Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

E-sport

Ochrona dzieci w e-sporcie

29.05.2019

Dzisiejszy wpis, podobnie jak dwa poprzednie: ,,Nieletni w e-sporcie” oraz ,,Umowa między rodzicami, a dziećmi graczami w e-sporcie" poświęcę tematyce dzieci w e-sporcie.  Zagadnienie to jest coraz częściej poruszane ze względu na zwiększającą się liczbę naruszeń prawa w stosunku do osób nieletnich w e-sporcie, a także wprowadzaniem e-sportu jako profilu klas w szkołach.

Istotną kwestią przed którą stoi środowisko sportu tradycyjnego, jak i e-sportu jest ochrona dzieci. W tym ostatnim jednak nie wydaje się, żeby istniała znaczna liczba mechanizmów specjalnie ku temu dedykowanych biorąc pod uwagę specyficzne cechy tejże branży.

W związku z faktem, że środowisko e-sportowe jest raczej rozdrobnione  i brak jest podmiotu, który mógłby objąć wiodąca rolę w zakresie ochrony dzieci, to każda organizacja e-sportowa musi stawić czoła temu problemowi samodzielnie. Pierwsze działania w tym obszarze podejmowane są przez E-sports Integrity Coalition (ESIC), stowarzyszenie którego działalność ma w zasadniczej mierze za cel ochronę graczy. Organizacja ta wskazuje, że szkoda, krzywda dziecka w e-sporcie może powstać w wyniku wielorakich zachowań.  Chodzi nie tylko o wykorzystywanie seksualne, które według powszechnej opinii jest najbardziej popularne, ale także o przemoc fizyczną, emocjonalną (zastraszanie, poniżanie, cyberprzemoc, trolling, przemoc finansową (w tym w kontekście hazard [korzystanie z wirtualnych walut, ,,skórek”], poddawanie presji finansowej), niewystarczającą kontrolę weryfikacji wieku graczy.

ESIC w swoich zaleceniach w zakresie przeciwdziałania wykorzystywaniu dzieci w e-sporcie wskazuje, że ważnym krokiem dla każdej organizacji e-sportowej jest ustalenie, które aspekty jej działania stwarzają przewidywalne ryzyko dla najmłodszych (o ryzku w e-sporcie była mowa przy okazji wpisu ,,Ryzyko i ubezpieczenie w działalności e-sportowej” https://prawosportowe.pl/a/ryzyko-i-ubezpieczenie-w-dzialalnosci-e-sportowej). Przede wszystkim więc dany klub, czy organizator rozgrywek powinien w sposób szczególny monitorować działania, których uczestnikami są dzieci. Ponadto warto wprowadzić regulaminy określające, jakie zachowania wobec najmłodszych nie będą tolerowane oraz mające na celu zapobieganie dostępowi do e-sportu osób, które mogłyby zaszkodzić dzieciom w jakikolwiek sposób. Dodatkowo podmioty te powinny wskazać, na metodę zgłaszania nadużyć wobec dzieci, np. poprzez adres e-mail, specjalną linię telefoniczną. Pożądanym rozwiązaniem byłoby stworzenie jednolitego systemu, który umożliwiałby wymianę informacji (w dopuszczalnym przez prawo obszarze) w tym zakresie pomiędzy organizacjami e-sportowymi w celu wyeliminowania dalszych mogących pojawić się naruszeń.

To, jakie działania podejmie dany podmiot zależy od kilku czynników, w tym od wieku graczy oraz prowadzonej przez niego (jeżeli jest) polityki ochrony dzieci. Warto, aby organizacje przeanalizowały dotychczasową działalność w celu sprawdzenia, czy dysponują procedurami umożliwiającymi szybkie i skuteczne reagowanie w przypadku odkrycia nadużyć wobec dzieci, lub też zgłoszenia takiego nadużycia. Jedną z opcji jest stworzenie odpowiednich regulaminów dyscyplinarnych.

Wprowadzenie odpowiednich procedur może usprawnić system odkrywania i eliminowania nadużyć, może zapewnić klubom sportowym, rodzicom, graczom, sponsorom pewność, że środowisko e-sportu jest bezpieczne dla dzieci i może implikować wiele pozytywnych korzyści dla jego rozwoju. Zapobieganie naruszeniom wobec dzieci przez organizacje e-sportowe jest przede wszystkim ważne samo w sobie, ale także zmniejsza ryzyko wystąpieniu sankcji prawnych dla tych podmiotów czy też minimalizuje ryzyko utraty reputacji, a co za tym idzie np. chociażby kontraktów sponsorskich.  Trzeba mieć także nadzieję, że takie działania, jak chociażby alians Disneya z ESPN będzie służył oprócz kształtowania i pozyskiwania graczy od najmłodszych lat także wykształceniu pozytywnego wizerunku e-sportu przez pryzmat rozwoju dzieci  oraz równocześnie ich edukację zakresie rozpoznawania zagrożeń, z którymi mogą się spotkać.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności