Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty indywidualne

CAS: Poziom testosteronu w organizmie kobiety nie może przekraczać określonego poziomu

16.05.2019

Na takie orzeczenie czekała większa część środowiska sportowego. Odrzucając apelację ws. Caster Semenyi CAS orzekł, że poziom testosteronu w organizmie kobiety nie może przekraczać określonego poziomu, a jeśli jest on podwyższony z przyczyn naturalnych, zawodniczki te są zobowiązane do obniżenia go.

Caster Semenya jest trzykrotną złotą medalistką mistrzostwa świata na dystansie 800 m oraz złotą medalistką olimpijską w tej samej konkurencji. Pochodząca z Republiki Południowej Afryki biegaczka wyróżnia się spośród swoich rywalek muskularną jak na kobietę budową ciała oraz niskim głosem. Semenya budzi wiele kontrowersji za każdym razem, gdy staje na starcie.

W ubiegłym roku federacja lekkoatletyczna RPA zaskarżyła do CAS przepisy, jakie miało wprowadzić Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), które miały normować maksymalny dopuszczalny poziom testostoronu w krwi zawodniczek. Granicę tę ustalono na 5 nanomoli na litr krwi. Przyjmuje się, że u zdrowej kobiety poziom testosteronu wynosi 0,12-1,79 nanomoli.  Zawodniczki, u których poziom ten przekracza dopuszczalną normę są zobowiązane do obniżenia go pod groźbą wykluczenia z udziału w konkurencjach biegowych na dystansie 400, 800 i 1500 m. CAS uznał, że przepisy te nie dyskryminują zawodniczek z podniesionym poziomem testosteronu i mimo apelacji, nie uchylił ich.

Reakcje na wyrok

Wyrok CAS-u został przyjęty bardzo dobrze przez większą część środowiska sportowego, ale pojawiły się też jednostkowe głosy krytyczne. Mimo to, należy uznać, że decyzja CAS sprawi, że w biegach kobiecych rywalizacja będzie o wiele bardziej sprawiedliwa i w końcu będzie można z całą pewnością stwierdzić, że rywalizowały w nich kobiety. Można się jednak spodziewać, że przy okazji najbliższych imprez międzynarodowych sprawa Caster Semenyi będzie wracała, bowiem zawodniczka zapowiedziała już, że nie zamierza przyjmować żadnych leków.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności