05.05.2015
Na łamach portalu wielokrotnie poruszaliśmy zagadnienia roszczeń odszkodowawczych związanych z uprawianiem sportu. W dzisiejszym artykule chciałbym skupić się na możliwości wyłączenia odpowiedzialności cywilnoprawnej klubów sportowych w razie powierzenia czynności osobom świadczącym usługi trenerskie.
Chcąc w sposób przejrzysty dokonać analizy tytułowego zagadnienia należy na samym wstępie przytoczyć przywołany wyżej przepis:
Art. 429
Kto powierza wykonanie czynności drugiemu, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez sprawcę przy wykonywaniu powierzonej mu czynności, chyba że nie ponosi winy w wyborze albo że wykonanie czynności powierzył osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich czynności.
Należy podkreślić, że przesłanką poniesienia odpowiedzialności na gruncie powyższego przepisu jest istnienie związku przyczynowego pomiędzy powierzeniem określonej czynności danej osobie a powstaniem szkody w wyniku jej działań. Co istotne, zastosowanie normy art. 429 k.c. warunkowane jest wykazaniem błędu w wyborze przez powierzającego, a nie winą sprawcy przy wykonywaniu powierzonej czynności. Na możliwość zastosowania tego przepisu w kontekście odpowiedzialności cywilnoprawnej klubów wskazał Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 3 czerwca 2011 roku (III CSK 314/10), który w uzasadnieniu wyroku stwierdził, że „odpowiedzialność może ponosić także klub sportowy lub inna osoba prawna odpowiedzialna za przygotowanie treningu i powierzenie go osobie nieposiadającej wymaganych kwalifikacji i niereagującej odpowiednio na zgłaszane lub zaobserwowane dolegliwości”.
Należy jednak zwrócić uwagę, że sama norma art. 429 k.c. zawiera przesłanki wyłączające odpowiedzialność po stronie powierzającego, którymi są: brak winy w wyborze albo powierzenie czynności podmiotowi, który zawodowo świadczy tego rodzaju pracę. Na okoliczność tę zwrócił uwagę Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 9 kwietnia 2014 roku (sygn. I ACa 1323/13). Sprawa dotyczyła wypadku na basenie w trakcie lekcji aqua-aerobiku, które odbywały się pod nadzorem trenerki. Uczestniczka zajęć, wykonując ćwiczenie przy pomocy przyrządu wypornościowego, tzw. makaronu, została uderzona w prawe oko, co doprowadziło do odwarstwienia siatkówki oka. Poszkodowana wytoczyła powództwo o zadośćuczynienie i rentę przeciwko organizatorowi zajęć. Po oddaleniu roszczenia przez Sąd Okręgowy, w wyniku złożenia przez nią apelacji, sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który podzielił pogląd sądu I instancji i oddalił apelację. Zwrócił on uwagę na dwie fundamentalne kwestie dotyczące tej sprawy.
Po pierwsze wskazał on, że „przedmiotowe zdarzenie w basenie miało charakter wypadku losowego, nieszczęśliwego wypadku, za który nie można przypisać winy prowadzącemu lub instruktorowi prowadzącemu zajęcia aqua-aerobiku w dniu przedmiotowego zdarzenia”. Warto zapamiętać to stanowisko z uwagi na coraz częściej pojawiające się roszczenia odszkodowawcze, których podstawą są wypadki powodowane przez niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń przez uczestników zajęć. Po drugie, potwierdził on możliwość wyłączenia odpowiedzialności klubu sportowego w razie powierzenia czynności osobie posiadającej uprawnienia trenerskie. Sąd wskazał w uzasadnieniu, ze „mając na uwadze, że M.M. pracuje jako trener od 1987 roku, w 1993 r. lub 1994 r. skończyła (…)we W. ze specjalnością nauczyciel wychowania fizycznego, uzyskała także specjalizację trenerską – trener pływania oraz jest instruktorem gimnastyki sportowej I klasy, należało przyjąć, że prowadzący (…) wykazał, że powierzył czynności związane z prowadzenie zajęć aqua-aerobiku osobie, która zawodowo trudni się tego rodzaju pracą, zwalniając się tym samym w myśl przepisu art. 429 k.c. od odpowiedzialności za skutki przedmiotowego wypadku”.
Należy jednakże podkreślić, że nie ma ugruntowanej linii orzeczniczej w zakresie wyłączenia odpowiedzialności klubów sportowych w związku z powierzeniem świadczenia usług trenerskich osobom trzecim. Biorąc pod uwagę deregulację zawodu trenera a także rosnącą tendencję do kierowania roszczeń odszkodowawczych w związku z uprawianiem sportu należy jednakże spodziewać się wzbogacenia dorobku judykatury w tym zakresie.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.