Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty indywidualne

NOKAUT: czym jest i jakie są jego rodzaje?

07.05.2019

Sporty walki od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Najbardziej widowiskowym ich elementem są nokauty, czyli pokonanie przeciwnika poprzez doprowadzenie go do stanu niemożności dalszej rywalizacji w czasie danej walki. Nokauty mogą być spowodowane takimi czynnikami jak kontuzja, brak siły do dalszej walki czy utrata przytomności. Ich konsekwencje mogą być naprawdę poważne i niekiedy trwale wpływają na funkcjonowanie organizmu danego zawodnika.

Należy sobie uświadomić, że w wadze ciężkiej bokserzy zadają ciosy, które ważą po kilkaset kilogramów. Zawodnicy najczęściej przyjmują je na głowę oraz rzadziej na korpus. Najskuteczniejsze (z perspektywy atakującego) są ciosy sierpowe, które trafiają w czaszkę z boku z przyspieszeniem rotacyjnym, co powoduje odbijanie się mózgu od ścian czaszki. W trakcie jednej walki zawodnik może przyjąć kilkadziesiąt takich ciosów, co w przeliczeniu na kilogramy daje kilka ton. Nic więc dziwnego, że pięściarze padają ofiarą najszybszego zwyrodnienia mózgu spośród wszystkich dyscyplin sportu, także sportów walki, po zakończeniu zawodowej kariery.

Rola sędziów

Sędziowie sportów walki muszą zachowywać nadzwyczajną czujność, by w odpowiednim momencie zatrzymać lub zakończyć walkę i tym samym uchronić zawodnika od jeszcze poważniejszych konsekwencji. W boksie wyróżniamy nokauty i nokdauny. Nokdaun to tymczasowa niezdolność do dalszej walki spowodowana chwilowym zamroczeniem. Gdy zawodnik znajdzie się w takiej sytuacji, czyli innymi słowy wyląduje na deskach, sędzia odlicza do ośmiu, dając mu czas na powrót do rywalizacji. Jeśli zawodnik nie zdoła wznowić walki, a sędzia doliczy do 10, walka jest przerywana i sędzia ogłasza nokaut. Niniejsza sytuacja nazywana jest KO – jest to klasyczny nokaut.

Inne rodzaje nokautów

Wyróżniamy także TKO (ang. technical konckout), czyli nokaut techniczny. W takiej sytuacji walkę przerywa sędzia lub ktoś ze sztabu zawodnika (sekundant, lekarz, trener), jeśli widzi, że nie jest on w stanie kontynuować walki. Również sam zawodnik może zrezygnować z dalszej rywalizacji, mimo, iż nie był liczony. W przypadku, gdy decyzję o zakończeniu walki podejmuje sędzia ringowy, mamy do czynienia z tzw. RSC (ang. referee stopped contest).

Boks, podobnie jak i pozostałe sporty walki, przyciąga rzesze fanów i cieszy się ogromną popularnością. Dobre zarobki z jednej strony, a nieodwracalne zmiany w organizmie z drugiej. Każdy sportowiec rozpoczynający karierę z ringiem powinien mieć świadomość, że prędzej czy później zacznie odczuwać trudy tej dyscypliny, których nie zrekompensują żadne pieniądze, gdyż póki co nauka jest bezsilna wobec zmian, jakie dokonują się w mózgach zawodowych bokserów.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności