23.08.2017
Gry komputerowe od zawsze przyciągały dzieci i młodzież. Podobnie jest obecnie z e-sportem. Wielu profesjonalnych graczy rozpoczęła swoją karierę, zanim osiągnęli 18 lat, na przykład zawodnik Vainglory Benedict MrKcool Ward, czy siedemnastoletni weterani , na przykład Alessandro Palmarini. Dzisiaj słów kilka o nieletnich w e-sporcie.
Przede wszystkim podmioty organizujące współzawodnictwo w e-sporcie muszą pamiętać o tym, że zaangażowanie w nie dzieci i młodzieży wymaga stosowania odpowiednich uregulowań i wprowadzenia rozwiązań organizacyjnych, które będą odpowiednio zabezpieczały interesy nieletnich zawodników. W kontekście globalnym zwraca się coraz częściej uwagę na to, że organizacje e-sportowe nie dysponują jeszcze wystarczająco skutecznymi środkami ochrony dzieci i młodzieży, aby zapobiegać nadużyciom w tym zakresie. Wskazuje się tutaj przede wszystkim na nadużycia na tle fizycznym, emocjonalnym – zastraszania. Główna uwaga tych podmiotów skoncentrowana jest na przeciwdziałaniu zjawiskom dopingu oraz korupcji. Biorąc jednak pod uwagę specyfikę e-sportu, istnieje kilka powodów dla których ryzyko wystąpienia zagrożeń dla nieletnich jest większe niż w sportach ,,tradycyjnych”: - środowisko on-line, - brak regulacji (wraz z tempem rozwoju e-sportu), - liczba dzieci i młodzieży uczestnicząca w e-sporcie, - anachroniczne przepisy dotyczące ograniczeń wiekowych w grach, - brak podmiotu/organu odpowiedzialnego za politykę e-sportu w odniesieniu do nieletnich. Podmioty działające w sferze e-sportu powinny zatem zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z działalnością nieletnich w e-sporcie, stworzyć optymalne procedury, wytyczne, praktyki rekrutacyjne, które będą zapobiegać nadużyciom oraz prowadzić odpowiednie działania edukacyjne dla najmłodszych uczestników e-sportowego współzawodnictwa i ich rodziców.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.