04.12.2018
W historii rywalizacji sportowej zawsze zdarzali się zawodnicy, którzy w niedozwolony sposób poprawiali swoją wydolność, byle tylko osiągnąć jak najlepsze wyniki i zaznać zwycięskiej chwały. Problem ten, mimo, iż od wielu lat jest konsekwentnie zwalczany za pomocą coraz to nowszych metod i rozwiązań prawnych, nie traci na aktualności i chyba nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że nigdy nie zostanie on do końca rozwiązany. Co więc sprawia, że zawodnicy, mimo ryzyka poniesienia konsekwencji dyscyplinarnych i zdrowotnych, sięgają po doping?
Powszechnie zakłada się, że sukcesy danego zawodnika są wypadkową jego talentu oraz ciężkiej pracy na treningach. Niestety, czasami zdarza się, że wyniki są efektem przyjmowania określonych substancji czy też korzystania z najnowocześniejszych technologii (doping technologiczny). Doping jest zjawiskiem bardzo trudnym, gdyż ma on głębokie podłoża psychologiczne. Wszyscy sportowcy muszą charakteryzować się odpowiednią motywacją. Niekiedy jednak bywa ona zgubna i sprawia, że zawodnicy ulegają pokusie poprawy kondycji fizyczny w krótkim czasie czy osiągnięcia sukcesu i sięgają po substancje zakazane, nierzadko mając tego pełną świadomość. Uprawianie sportu wiąże się z dużym napięciem emocjonalnym. Zawodnicy często znajdują się pod presją wyniku i towarzyszy im widmo przegranej. Poza tym, chyba każdy boi się porażki, bólu czy wyczerpania. Zażywając niedozwolone substancje zawodnicy niejako uspokajają własne emocje i powiększają swoją wiarę w sukces. Wielu sportowców traktuje doping jako coś naturalnego, jeden z nieodłącznych elementów treningu i swobodnie zażywa go poza sezonem. Co istotne, mający wysportowane i umięśnione ciała zawodnicy nie dopuszczają do swojej świadomości myśli, że zażycie niewielkiej ilości jakiejś substancji może wywrzeć na ich organizm negatywne skutki. W 1996 roku, przed igrzyskami olimpijskimi w Atlancie, przeprowadzono bardzo ciekawe badania. Grupę losowo wybranych 200 sportowców zapytano, czy gdyby zażycie niedozwolonego środka, który zagwarantowałby im złoty medal olimpijski i jednocześnie doprowadził do śmierci po roku od jego zażycia, to czy zdecydowali by się na taki krok. Aż 80 procent badanych odpowiedziało twierdząco, co wyraźnie pokazuje, że pragnienie zapisania się złotymi zgłoskami na kartkach światowego sportu jest dla sportowców wartością nadrzędną. Poszukując cech, które decydują o zażywaniu dopingu, wskazuje się na impulsywność, chęć znajdowania się w sytuacjach zagrożenia, niską samoocenę, pragnienie ryzyka, podatność na naciski otoczenia, nieumiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych oraz nieumiejętność przewidywania negatywnych skutków swojego postępowania. Niniejsze cechy są charakterystyczne dla przeciętnego dopingowicza. Może się więc zdarzyć, że zawodnik przejawiający wszystkie te zachowania nigdy nie zdecyduje się na zażycie substancji niedozwolonych i na odwrót. Nie wydaje się, by kiedykolwiek sport był całkowicie wolny od dopingu. Można stwierdzić wręcz, że nie nastąpi to nigdy, gdyż sięganie po niedozwolone substancje jest efektem słabości ludzkiej natury. Czasy będą się zmieniały, poszczególne dyscypliny sportu będą w dalszym ciągu ewoluowały, ale ludzka natura zawsze pozostanie taka sama i nie zmienią jej nawet najgenialniejsze rozwiązania prawne.
Piłka nożna
04.06.2019
Sporty indywidualne
16.05.2019
Sporty indywidualne
07.05.2019
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.