25.02.2019
Dzisiejszy artykuł poświęcony będzie stypendiom sportowym przyznawanym przez jednostki samorządu terytorialnego na podstawie art. 31 ustawy o sporcie. Problematyka ta poruszana jest kolejny raz na portalu, jednakże tym razem skupimy się na rozbieżności linii orzeczniczej sądów administracyjnych w tym zakresie.
Na samym początku przytoczmy kluczowy przepis dla omawianego zagadnienia:
Art. 31 ustawy o sporcie
W toku stosowania normy pojawiła się wątpliwość związana z możliwością wstrzymania świadczenia przez JST. Wojewódzkie Sądy Administracyjne (m.in. wyrok z dnia 24 sierpnia 2016 r. (VIII SA/Wa 1115/15)) stały na stanowisku, że ustawa o sporcie nie przyznaje kompetencji JST do wstrzymywania stypendiów sportowych. W wyrokach przedstawiane były 2 podstawy takiej argumentacji:
Pierwszą z nich jest treść art. 32 ustawy o sporcie:
(…)
Sądy uznały, że skoro w następnej jednostce redakcyjnej ustawodawca wprost umożliwił MSiT wstrzymanie stypendium, analogicznie zredagowałby przepis art. 31 u.s. w razie woli przyznania takiej kompetencji JST.
Drugą podstawą był art. 35 ustawy o sporcie kwalifikowanym:
Ustawa o sporcie kwalifikowanym była aktem obowiązującym przed wejściem w życie ustawy o sporcie. Łącznie z ustawą o kulturze fizycznej regulowały porządek prawny obejmujący działalność w sporcie. Sądy zwracały uwagę, że w poprzednim stanie prawnym regulującym kwestie stypendiów sportowych, wprost została przyznana możliwość wstrzymania świadczenia. Jeżeli zatem w nowej ustawie o sporcie taka instytucja nie została uwzględniona w treści art. 31 u.s., należy uznać, że JST nie przysługuje prawo do wstrzymania stypendium sportowego na gruncie powyższego przepisu.
Nie ukrywam, ze taka argumentacja sądów przemawiała do mnie, na co wskazywałem w poprzednim artykule dotyczącym tej materii.
Życie bywa jednak przewrotne i wyżej omówiona linia orzecznicza została zakwestionowana przez Naczelny Sąd Administracyjny, czego on dał wyraz w wyroku z dnia 22 lutego 2018 r. (II GSK 3226/17). NSA w uzasadnieniu wskazał, że możliwe jest wprowadzenie do uchwały podjętej na podstawie art. 31 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie możliwości cofnięcia, a w istocie wstrzymania i następnie pozbawiania stypendium sportowego. Skoro organ stanowiący JST ma prawną możliwość uchwalania zasad pozbawiania stypendium, to ma też możliwość ustalenia zasad ich wstrzymywania. Jeżeli organ uchwałodawczy jednostki samorządu terytorialnego ma możliwość działania o szerszym zakresie (pozbawienia stypendium), to logicznym jest, że ma również możliwość działania o zakresie węższym tzn. wstrzymania stypendium.
W mojej ocenie nie do końca koresponduje to z logiką tworzenia prawa, przedstawioną w pierwotnej linii orzeczniczej, jednakże należy uszanować stanowisko NSA. Prawodawcy należy natomiast życzyć redagowania przepisów w sposób bardziej przejrzysty, który nie będzie pozostawiać wątpliwości w procesie stosowania prawa.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.