04.06.2019
Od sezonu 2019/20 w rozgrywkach Ligi Mistrzów i Ligi Europy, a także niektórych rozgrywkach na szczeblu międzynarodowym, pojawią się nowe regulacje. UEFA nieco zmodyfikowała niektóre z obowiązujących aktualnie rozwiązań. Wprowadzono zmiany, które dotyczą m.in. wykonywania rzutów wolnych oraz przeprowadzania zmian. Zostały już one zaaprobowane przez International Footbal Association Board (organizacja odpowiedzialna za tworzenie nowych regulacji w piłce nożnej).
Nowe przepisy będą dotyczyły Ligi Mistrzów i Ligi Europy (począwszy od rund kwalifikacyjnych), turniejów międzynarodowych do lat 19, eliminacji do mistrzostw Europy (począwszy od piątej kolejki) oraz spotkań na szczeblu U19 w okresie od września tego roku do czerwca 2021 roku. Jedna ze zmian obowiązywała już podczas tegorocznego finału Ligi Mistrzów, w którym zmierzyły się ze sobą drużyny Liverpoolu i Tottenhamu.
Zawodnicy w murze przy rzutach wolnych
Pierwsza zmiana dotyczy wykonywania rzutów wolnych. W sytuacji, gdy drużyna broniąca ustawi mur składający się z trzech lub więcej zawodników, żaden z zawodników drużyny atakującej nie będzie mógł znajdować się w odległości mniejszej niż jednego metra od muru.
Zmiany w wykonywaniu "piątki"
Druga ze zmian dotyczy wznawiania gry od bramki (tzw. piątka) oraz wykonywania rzutów wolnych w obrębie własnego pola karnego. Drużyna wznawiająca grę nie będzie musiała robić tego w taki sposób, by piłka opuściła pole karne, choć zawodnicy drużyny przeciwnej w dalszym ciągu nie będą mogli przebywać w polu karnym do momentu wznowienia gry.
Każda ręka będzie gwizdana
Ważna zmiana dotyczy także zagrań ręką, które od zawsze wzbudzały wiele kontrowersji i problemów interpretacyjnych. Zgodnie z nowymi przepisami, każde zagranie ręką lub ramieniem, nawet przypadkowe, będzie skutkowało przerwaniem gry. Jeśli zagranie takie będzie poprzedzało strzelenie bramki, sędzia będzie musiał anulować bramkę. Gra będzie przerywana zawsze, gdy dany piłkarz dotknie piłki "nienaturalnie powiększając swoją powierzchnię".
Większe możliwości bramkarzy w bronieniu karnych
Kolejna zmiana dotyczy wykonywania rzutów karnych i jest niejako ukłonem w stronę bramkarzy. Do tej pory bramkarze musieli stać podczas bronienia jedenastek obiema stopami na linii bramkowej. Teraz bramkarze będą musieli stać na linii jedynie jedną nogą, co nieco zmniejszy dystans między nimi a piłką i tym samym ułatwi interwencję. Co więcej, przed przystąpieniem do bronienia strzału bramkarze nie będą mogli dotykać poprzeczki, słupków oraz siatki.
Zmiany w każdym sektorze boiska
Piąta ze zmian odnosi się do przeprowadzania zmian. Do tej pory zmiany były przeprowadzane w strefie zmian w środkowej części boiska, tuż przy ławkach rezerwowych obu drużyn. Często dochodziło do sytuacji, że zawodnik drużyny broniącej wyniku bardzo powoli schodził z boiska, przez co "kradł" ważne z punktu widzenia jego drużyny sekundy. UEFA postanowiła skończyć z tym procederem. Zgodnie z nowymi przepisami, zawodnik, który zostanie zmieniony przez swojego trenera, będzie musiał opuścić boisko schodząc za linię w najbliższym od siebie miejscu, czyli np. za bramką.
Kartki dla sztabu szkoleniowego
Kolejna ze zmian dotyczy nie piłkarzy, a członków sztabu trenerskiego. Niebawem niewłaściwie zachowujący się trenerzy, ich asystenci itd. danego klubu będą karani kartkami (żółtymi i czerwonymi) na tych samych zasadach co piłkarze.
Aż 12 rezerwowych
Ostatnia z omawianych modyfikacji dotyczy liczby piłkarzy rezerwowych podczas finałów europejskich rozgrywek. Nowe przepisy zezwalają na obsadzenie ławki rezerwowych aż 12 piłkarzami i zmiana ta obowiązywała już podczas tegorocznego finału Ligi Mistrzów między Tottenhamem a Liverpoolem.
Piłka nożna idzie z „duchem czasu”. Czy te zmiany w przepisach gry okażą się trafione? Pożyjemy, zobaczymy!
(fot. Liverpool FC)
Piłka nożna
04.06.2019
Sporty indywidualne
16.05.2019
Sporty indywidualne
07.05.2019
04.10.2024
20.09.2024
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.