01.03.2024
Paryż, Los Angeles, Brisbane, to w tych miastach począwszy od bieżącego roku, co cztery lata będą odbywać się kolejne Igrzyska Olimpijskie. Czy możemy spodziewać się czegoś nowego? Organizatorzy zapewniają, że dołożyli starań, by największa sportowa impreza na świecie była bardziej zrównoważona i atrakcyjna dla młodych ludzi.
Na pewno nowością będzie powrót krykieta na salony olimpijskie. I to powrót po bardzo długiej przerwie. Pierwszy raz rywalizacja w tej dyscyplinie podczas igrzysk olimpijskich odbyła się w 1900 r. Przewodniczący Międzynarodowej Rady Krykieta zaznaczył, że sport ten ma ponad miliard fanów na całym świecie.
Jak zatem wygląda procedura włączenia danego sportu do programu igrzysk olimpijskich?
Program Igrzysk Olimpijskich („program”) jest programem wszystkich zawodów sportowych ustanawianych przez MKOl na każdą edycję igrzysk olimpijskich. Program składa się dwóch elementów. Pierwszy, to program sportowy, który obejmuje wszystkie dyscypliny sportowe danej edycji igrzysk olimpijskich, zgodnie z ustaleniami dokonanymi podczas sesji. Drugi zaś, to program wydarzeń obejmujący wszystkie wydarzenia określone przez Komitet Wykonawczy MKOl dla konkretnej edycji Igrzysk Olimpijskich.
Istnieją dwa warianty włączenia danego sportu do programu igrzysk olimpijskich. Podstawowy program sportowy obejmuje przede wszystkim tradycyjne sporty olimpijskie (np. lekkoatletykę, pływanie). Program sportowy może zostać zmieniony nie później niż trzy lata przed otwarciem igrzysk. Zgodnie zaleceniami Agendy Olimpijskiej 2020 właściwy komitet organizacyjny każdej edycji igrzysk olimpijskich może również zaproponować jedno lub więcej dodatkowych wydarzeń do umieszczenia w danej edycji igrzysk.
Wstępny program sportowy na igrzyska w Los Angeles będzie obejmował 28 dyscyplin sportowych, w tym obejmie również jazdę na deskorolce, wspinaczkę sportową oraz surfing. MKOI zatwierdził również propozycję, aby włączyć takie dyscypliny jak softball, piłkę flagową, lacrosse oraz squosh.
Aby zakwalifikować się do programu igrzysk, dany sport musi być zarządzany przez międzynarodową federację sportową uznaną przez MKOl, której statut jest zgodny z Kartą Olimpijską (KO). Należy jednak wskazać, że mimo iż jakaś międzynarodowa federacja sportowa jest uznana przez MKOl, to jednak dana dyscyplina nie jest uwzględniona w programie sportowym. Proces selekcji dyscyplin zawężony jest bowiem w oparciu o różne kryteria.
Komitet Organizacyjny MKOI może zaproponować szczegółowe kryteria oceny w celu przeglądu dyscyplin każdego ze sportu i oceny potencjalnych nowych sportów. Kryteria te są zgodne z zasadami programu sportowego LA28, które zostały zatwierdzone przez Radę Wykonawczą MKOl w kwietniu 2022 r. i odzwierciedlają Kartę Olimpijską, zalecenia Agendy Olimpijskiej 2020+5 oraz wizję MKOl i LA28 dotyczącą Igrzysk Olimpijskich Los Angeles 2028. Kryteria programu sportowego LA28 skupiają się na:
Dodatkowymi czynnikami branymi pod uwagę są:
Finalnie te rożne kryteria dają MKOl elastyczność w zakresie przeglądu programu każdej edycji Igrzysk Olimpijskich. Decyzja MKOl w tym zakresie może również zależeć od obranych przez MKOl priorytetów oraz lobbowania danej międzynarodowej federacji sportowej.
Ostateczna decyzja w sprawie wydarzeń, kwot i formatów zawodów zostanie podjęta przez Radę Wykonawczą w 2024 r., po Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
25.09.2024
13.08.2024
28.04.2023
25.01.2023
19.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.