Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

E-sport

Ryzyko i ubezpieczenie w działalności e-sportowej

15.05.2019

Co można ubezpieczyć?

Teoretycznie możliwe jest skonstruowanie polisy zabezpieczającej przed każdym ryzykiem.

Do cech e-sportowego biznesu, które przekładają się na czynniki budujące jego wartość są: kondycja psycho-fizyczna graczy, nieprzewidywalność wyników, cechy fanów. Proces zarządzania drużyną jest narażony na zdarzenia, które mogą jednak zakłócić realizację celu jej działalności. Czynnikami ryzyka są m.in. wycofanie się sponsorów, nagła utrata wartości zawodnika, płynność finansowa, kradzież sprzętu, czy atak hakerski.

W związku z tym, można uznać, że coraz bardziej pożądane byłoby, aby każda organizacja w e-sporcie posiadała w swych szeregach osobę odpowiedzialną za zarządzaniem ryzykiem, czyli swoistego ,,administratora” do spraw zarządzania ryzykiem. Na czym polegałaby praktyka efektywnego zarządzania ryzykiem? W skrócie przede wszystkim na identyfikacji zagrożeń, ocenie ryzyka, jego pomiarze, monitorowaniu, wdrożeniu strategii, która ma to ryzyko zminimalizować bądź wykluczyć-kontrola. Ważne, aby pamiętać, że zarządzanie ryzykiem to proces ciągły. Konsekwencje nieprawidłowego zarządzania ryzykiem dla zespołu to przede wszystkim straty w mieniu drużyny, utrata zysków, w dłuższej perspektywie utrata zawodników, pogorszenie wizerunku, utrata sponsorów.

Jedną ze strategii zarządzania ryzykiem w  klubie e-sportowym może być zawieranie umów ubezpieczeniowych. Specyfika działalności e-sportowej powoduje, że gracze, jak i zespoły są narażone na szeroki wachlarz unikalnych i nieoczekiwanych zagrożeń, z którymi muszą się zmierzyć.

Jednym z nich jest  konieczność ochrony przed cyberatakami, które mogą spowodować przestój w działalności organizacji czy gracza, utratę danych, przejęcia konta (utrata skinów, przedmiotów, dodatków). Firmy ubezpieczeniowe bardzo często w przypadku cyberataków oferują nie tylko zwrot poniesionych kosztów przywrócenia danych, ale również finansują tzw. informatykę śledczą czy  zwrot kosztów związanych z usługami public relations mającymi na celu przywrócenie dobrego imienia organizacji. Ponadto należałoby rozważyć zakup ubezpieczenia sprzętu komputerowego oraz akcesoriów do gier (np.zabezpieczenie przed zdarzeniami losowymi, zwarciem instalacji elektrycznej, przegrzaniem). Dodatkowo, także gracze, którzy  podpisują kontrakty powinni zwrócić uwagę, czy mają zagwarantowane np. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Niezwykle szybka profesjonalizacja, wzrost wartości rynku e-sportowego sprawia, że ważne jest posiadanie odpowiedniej formy ograniczenia ryzyka i warto, aby zarówno gracze, jak i podmioty organizujące różnego rodzaju wydarzenia e-sportowe przeanalizowały wprowadzenie tego rodzaju rozwiązań.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności