30.11.2015
Na łamach portalu, wskazywaliśmy już na wymogi, które powinno spełniać orzeczenie wydane w ramach postępowania dyscyplinarnego w sporcie. W dzisiejszym tekście wracamy do tej tematyki, poddając analizie treść pouczeń dotyczących drogi odwoławczej przysługującej obwinionemu.
Problematyka pouczeń poruszana była m.in. w artykule pt. O lukach w postępowaniu antydopingowym, w którym wskazano na negatywne konsekwencje związane z błędnym zaklasyfikowaniem ukaranego zawodnika jako sportowca klasy krajowej lub międzynarodowej, skutkującym sporządzeniem wadliwego pouczenia o ścieżce odwoławczej. Co jednak w przypadku, gdy orzeczenie dyscyplinarne w ogóle nie zawiera takiego pouczenia?
Zadane pytanie wydaje się być jedynie teoretycznym zagadnieniem stworzonym na potrzeby niniejszego artykułu. Niestety rzeczywistość weryfikuje takie poglądy. W ostatnim czasie zwrócił się do nas klub, który postanowił skierować odwołanie do Związkowej Komisji Odwoławczej Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. Klub udostępnił treść orzeczenia, z którego wynikało jedynie, że przysługuje mu odwołanie do wyżej wskazanej komisji. Nie wskazano mu żadnego terminu i sposobu wniesienia odwołania. Jak ma się to do piłkarskich przepisów dyscyplinarnych?
Warto zwrócić uwagę na treść art. 143 § 2 zd. 1 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, który stanowi, że orzeczenie wraz z pisemnym uzasadnieniem, sporządzonym w terminie 7 dni od ogłoszenia, doręcza się obwinionemu lub ustanowionemu przez niego pełnomocnikowi, pouczając go o sposobie i terminie odwołania.
Sam Regulamin Dyscyplinarny zawiera również przepisy wskazujące na procedurę wniesienia odwołania.
Art. 144
§3. Strona wnosi odwołanie w terminie 7 dni od dnia doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem.(…)
§5. Odwołanie wnosi się bezpośrednio do organu II instancji
Procedura wydaje się być zatem uregulowana w sposób przejrzysty, umożliwiający skuteczne wniesienie odwołania nawet pomimo braku pouczenia o terminie i trybie dokonania tej czynności. Sprawa komplikuje się jednak z uwagi na odmienne uregulowanie drogi odwoławczej w przepisach wewnętrznych wojewódzkich związków piłki nożnej. Jako przykład chciałbym wskazać Regulamin Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo IV Ligi i Niższych Klas Małopolskiego Związku Piłki Nożnej na sezon 2015/2016
§ 22
6. W sprawach dyscyplinarnych stosuje się postanowienia Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN we wszystkich rodzajach rozgrywek.
7. Odwołania od decyzji organów pierwszej instancji mogą być wnoszone do drugiej instancji w terminie 14 dni od daty doręczenia pisemnego uzasadnienia decyzji, za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.
Okazuje się zatem, że przepisy PZPN i MZPN określają inny termin oraz sposób wniesienia odwołania od decyzji dyscyplinarnej. Czy w razie braku sporządzenia pouczenia o drodze odwoławczej przez organ dyscyplinarny I instancji można mówić o ograniczeniu obwinionemu prawa do obrony i dwuinstancyjności postępowania? W mojej ocenie tak. W takim przypadku obwiniony nie powinien ponosić negatywnych konsekwencji związanych ze sprzecznością przepisów dyscyplinarnych. Nie ulega wątpliwości, że wszelkie wątpliwości powinny być już rozwiane na etapie wydawania orzeczeń, które w zamyśle mają spełniać wymagania określone w przepisach dyscyplinarnych polskich związków sportowych.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.