponosić żadnej odpowiedzialności za jednostronne rozwiązanie umowy, to jak w takiej sytuacji zrekompensować im potencjalne straty w postaci utraconego zarobku i utraty możliwości zarobkowania? Z jednej strony zawodnik, gdyby nie musiał zerwać w tym momencie umowy, to mógłby potencjalnie dokończyć sezon i pobrać kilkumiesięczną pensję. Tym bardziej przy kontrakcie zawartym na dłuższym okres. Z drugiej strony, zawodnik zrywając w tym momencie kontrakt pozbawiony jest możliwości podpisania umowy z nowym klubem, ponieważ okna transferowe są w tej chwili zamknięte. Nie ma tak naprawdę możliwości, aby takim zawodnikom powetować utratę wynagrodzenia, które mogliby uzyskać, a nie uzyskali. Brak jest w tym zakresie wystarczających instrumentów prawnych. Poza tym, w istocie to zawodnik zrywa umowę, w sytuacji gdy klub nie ponosi winy.

Rodzi się jednak pytanie, czy aktualne przepisy dają jakąkolwiek możliwość zakontraktowania poza oknem transferowym w innych krajach, nawet swoich macierzystych dla takich zawodników, którzy zerwali kontrakt jednostronnie, ale z nadzwyczajnych przyczyn? Pod lupę bierzemy piłkę nożną i siatkówkę. W tych dyscyplinach występują Polacy w rosyjskich rozgrywkach klubowych.

Zaczynamy od piłki nożnej. I tutaj odpowiedź jest jasna. W tej chwili zawodnik, który zerwie kontrakt nie będzie uprawniony do podpisania umowy z nowym klubem. Jesteśmy w tej chwili poza okresem otwartego okna transferowego w zdecydowanej większości krajów, a brak jest szczególnych regulacji czy wyjątków od tej zasady, z których mogliby skorzystać zawodnicy opuszczający rosyjskie luby piłkarskie. Stanowi o tym jasno - Regulations on the Status and Transfer of Players. Zgodnie z tym dokumentem regułą jest, że zawodnicy mogą być rejestrowani w nowych klubach dwa razy do roku, w okresach tzw. okna transferowego. Jedyne wyjątki dotyczą kobiet w przypadkach związanych z macierzyństwem oraz szczególnych sytuacji związanych z COVID-19. Legalne związanie się kontraktem z nowym klubem w aktualnych warunkach wymaga więc zmiany przepisów przez FIFA. Zmiany te, jak wynika z doniesień medialnych, są już procedowane.

Podobnie wygląda sytuacja w piłce siatkowej, z tym jednak zastrzeżeniem, że federacje krajowe mają większą swobodę w organizowaniu systemu transferowego zawodników. Siatkarze, również, co do zasady, nie mogą zmieniać klubu poza okresem okna transferowego. W Polsce Okno transferowe zamknęło się 31 stycznia. W tym jednak przypadku zainterweniowały władze Polskiej Ligi Siatkówki we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, zmieniając krajowe przepisy w ten sposób aby umożliwić Polakom wracającym z Rosji, Białorusi i Ukrainy grę w polskich rozgrywkach ligowych. Było to możliwe dzięki wprowadzeniu szczególnych zmian w Regulaminie Profesjonalnego Współzawodnictwa w Piłce Siatkowej.

Europejskie i światowe federacje sportowe zawieszają rosyjskie kluby sportowe w rozgrywkach na arenie międzynarodowej. Bardzo ważny gest wpisujący się w reakcję całego Świata na inwazję Rosji w Ukrainie. Przed największymi organizacjami sportowymi stoi jednak kolejne bardzo ważne zadanie. Zapewnienie pomocy i ochrony przed ewentualnymi roszczeniami czy dyskwalifikacjami dla zawodników grających na co dzień w Rosji, którzy nie wyobrażają sobie kontynuowania tam kariery i chcących dołączyć się do światowego manifestu poprzez opuszczenie rosyjskich klubów. Z ich perspektywy w dalszym ciągu wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Dlatego tak ważny jest teraz postulat o szybką i stanowczą reakcję federacji sportowych poprzez wprowadzenie odpowiednich regulacji zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.