18.11.2016
W dzisiejszym tekście chciałbym poruszyć kwestię kwalifikacji prawnej wykroczeń dyscyplinarnych w rozumieniu Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej. Czy uchybienie w tym zakresie może mieć wpływ na sposób przeprowadzenia postępowania odwoławczego?
W ostatnim czasie udzieliliśmy pomocy prawnej zawodnikowi, który musiał opuścić boisko z uwagi na otrzymane dwie żółte kartki. Według sprawozdania sędziego, po zakończeniu spotkania, tego samego dnia, przy okazji odbywania się już innego meczu, Obwiniony jako widz miał zachowywać się w stosunku do niego sposób nieodpowiedni, co uzasadniać miało wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
Organ dyscyplinarny I instancji nałożył na Obwinionego karę dyscyplinarną, a jako jej podstawę wymierzonej kary wskazał art. 61 § 2 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN:
Jeżeli przewinienie, za które zawodnik został wykluczony z gry w wyniku samoistnej czerwonej kartki polegało na:
1) naruszeniu nietykalności cielesnej, znieważeniu lub zniesławieniu,
2) innym, wysoce niesportowym zachowaniu przed, w czasie meczu lub bezpośrednio po nim,
- po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji, w wymiarze nie niższym niż 3 mecze albo karę dyskwalifikacji czasowej.
W omawianej sprawie doszło zatem do błędnego zastosowania art. 61 Regulaminu. Należy bowiem podkreślić, że przepis ten sankcjonuje wysoce naganne zachowania mające miejsce podczas rozgrywania spotkania, które skutkowały wykluczeniem w wyniku otrzymania samoistnej czerwonej kartki. W przedstawionym stanie faktycznym przyczyną wykluczenia Obwinionego było natomiast otrzymanie drugiego napomnienia w tych samych zawodach.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 143 § 2 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN: orzeczenie dyscyplinarne powinno zawierać oznaczenie organu dyscyplinarnego i składu zespołu orzekającego w sprawie, datę wydania orzeczenia, sygnaturę akt sprawy, kwalifikację prawną przypisanego przewinienia dyscyplinarnego oraz rodzaj i wysokość wymierzonej kary. Uzasadnienie powinno zawierać zwięzły opis przewinienia dyscyplinarnego i wskazanie dowodów, na podstawie których przypisano obwinionemu to przewinienie.
Doszło zatem do wydania wadliwego orzeczenia, na co wskazano w odwołaniu. Jaki wpływ na postępowanie odwoławcze miało wyżej wskazane uchybienie? Należy w tym momencie wskazać na bardzo ważny przepis, w brzmieniu wprowadzonym podczas ostatniej nowelizacji Regulaminu Dyscyplinarnego, tj. art. 146 § 2:
Organ dyscyplinarny II instancji może w sposób odmienny opisać przewinienie dyscyplinarne, zmienić lub uzupełnić kwalifikację prawą przypisanego przewinienia dyscyplinarnego bez względu na kierunek zaskarżenia orzeczenia. Organ dyscyplinarny II instancji nie może zaostrzyć kary dyscyplinarnej, chyba że odwołanie wniesiono na niekorzyść obwinionego.
Przed wprowadzeniem wyżej wskazanej normy niejednokrotnie organy odwoławcze miały wątpliwości, czy w przypadku błędnego określenia wykroczenia dyscyplinarnego w toku postępowania odwoławczego, mogą z urzędu zmienić kwalifikację prawną danego zachowania, czy związane są w tym zakresie żądaniami strony. Obecna treść art. 146 § 2 nie pozostawia w tym zakresie żadnych wątpliwości. Jest to istotne z uwagi na fakt, że strony wnoszące odwołanie, działające często bez profesjonalnego pełnomocnika, niejednokrotnie w ogóle nie odnosiły się do kwestii kwalifikacji popełnionego przewinienia.
O wyżej wskazanej okoliczności powinny pamiętać zarówno organy dyscyplinarne jak i same strony, którym przysługuje prawo do wniesienia skargi kasacyjnej. Zgodnie bowiem z art. 158 Regulaminu: przy rozpoznaniu skargi kasacyjnej mają odpowiednio zastosowanie przepisy dotyczące odwołań, z nielicznymi zastrzeżeniami wskazanymi w regulaminie. Miejmy zatem na uwadze wyżej wskazane uwarunkowania prawne. Umożliwi to wydanie orzeczeń dyscyplinarnych, które będą prawidłowo funkcjonowały w porządku prawnym, nie naruszając w ten sposób praw i obowiązków stron.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.