18.10.2013
W dzisiejszym tekście chciałbym znów poruszyć kwestię uchybień w postępowaniu antydopingowym. Tym razem mowa nie będzie o lukach w przepisach, lecz o nieprawidłowym ich stosowaniu przez odpowiednie organy polskich związków sportowych.
W ostatnim czasie analizowaliśmy przypadek zawodnika, na którego została nałożona kara zakazu startów ze względu na pozytywny wynik badań antydopingowych. Abstrahując od kwestii słuszności nałożonej kary, decyzja o jej nałożeniu zawierała błędy wynikłe ze względu na niewłaściwe stosowanie przepisów lub być może nawet z powodu ich nieznajomości.
Jednym z uchybień było niewłaściwe oznaczenie okresu zakazu startów nałożonej na zawodnika. Początek biegu kary określono jako dzień wydania decyzji. Nie odliczono również ani jednego dnia od nałożonego wymiaru kary. Wszystko wydaje się być w porządku. Wszakże art. 10.9 Modelowych Reguł Antydopingowych, dokumentu wzorowanego na Światowym Kodeksie Antydopingowym, ma następujące brzmienie:
Z wyjątkiem sytuacji opisanych poniżej, kara zakazu startów rozpoczyna się w dniu ogłoszenia przez organ dyscyplinarny decyzji o karze zakazu startów lub, jeżeli zrezygnowano z przesłuchania, w dniu zaakceptowania kary zakazu startów lub nałożenia jej w inny sposób. Każdy okres zawieszenia tymczasowego (bez względu na to, czy nałożony czy dobrowolnie zaakceptowany) podlega odliczeniu od łącznego okresu zakazu startów.
Problem polega na tym, że zawodnik jeszcze parę miesięcy przed zakończeniem postępowania dyscyplinarnego uznał karę tymczasowego zawieszenia i nie uczestniczył od tego czasu we współzawodnictwie sportowym. W związku z tym zastosowanie powinien znaleźć przepis art. 10.9.5. Modelowych Reguł Antydopingowych, będący lex specialis w stosunku do przedstawionego wyżej art. 10.9.
Jeżeli sportowiec dobrowolnie zaakceptuje karę tymczasowego zawieszenia, o której został powiadomiony pisemnie przez Polski Związek Sportowy, i powstrzyma się od udziału w zawodach, okres tymczasowego zawieszenia podlega odliczeniu od ewentualnej kary zakazu startów ostatecznie nałożonej na sportowca. Kopię dobrowolnej akceptacji przez sportowca kary tymczasowego zawieszenia dostarcza się bezzwłocznie wszystkim stronom uprawnionym do otrzymania powiadomienia o możliwym naruszeniu przepisów antydopingowych zgodnie z Artykułem 14.1.
Przyjmijmy, ze decyzja ta została wydana w czerwcu 2013 r. i długość kary określono na 12 miesięcy. Zawodnik zaś uznał tymczasowe zawieszenie w marcu 2013 r. Na podstawie decyzji obarczonej takim samym uchybieniem, jak akt wspomniany wyżej, kara trwałaby do czerwca 2014 r., zaś na podstawie przepisów antydopingowych koniec zakazu startów powinien zostać określony na marzec 2014 r. Subtelna różnica, prawda? Nie dla zawodników, gdy rozbieżności czasowe przypadają przykładowo w okresie transferowym. Dlatego należy wyrazić nadzieję, ze przypadki analogiczne do przedstawionego wyżej kazusu nie będą miały miejsca w przyszłości.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.