18.12.2024
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, Sylwester, Nowy Rok. Życząc w imieniu zespołu prawosportowe.pl: Wesołych Świąt i Do Siego Roku 2025, warto wspomnieć, że zbliżające się dni mają też dla wielu osób tę „aktywną” stronę, związaną z aktywnym wypoczynkiem w górach, na stokach narciarskich. Tu oczywiście trzeba zachować zdrowy rozsądek, najlepiej być fizycznie przygotowanym do tego wysiłku, bo pamiętajmy na nartach, czy na snowboardzie pracują często takie mięśnie i ścięgna, których pracy nie doświadczamy na co dzień.
Trzeba oczywiście stosować się do zasad bezpieczeństwa, bo o wypadek nietrudno. Bezpieczeństwo w górach i na stokach jest uregulowane ustawowo. Stanowi o nim Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich (dalej: Ustawa).
Zgodnie ze swoim art. 1, Ustawa określa po pierwsze: podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa górskiego i ratownictwa na zorganizowanych terenach narciarskich, zakres ich obowiązków i uprawnień oraz zasady finansowania ich działalności. Po drugie, ustawa określa obowiązki osób przebywających w górach oraz na zorganizowanych terenach narciarskich, a w szczególności uprawiających sport, rekreację lub turystykę; po trzecie określa podmioty odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich; po czwarte - warunki bezpieczeństwa osób przebywających w górach oraz na zorganizowanych terenach narciarskich, a w szczególności uprawiających tam sport, rekreację lub turystykę i wreszcie po piątej, ustawa określa nadzór i kontrolę nad ratownictwem górskim.
W art. 2 Ustawy zawierającym słowniczek pojęć, mamy również zawartą definicję gór. Zgodnie z nim, przez „Góry” rozumie się obszar Beskidu Niskiego, Beskidu Wyspowego, Beskidu Średniego, Beskidu Sądeckiego, Beskidu Żywieckiego, Beskidu Małego, Beskidu Śląskiego, Bieszczadów, Gorców, Pienin, Sudetów Wschodnich, Sudetów Środkowych, Sudetów Zachodnich, Tatr, pasma Spisko-Gubałowskiego oraz Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej z wyłączeniem obszarów jednostek osadniczych i dróg publicznych.
Zgodnie z art. 3 Ustawy, zapewnienie warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach należy do ministra właściwego do spraw wewnętrznych (obecnie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji), organów jednostek samorządu terytorialnego, na terenie których wykonywane jest ratownictwo górskie, dyrekcji parków narodowych i krajobrazowych położonych na obszarze gór, a także do osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej prowadzących w górach zorganizowaną działalność w zakresie sportu, rekreacji lub turystyki. Zatem jeżeli prowadzisz klub sportowy, szkółkę narciarską, administrujesz stokiem narciarskim również jesteś odpowiedzialny za zapewnienie warunków bezpieczeństwa osób przebywających na stoku, biorących udział w zajęciach.
Obowiązki te zostały skatalogowane ustawowo w art. 3 ust. 2 Ustawy, a zapewnienie warunków bezpieczeństwa w górach polega w szczególności na: 1) oznakowaniu terenów, obiektów i urządzeń służących do uprawiania sportu, rekreacji lub turystyki; 2) ustaleniu zasad korzystania z danego terenu, obiektu lub urządzenia; 3) zapewnieniu podmiotom uprawnionym do wykonywania ratownictwa górskiego warunków do organizowania pomocy oraz ratowania osób, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia; 4) ogłaszaniu komunikatu lawinowego.
W skrócie można je określić w ten sposób, że teren naszej działalności musi być odpowiednio oznakowany. Musimy mieć regulamin, w którym zawarte są zasady korzystania ze stoku. Pojazdy ratownictwa muszą mieć zapewniony dojazd w razie wypadku, zatem nie można pozwolić na parkowanie i nie można zastawiać dróg i ciągów, którymi poruszają się służby. Wreszcie, mamy obowiązek ogłaszania komunikatu lawinowego.
Ratownictwo górskie mogą wykonywać podmioty, które uzyskały zgodę ministra właściwego do spraw wewnętrznych na wykonywanie ratownictwa górskiego oraz wpis do rejestru jednostek współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zwane dalej "podmiotami uprawnionymi do wykonywania ratownictwa górskiego. Są to m.in. GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe), TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe).
Obowiązki mają też oczywiście osoby przebywające w górach, w tym również te korzystające ze stoków. Zgodnie z art. 4 ustawy, takie osoby obowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób. Mamy więc tutaj kryterium należytej staranności, a nie tylko zwykłej staranności. Musimy zatem z należytą uwagą i rozsądkiem korzystać z uroków gór nie tylko zimą, a przez cały rok i z taką samą należytą uwagą i rozsądkiem musimy korzystać ze sportów zimowych i atrakcji na stokach.
To oznacza, że będąc w górach, na stokach narciarskich trzeba zapoznać się z zasadami korzystania z danego terenu, obiektu lub urządzenia i tych zasad przestrzegać. Trzeba także stosować się do znaków nakazu i zakazu umieszczanych przez służby ratownicze np. GOPR, zarządców dróg górskich niezależnie od ich szczebla, dyrektorów parków narodowych i krajobrazowych położonych na obszarze gór, a także podmiotów prowadzących w górach zorganizowaną działalność w zakresie sportu, rekreacji lub turystyki.
Kolejnym ustawowymi obowiązkami osoby przebywającej w górach, jak również korzystającej ze stoków narciarskich, wyciągów i innych urządzeń są:
-zapoznanie się z wszelkimi informacjami dotyczącymi naszej planowanej aktywności oraz dostosowanie swoich planów aktywności do umiejętności, aktualnych warunków atmosferycznych, prognozy pogody, komunikatu lawinowego dla danego obszaru oraz zastosowanie się do zaleceń i ograniczeń wynikających z ogłoszonego stopnia zagrożenia lawinowego oraz z panujących i przewidywanych warunków atmosferycznych,
- użytkowanie sprzętu odpowiedniego do rodzaju podejmowanej aktywności, sprawnego technicznie i zgodnie z jego przeznaczeniem i zasadami użycia,
- bezzwłoczne informowanie podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz o innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób.
Korzystajmy zatem z gór, z nart, ale bezpiecznie i rozsądnie.
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.