26.04.2024
Współpraca trenera personalnego z zewnątrz z siłownią stanowi dynamiczny i coraz bardziej popularny model biznesowy w branży fitness. W społeczeństwie wzrasta świadomość znaczenia zdrowego trybu życia i coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z usług trenerów personalnych. W tym kontekście, siłownie i kluby fitness widzą szansę na poszerzenie swojej oferty poprzez współpracę z niezależnymi trenerami personalnymi. Jednakże, oprócz aspektów biznesowych i marketingowych, istnieje wiele kwestii prawnych, które należy uwzględnić przy nawiązywaniu takiej współpracy. Od umów i praw własności intelektualnej po odpowiedzialność za ewentualne kontuzje, kwestie korzystania z obiektów i jego urządzeń współpraca trenera personalnego z zewnątrz z siłownią stawia przed obiema stronami liczne wyzwania i wymaga starannego rozważenia różnych aspektów prawnych.
Oczywiście jednym z najpopularniejszych sposobów współpracy siłowni z trenerem jest umowa o dzieło lub umowa zlecenie. Klub nawiązuje zatem współpracę z trenerem, która obejmuje prowadzenie treningów personalnych. Sposobem rozliczania się z trenerem personalnym jest także ryczałt. I tutaj mogą wystąpić dwa modele. Pierwszy, kiedy to siłownia płaci stały ryczałt trenerowi, a drugi, kiedy on opłaci co miesiąc abonament w określonej wysokości za możliwość korzystania z obiektu i przeprowadzania treningów ze swoimi podopiecznymi. Korzyści z ryczałtowej formy rozliczenia mogą być różne dla obu stron:
Dla trenera personalnego (w przypadku pierwszego wariantu):
Dla siłowni:
Innym, występującym na rynku modelem jest tzw. low-cost.
Umowa "low-cost" między siłownią a trenerem personalnym z zewnątrz odnosi się do umowy, w której obie strony zgadzają się na niższe opłaty w zamian za pewne ustępstwa lub ograniczenia. Polega to na świadczeniu usług treningowych w niższej cenie, niż byłoby to w przypadku standardowej umowy. Ten model może sprowadzać się również do sytuacji, kiedy to siłownia nie zatrudnia trenera, ale dają możliwość prowadzenia treningów personalnych. Wystarczy, że trener wykupi karnet dla siebie i już samo to upoważnia go do prowadzenia działalności zarobkowej na terenie siłowni, a każdy klient, który przychodzi do trenera, również musi mieć wykupiony swój karnet.
Warto również zauważyć, że opłacalność umowy "low cost" zależy od specyfiki danego rynku, konkurencji oraz oczekiwań klientów. Dla niektórych siłowni i trenerów personalnych taka umowa może być korzystna, podczas gdy dla innych może się nie opłacać. Kluczowym jest dokładne przeanalizowanie wszystkich korzyści i wad oraz dopasowanie umowy do indywidualnych potrzeb i celów obu stron. Ostateczna decyzja powinna być oparta na solidnej analizie biznesowej i długoterminowych perspektywach.
Jakie są korzyści dla siłowni w przypadku zawarcia umowy z trenerem personalnym z zewnątrz?
Korzyści dla trenera personalnego:
Kwestie prawne:
Co do zasady umowa zawierana przesz trenera personalnego z klientem będzie to tzw. umowa o świadczenie usług trenerskich, do której na podstawie art. 750 Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu. Jej istotą będzie zatem dokonywanie właściwych działań ze strony trenera przy zachowaniu należytej staranności, nie zaś osiągnięcie określonego rezultatu. W kodeksie cywilnym nie przewidziano szczególnej formy dla zawarcia umowy zlecenia. W związku z tym należy uznać, że brak pisemnej formy umowy o świadczenie usług trenerskich nie powoduje nieważności czynności prawnej zawartej między stronami.
Jedną z kluczowych kwestii jest uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków stron takiej umowy. Na jakie zagadnienia zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka przykładów:
W dzisiejszym blogu zostały przedstawione tylko ogólne zagadnienia celem zobrazowania wielowątkowości tytułowej tematyki. Przede wszystkim jednak przez zawarciem umowy o tego rodzaju współpracy trener personalny szczegółowo przeanalizować dostępne na rynku różne opcje współpracy. Może się okazać, że choć np. umowa low-cost oferuje chociażby niższe ceny, inne opcje mogą być bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie, biorąc pod uwagę całkowite koszty związane z prowadzeniem treningów.
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.