04.11.2015
Dzisiejszy artykuł poświęcony zostanie zagadnieniu domniemania kompetencji władz klubów sportowych działających w formie stowarzyszenia. Czy taki zakres uprawnień może zostać przyznany zarządowi klubu? Zapraszam do lektury.
Kluczowym dokumentem określającym sposób funkcjonowania stowarzyszeń jest statut, który na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach powinien określać władze stowarzyszenia, tryb dokonywania ich wyboru, uzupełniania składu oraz ich kompetencje. W tym wypadku problematyczną kwestią jest zazwyczaj określenie uprawnienia zarządu stowarzyszenia do podejmowania uchwał w sprawach nienależących do kompetencji innych władz stowarzyszenia. Przyznanie tego uprawnienia zarządowi jest motywowane możliwością szybszej reakcji na pojawiające się incydentalne zagadnienia, które wymagają możliwie najszybszego działania kompetentnych władz stowarzyszenia.
Okazuje się jednakże, że w wielu przypadkach organy nadzoru (w szczególności mowa o starostach w przypadku klubów sportowych) kwestionują zgodność z prawem powyższych zapisów argumentując to rzekomą sprzecznością z ustawowym domniemaniem właściwości walnego zgromadzenia członków/delegatów wyrażonym w przepisie art. 11 ust. 1 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach o treści:
Art. 11.
1. Najwyższą władzą stowarzyszenia jest walne zebranie członków. W sprawach, w których statut nie określa właściwości władz stowarzyszenia, podejmowanie uchwał należy do walnego zebrania członków.
(…)
Zarzut ten należy jednak uznać za bezpodstawny. Powyższy przepis wskazuje wprawdzie na domniemanie kompetencji walnego zebrania członków, jednakże norma ta ma charakter dyspozytywny, co w praktyce umożliwia wprowadzenie generalnego domniemania kompetencji zarządu stowarzyszenia na mocy stosownych postanowień statutu. Stanowisko to nie budzi również żadnych wątpliwości w dorobku doktryny jak i linii decyzyjnej Ministra Sportu i Turystyki, któremu przyznano kompetencję do wyrażenia zgody na zatwierdzenie zmian w statucie polskich związków sportowych. Wskażmy zatem na przepis §29 ust. 1 pkt 12 Statutu Polskiego Związku Piłki Siatkowej (pisownia oryginalna):
§ 29
1. Do kompetencji Zarządu należą sprawy niezastrzeżone do właściwości innych władz Związku, w szczególności:
(…)
12) podejmowanie uchwał w sprawach niezastrzeżonych do kompetencji innych władz Związku,
(…)
Minister korzystając z ustawowych uprawnień wyraził zgodę na zatwierdzenie statutu wraz z w/w przepisem. Zastrzeżeń nie zgłosił również sąd rejestrowy uznając postanowienia statutu za zgodne z powszechnie obowiązującym prawem.
Uchwalając statut stowarzyszenia bądź dokonując w nim zmiany pamiętajmy o możliwości ustanowienia domniemania kompetencji zarządu stowarzyszenia pomimo treści art. 11 ust. 1 Prawa o stowarzyszeniach. Natomiast w przypadku kwestionowania przez organy nadzoru możliwości wprowadzenia omawianych przepisów sugerujemy powołanie się na obowiązujące w porządku prawnym statuty innych funkcjonujących stowarzyszeń.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.