28.06.2017
Niedawno wybuchła kolejna afera dopingowa związana z podejrzeniami stosowania dopingu przez reprezentację Rosji w piłce nożnej. Powyższe wydarzenie rodzi pytanie: jakie w świetle przepisów antydopingowych są konsekwencje stosowania dopingu nie przez indywidualnego zawodnika, lecz przez większą liczbę członków drużyny sportowej?
Światowy Kodeks Antydopingowy WADA wprost reguluje kwestię nakładania kar za naruszenie przepisów antydopingowych przez drużyny sportowe i sposób postępowania w takim przypadku. Zgodnie z art. 11.1 Kodeksu: w sytuacji, gdy więcej niż jeden członek drużyny został poinformowany o naruszeniu przepisów antydopingowych w związku z danym wydarzeniem sportowym, właściwy organ nadzorujący to wydarzenie powinien w trakcie trwania wydarzenia przeprowadzić testy celowe danej drużyny. W tym miejscu należy wyjaśnić, że „wydarzenie sportowe” to pojęcie szersze niż „pojedyncze zawody”. W ramach danego wydarzenia sportowego mogą odbywać się wszak więcej niż jedne zawody. Jeżeli w wyniku testów okaże się, że więcej niż dwóch członków drużyny sportowej dopuściło się naruszenia przepisów antydopingowych, możliwe jest nałożenie kary nie tylko na indywidualnych zawodników, lecz także pociągnięcie do odpowiedzialności całej drużyny. Zgodnie z art. 11.2 Kodeksu karę w takim przypadku nakłada odpowiedni organ decyzyjny dla danego wydarzenia sportowego (np. międzynarodowa federacja sportowa organizująca turniej). Katalog kar zawarty w w/w artykule ma charakter otwarty, a przykładowo wymienione w nim kary to utrata punktów przez drużynę, dyskwalifikacja drużyny z danych zawodów lub całego wydarzenia sportowego.
Ciekawą regulację zawiera art. 11.3 Kodeksu, otwierający swoistą furtkę dla organizatorów wydarzeń sportowych do wprowadzenia surowszego systemu karania drużyn sportowych. Zgodnie z przedmiotową regulacją organ decyzyjny danego wydarzenia sportowego może ustanowić reguły surowsze za naruszenie przepisów antydopingowych w sportach zespołowych niż te opisane w art. 11.2 Kodeksu. Przykład zastosowania przedmiotowego przepisu wskazuje sam Kodeks, i tak Międzynarodowy Komitet Olimpijski, jest uprawniony do przyjęcia regulaminu, zgodnie z którym orzeka się dyskwalifikację drużyny sportowej z Igrzysk Olimpijskich już w związku z dopuszczeniem się naruszenia przepisów antydopingowych przez jednego lub dwóch członków drużyny, a nie jak wymaga tego art. 11.2 - więcej niż dwóch członków drużyny.
Jak zatem widać, Kodeks WADA dosyć elastycznie podchodzi do kwestii pociągania do odpowiedzialności całych drużyn sportowych za stosowanie dopingu przez jej członków. Można mieć wątpliwości, czy mające charakter quasi-karny przepisy antydopingowe powinny posługiwać się otwartym katalogiem kar i możliwością wprowadzania przez organizatorów wydarzeń sportowych reguł surowszych niż te wynikające z Kodeksu. Powyższe staje się szczególnie doniosłe, jeżeli wziąć pod uwagę, że w przypadku karania całych drużyn mamy do czynienia ze stosowaniem kar opierających się na kontrowersyjnej zasadzie odpowiedzialności.
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.