16.07.2025
To co w tytule jest już faktem, bowiem od 13 lipca, czyli ledwie od 3 dni obowiązuje zupełnie nowy przepis Ustawy o sporcie (art. 4a). Przepis ten czyni zadość postulatowi, który już od dłuższego czasu był podnoszony przez różne środowiska związane ze sportem, a mianowicie dzięki niemu będzie można Uczniowski Klub Sportowy i klub sportowy, który dotychczas był w ewidencji starosty powiatu wpisać do KRS.
Kto się zetknął z niemożnością dokonania takiej operacji najlepiej wie, o co chodziło. Oznaczało to, że jak UKS lub klub nie wpisany do KRS, a zarejestrowany w ewidencji starosty chciał podjąć działalność gospodarczą, choćby dla skorzystania z ulgi sponsoringowej, to nie mógł tego zrobić, bo nie było ustawowej możliwości „przeniesienia” takiego podmiotu z rejestru prowadzonego przez starostę do Krajowego Rejestru Sądowego.
By mieć wpis w KRS, trzeba było… założyć nowy klub – Bingo!
Już nie wspomnę nawet o tym, że taki nowy klub miał trudności z przejęciem od tego „starego” wpisanego do starosty licencji i innych uprawnień do współzawodnictwa sportowego organizowanego przez polski związek sportowy. To akurat uważam za słuszne, bo w latach poprzednich, może nie tak bliskich niejeden klub przekazał miejsce w lidze nowemu podmiotowi rozwiązując się i pozostawiając zawodniczki, zawodników, trenerów, sztaby bez wynagrodzenia za wykonaną pracę i z roszczeniem, którego nie dało się już wyegzekwować.
Zgodnie z nowym przepisem ustawy o sporcie, czyli art. 4a, a dokładnie art. 4a. ust. 1, Uczniowski klub sportowy oraz klub sportowy, o którym mowa w art. 4 ust. 7[1], może zostać wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego.
Złożenie wniosku o wpis uczniowskiego klubu sportowego oraz klubu sportowego, o którym mowa w art. 4 ust. 7, do Krajowego Rejestru Sądowego wymaga zgody wyrażonej w trybie przewidzianym dla zmiany statutu podmiotu zamierzającego złożyć wniosek o ten wpis (art. 4a ust. 2 Ustawy o sporcie). Zatem konieczne będzie zwołanie Walnego Zgromadzenia.
Zmiana statutu uczniowskiego klubu sportowego oraz klubu sportowego, o którym mowa w art. 4 ust. 7, dokonana w związku z wyrażeniem zgody, o której mowa w ust. 2, nie wymaga zatwierdzenia przez starostę. Zgodnie z art. 4a ust. 4 Ustawy o sporcie, Sąd rejestrowy przesyła niezwłocznie właściwemu staroście odpis postanowienia o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego uczniowskiego klubu sportowego lub klubu sportowego, o którym mowa w art. 4 ust. 7. I następnie, w myśl przepisu art. 4a ust. 5, właściwy starosta z urzędu wykreśla uczniowski klub sportowy lub klub sportowy, o którym mowa w art. 4 ust. 7, z ewidencji, o której mowa w art. 4 ust. 4[2], zaznaczając, że przyczyną wykreślenia jest wpis podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego. Uczniowski klub sportowy oraz klub sportowy, o którym mowa w art. 4 ust. 7, po uzyskaniu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, zachowuje wszystkie dotychczasowe prawa i obowiązki i może podejmować działalność gospodarczą w zakresie przewidzianym w statucie.
Dzięki tej zmianie każdy klub sportowy będzie mógł już podejmować prowadzenie działalności gospodarczej i być zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym bez zmiany struktury, powoływania nowego podmiotu i będzie mógł zachować swoją historię. Nie będzie też już wątpliwości co do stosowania ulgi sponsoringowej.
[1] Kluby inne niż uczniowskie klubów sportowych działające w formie stowarzyszenia, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej.
[2] Art. 4 ust. 4: „Uczniowski klub sportowy podlega wpisowi do ewidencji prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu. Wpisu i wykreślenia wpisu z ewidencji dokonuje się na podstawie wniosku. Wpis, odmowa wpisu do ewidencji i wykreślenie wpisu z ewidencji następuje w drodze decyzji”
Legislacja
16.07.2025
Sporty indywidualne
11.07.2025
Piłka nożna
08.07.2025
31.01.2025
28.01.2025
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
ul. Powstańców Śląskich 9
53-332 Wrocław
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawosportowe.pl
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.