20.03.2020
W czasie destabilizacji rynku sportowego na świecie, zmiany następują również w sądownictwie sportowym, m.in. Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu w Lozannie. 16 marca 2020 r. CAS opublikował nowe wytyczne w zakresie stosowania Kodeksu Arbitrażu Sportowego.
Po pierwsze, dostosowano Artykuł R31 §3 Kodeksu w celu uniknięcia doręczanie dokumentów w wersji papierowej:
Wniosek o arbitraż, odwołanie i wszelkie inne pisemne oświadczenia, wydrukowane lub zapisane na nośniku cyfrowym strony muszą złożyć za pośrednictwem kuriera/poczty do biura CAS wraz z kopiami (dla pozostałych stron oraz arbitrów oraz jedną dodatkową kopią dla samego CAS pod rygorem braku kontynuacji postępowania przed CAS. Jeśli pisma te przesyłane są również pocztą na oficjalny adres e-mail CAS (procedures@tas-cas.org), wniesienie ich tą drogą jest ważne pod warunkiem złożenia pisemnego oświadczenia i jego kopii są również przez kuriera bądź przesłania poprzez platformę E-Filing CAS.
Dostęp do platformy znajduje się pod linkiem: https://www.tas-cas.org/en/e-filing/e-filing.html. Przed wysłaniem dokumentów należy dokonać rejestracji.
Po drugie, mając na uwadze ograniczenia wprowadzone w wielu państwach, zmieniono artykuł R32 poprzez umożliwienie przedłużenia terminu (bez konsultacji z drugą stroną lub stronami) na dokonanie określonej czynności procesowej (z wyjątkiem terminu przewidzianego na złożenie odwołania) o 2 tygodnie. Do tej pory przepis ten umożliwiał wydłużenie terminu jedynie o 5 dni.
Powyższe zmiany będą miały zastosowanie co najmniej do 1 maja 2020 r.
Dodatkowo, zgodnie z wytycznymi CAS nie będzie przeprowadzać stacjonarnych rozpraw z udziałem stron. Jeżeli jest to możliwe przesłuchania stron powinny następować poprzez wideokonferencje. Jeżeli z uwagi na charakter sprawy jest to niemożliwe, rozprawy będą przenoszone na dalsze terminy.
Zmiany oczywiście należy ocenić pozytywnie. Chciałbym również wierzyć, że CAS będzie również uwzględniać obecną sytuację w momencie ustalania wysokości opłat arbitrażowych, które zdecydowanie nie należą do najniższych. Obawiam się jednak, że w tym zakresie zmiany nie zostaną wprowadzone tak szybko.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
06.08.2024
26.07.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.