02.05.2014
Dzisiaj chciałbym napisać kilka słów na temat kontraktów menedżerskich. W szczególności mowa będzie o zapisach dotyczących wynagrodzeń tych umów.
Spotkałem się ostatnio z projektem kontraktu, w którym zawodnik, niezależnie od wypłaty zasadniczego wynagrodzenia, zobowiązany był do zapłaty wszelkich opłat za hotele, przeloty itd., które poniósł menedżer w związku z wykonywaniem działalności menedżerskiej. Zapis ten uważam co najmniej za dyskusyjny.
Wynagrodzenie menedżera zostało określone m.in. art. 20 Regulaminu FIFA w sprawie Agentów Zawodnika:
„Kwota wynagrodzenia należnego agentowi zawodników, który został zaangażowany do występowania w imieniu zawodnika, jest obliczana na podstawie rocznego przychodu brutto zawodnika, z uwzględnieniem wszelkich sum z tytułu podpisania kontraktu, wynegocjowanych przez agenta zawodników w umowie o pracę. Rzeczona kwota nie obejmuje innych świadczeń uzyskanych przez zawodnika, takich jak samochód, mieszkanie, premii z tytułu liczby punktów uzyskanych przez drużynę i/lub dowolnych innych bonusów lub korzyści, które nie są zagwarantowane.”
Oczywiście można w tym momencie argumentować, że przecież wspomniane przeloty i hotele to niezbędne nakłady, które musiał ponieść menedżer w celu prawidłowego wykonania zobowiązania. W mojej jednak ocenie wskazany wyżej zapis daje pole do nadużyć nieuczciwym menedżerom. Co w przypadku, gdy osoba reprezentująca zawodnika postanowi wykorzystać ten zapis umowy i wykaże horrendalną sumę za pięciogwiazdkowe hotele i przeloty najdroższą klasą lotniczą? Oczywiście wszystko w imię interesów zawodnika.
Według mnie osoba profesjonalnie reprezentująca zawodnika powinna uwzględnić swoje koszty już przy ustalaniu wysokości prowizji kontraktu menedżerskiego. Jeżeli jednak zapis taki rzeczywiście musi znaleźć się w kontrakcie, warto pomyśleć o wskazaniu maksymalnej kwoty, która zostanie opłacona przez zawodnika w związku z wykonywaniem czynności menedżerskich.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.