13.08.2024
Zakończyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Ocenę występów reprezentantów Polski pozostawiam Państwu – czytelnikom prawosportowe.pl. Oczywiście takiej oceny powinny też dokonać władze państwowe i sportowe w Polsce, bo dorobek medalowy skromny. Jeden złoty medal (Aleksandry Mirosław we wspinaczce – przyp. PS), cztery srebrne i pięć brązowych krążków to mało, jak na tak duży kraj Polska.
42 miejsce w klasyfikacji medalowej na prawie 200 krajów uczestniczących to również mało.. Warto dodać, że po 2 lub 3 złote medale zdobyli reprezentanci o wiele mniejszych krajów ludnościowo np. Węgry (6 złotych – 7 srebrnych – 6 brązowych medali i 14 miejsce w klasyfikacji medalowej), Czechy (3-0-2 i 27 miejsce), czy Dania (2-0-5 i 28 miejsce). Trzeba też wiedzieć, że o miejscu w klasyfikacji medalowej decyduje liczba złotych medali czyli zdobytych tytułów Mistrzów Olimpijskich. Przy również liczbie krążków z najcenniejszego kruszcu, bierze się pod uwagę liczbę srebrnych medali, a na koniec liczbę brązowych medali.
Klasyfikację medalową igrzysk Paris 2024 wygrały Stany Zjednoczone, których zawodnicy i zawodniczki zdobyli 40 złotych, 44 srebrne i 42 brązowe medale. Drugie miejsce zajęły Chiny (40-27-24), a trzecie - Japonia (20-12-13). Najlepszy europejski kraj to Francja (16-26-22). Zajęła ona 5 miejsce. Na czwartej pozycji uplasowała się Australia (18-19-16), na szóstej – Holandia (15-7-12), na siódmej – Wielka Brytania (14-22-29), na ósmej – Korea Południowa (13-9-10), na dziewiątej – Włochy (12-13-15), a pierwszą dziesiątkę zamykają Niemcy (12-13-8).
Za 4 lata igrzyska w Los Angeles, a tam będzie na pewno sześć nowych dyscyplin, z tym, że nie wszystkie na stałe. Do programu igrzysk w najbardziej charakterystycznym mieście Kalifornii włączone zostały: baseball, softball, krykiet, lacrosse, squash, futbol flagowy oraz wioślarstwo morskie. Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął również decyzję o pozostawieniu w programie Igrzysk podnoszenia ciężarów i pięcioboju nowoczesnego, z tym, że ten drugi rozgrywany będzie bez jazdy konnej, którą ma zastąpić tor przeszkód.
Warto dodać, że baseball i softball wracają na igrzyska po krótkiej przerwie. Były już w Tokio w 2021 roku bo tam są popularne, ale nie było ich w Paryżu z powodu z kolei zbyt małej ich popularności. To sporty, których „ojczyzną” są Stany Zjednoczone, ale modne są też w Azji, więc to wyjaśnia dlaczego gościły lub gościć będą w Tokio i Los Angeles, a nie było ich w Paryżu.
Po ponad stu latach na igrzyska wraca znane między innymi z The World Games 2017 rozgrywanych we Wrocławiu - Lacrosse. Było już w programach igrzysk olimpijskich w … 1904 i 1908 roku, będzie i w Los Angeles, ze względu na swoje północno-amerykańskie korzenie. Jej „ojczyzna” to Kanada, ale popularne również w USA. Inna znana z TWG Wrocław 2017 dyscyplina, która zagości w Los Angeles to Squash, z tym, że dla niej będzie to debiutancka rywalizacja olimpijska.
W Los Angeles, za cztery lata będzie również olimpijski turniej krykieta – popularnego z kolei w krajach brytyjskich, a przede wszystkim w Indiach. Na igrzyskach w Kaliforni zagości też futbol flagowy - odmiana bezkontaktowa futbolu amerykańskiego, w której zawodnicy „szarżują” przez zerwanie flagi lub szarfy z ubrania przeciwnika. Futbol amerykański to sport narodowy Amerykanów, ale tradycyjna odmiana nie miała w MKOl swoich zwolenników, stąd decyzja o włączeniu futbolu flagowego. Ciekawą opcją będzie też wioślarstwo morskie. Zawodnicy i zawodniczki będą walczyć w jedynkach kobiet i mężczyzn oraz mikstach. To wszystko odbędzie się latem 2028 roku.
Wcześniej, bo już w lutym 2026 roku rozgrywane będą zimowe igrzyska w Mediolanie i Cortina d`Ampezzo. W Paryżu przyznano też organizację kolejnych dwóch igrzysk zimowych. I tak w 2030 gospodarzem zawodów będą Francuskie Alpy, a w 2034 – Salt Lake City w USA, które gościło już igrzyska w 2002 roku. To może jeszcze odszyfrujmy nazwę „Francuskie Alpy”. Wśród miast i miasteczek, leżących w tej krainie jest także Albertville, w którym igrzyska rozgrywano w 1992 roku. A na koniec jeszcze wspomnijmy o ostatnim znanym gospodarzu igrzysk, tym razem letnich. W 2032 roku zorganizuje je australijskie Brisbane.
25.09.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
19.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.